آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
رونمایی از کتاب «سفر شهادت» اثر امام موسی صدر با سخنرانی استاد خسروشاهی
نشست رونمایی از کتاب «سفر شهادت» ؛ مجموعه گفتارهای امام موسی صدر درباره واقعه عاشورا، سوم دی 1391 برگزار شد.
 

به گزارش روابط عمومی مؤسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر، در این مراسم که با حضور خانواده و جمعی از علاقه‌ مندان به امام موسی صدر برگزار شد، مهدی فرخیان ویراستار و مترجم کتاب «سفر شهادت» بعد از گزارشی درباره فعالیت‌ های پژوهشی و انتشاراتی مؤسسه، درباره روند ترجمه این کتاب گفت: پس از ترجمه هر مقاله، کلمه کلمه متن کتاب را سرکار خانم صدر بازبینی کرده‌ اند و این کتاب پس از بازبینی‌ ها و دو بار ویرایش، منتشر شده است و این اطمینان را به خواننده می‌ توان داد که کتاب حتی‌ المقدور به متن اصلی نزدیک است.

فرخیان ادامه داد: امام موسی صدر در این کتاب در مقام نگارش کتابی پژوهشی و کلاسیک درباره عاشورا نبوده است. او رهبر شیعیان لبنان، اندیشمند و مجتهد بوده و به عرصه اجتماعی ورود پیدا کرده است و همین نکته، نقطه تمایز او با بسیاری از دیگر روحانیان بوده است.

او گفت: به طور کلی این کتاب دربردارنده چند مسئله است. اول اینکه امام موسی صدر در این کتاب درباره هدف قیام امام حسین سخن گفته است و هدف امام را «شهادت» دانسته است.

فرخیان ضمن اشاره به اینکه سخنان امام به علت پشتوانه فکری‌ شان حاوی اطلاعات مهمی است، گفت: مسئله دیگری که در این کتاب به چشم می‌ خورد، آسیب‌ شناسی عزاداری‌ هاست. امام در این باره به‌ صراحت می‌ گوید که نباید به گریه بسنده کرد، بلکه باید از اهداف این قیام آگاه شد.

وی افزود: مسئله دیگر پیوند عاشورا با مسائل روز جهان اسلام از جمله فلسطین و لبنان است و نیز توجه امام موسی صدر به انسان‌ سازی و مشکلات جامعه.

او با اشاره به نگاه امام موسی صدر به نقش و حضور زنان در واقعه عاشورا گفت: امام موسی صدر به‌ سادگی از این مسئله نمی‌ گذرد و بر نقش و تأثیر زنان در این واقعه خصوصاً از روز دهم به بعد، تأکید بسیاری دارد. امام صدر می‌ گوید که امام حسین برای ایجاد آمادگی در زنان، از همان اول به تربیت توجه می‌ کند و از ابتدای راه می‌ کوشد تا حضرت زینب را برای پذیرش این نقش آماده سازد.

او گفت: امام از واقعه عاشورا برای برقراری صلح نیز استفاده کرده است و این از دیدگاه‌ های خاص امام است، هر چند کمی تناقض‌ آمیز هم به نظر می‌ رسد. در دوره‌ ای که عاشورا با میلاد مسیح هم‌ زمان شده بود، امام موسی صدر با دادن پیامی به مناسبت این تقارن برای ایجاد صلح و خاموش کردن آتش جنگ‌ های داخلی لبنان استفاده کرده است که این پیام‌ها در کتاب «سفر شهادت» آمده است.

در بخش بعد این نشست دکتر محمدحسین رجبی دوانی ضمن تشکر از تلاش‌ های مؤسسه برای نشر آثار و افکار امام موسی صدر در جامعه، گفت:

دکتر رجبی گفت: من در این کتاب اشتراکات فراوانی از نظر نگرش به قیام امام حسین، میان نظرهای ایشان و رهبران انقلاب اسلامی ایران می‌بینم و این نشان‌ دهنده این است که تربیت‌ شدگان مکتب ولایت و روحانیت شیعه اگر در جایگاه رهبری امت قرار بگیرند، برداشت و استنباطشان از مسائل کلان عالم اسلام یکسان است که از جمله آن‌ ها، اصل دانستن مسئله فلسطین است. امام موسی صدر فلسطین را مسئله خود و شیعیان لبنان می‌ دانند و بر این مسئله تأکید می‌ کند که صهیونیست‌ های امروزی، همان یزیدیان دیروزند.

وی با اشاره به اینکه در آن زمان هنوز جریان‌ های اسلامی در بین فلسطینی‌ ها وجود نداشت و حماس و جهاد اسلامی فلسطین بعد از انقلاب اسلامی ما و تأثیرپذیری از انقلاب به وجود آمدند، گفت: در آن موقع فلسطینی‌ ها عموماً تحرکات سیاسی‌ شان غیرمذهبی و بعضاً مارکسیستی و حداکثر ملی‌ گرایانه بود، اما امام موسی صدر به عنوان مجتهدی شیعه وارد عمل شد و تأکید کرد که با الگو گرفتن از امام حسین (ع) باید با اسرائیل مقابله کرد و در برابر آن مقاومت کرد و از دشمن نهراسید.

رجبی دوانی با بیان اینکه این کتاب اشاره‌ هایی به برخی وقایع تاریخ می‌ کند اما این، باعث امتیاز کتاب نیست، گفـت: این کتاب و این سخنرانی‌ ها به تحلیل‌‌ هایش شناخته می‌ شود و تحلیل‌ هاست که اصالت و تازگی دارد.

وی افزود: بنای امام موسی صدر بر این است که باید عمدتاً به اهداف و ابعاد گوناگون قیام حضرت سیدالشهدا توجه کرد، نه صرفاً بر بعد عاطفی. البته ایشان بر بعد عاطفی هم تأکید می‌ کند و می‌ گوید: اگر از آنچه بر امام حسین گذشته است، اندوهگین نشویم، نشانه ضعف ایمان یا بی‌ ایمانی است.

رجبی گفت: تعبیر زیبایی که امام موسی صدر درباره گریه دارد این است که گریه‌ ها برای نو کردن اندوه‌ ها و کینه‌ ها و میل به انتقام و خشم بر باطل است.

وی گفت: امام صدر به زیبایی مطرح می‌ کند که امام می‌ دانست پایان این کار، شهادت است، اما کاری کرد تا مبادا ضعف امکانات باعث شود از عزت آن‌ ها کاسته شود و در نتیجه، به گونه‌ ای در برابر دشمن قرار می‌ گیرند که گویی این‌ ها غلبه دارند و نشانی از ضعف و حقارت و ذلت در آنان وجود ندارد.

این پژوهشگر تاریخ گفت: نکته مهم دیگری که کمتر دیده‌ ام کسی به آن بپردازد، کوتاهی‌ های بنی‌هاشم و خویشان امام در یاری جبهه حق است که امام موسی صدر با مخطاب قراردادن بنی‌ هاشم و بنی عبدالمطلب به آن اشاره دارد.

وی همچنین، از تلاش امام موسی صدر برای درس گرفتن از قیام امام حسین برای وضع موجود سخن گفت و اظهار داشت: جایی امام موسی صدر مطلبی را نقل می‌ کند که از تأثیرات کوتاه‌ مدت قیام امام است. ما در مقاتل خوانده‌ ایم و ایشان هم اشاره می‌ کنند که وقتی سر امام حسین را به شام می‌ بردند، حاملان سر در جاهایی توقف می‌ کردند و به عشرت می‌ پرداختند. جایی دیدند روی دیواری نوشته است: «آیا کسانی که حسین را شهید کردند، امید به شفاعت جد او دارند؟» و هر بار آن را پاک می‌ کردند باز هم دوباره آن جمله نوشته می‌ شده. امام موسی صدر می‌ گوید این واقعه را از بعد معجزه نگاه نکنیم، بلکه این تحول و تغییری است که در کوفیان و عاملان جنایت رخ داده است.

دکتر رجبی افزود: امام موسی صدر تحلیل بسیار زیبا و ارزشمندی از عظمت حضرت زینب کبرا در پیام‌ رسانی قیام دارند و نقش زن را در پیدایش قیام‌ ها و انقلاب‌ ها و تحولات اجتماعی پرارزش قلمداد می‌ کنند و بر اهیمت تربیت دختران در کنار تربیت پسران تأکید می‌ کنند.

                                                        ***
پس از آن حجت‌ الاسلام والمسلمین سیدهادی خسروشاهی با اشاره به نکته‌ ای که دکتر رجبی درباره اسلام‌ گرایان فلسطینی مطرح کرد، گفت: در این‌ باره حق تاریخی مطلب ادا نشد. از آغاز اشغال فلسطین شخصیت‌ های اسلام‌ گرا فعالیت‌ های زیادی در این راه داشتند.

وی افزود: برادران اسلام‌گرا در داخل فتح مانند ابوجهاد و دیگران، اخوانی بودند و فتح را محلی برای مبارزات خود انتخاب کرده بودند و نخست هم آن‌ ها ترور شدند؛ چه در لبنان و چه در تونس.

استاد خسروشاهی گفت: البته اخوانی‌ های بعد از انقلاب فعال‌ تر شدند و حماس تتمه اخوان‌ المسلمین شاخه فلسطین است و انقلاب اسلامی ایران در فعال‌ تر شدن آن‌ ها نقش خاصی داشت.

وی گفت: بنده سال‌ ها قبل، شاید حدود پنجاه سال قبل، خدمت استاد محمدتقی شریعتی، پدر دکتر علی شریعتی در مشهد رسیدم و علی شریعتی آن وقت دانشجو بود. در کتابخانه ایشان جزوه کوچکی دیدم به نام «الاخوان المسلمون فی حرب الفلسطین» و از آن خوشم آمد. علی فهمید که به این کتاب علاقه‌ پیدا کرده‌ ام و گفت اگر می‌ خواهید این کتاب‌ ها را ببرید. من گفتم اگر ببرم، دیگر پس نمی‌ آورم و ایشان گفت مانعی ندارد، نیازی نداریم و پدرشان هم اجازه دادند. من هم کتاب‌ ها را به قم بردم و هنوز هم دارم. این مسائل مال پنجاه سال قبل است و اخوان از آغاز اشغال فلسطین در صحنه و معرکه بودند. البته، کمک‌ های اخیر برادران ایرانی هم بوده که نتایجش را در جریان جنگ اخیر هشت‌ روزه غزه دیدیم.

حجت‌ الاسلام والمسلمین خسروشاهی همچنین افزود: یکی از دغدغه‌ های امام موسی صدر معرفی اسلام بود. ما اسلام را آن طور که باید و شاید معرفی نکرده بودیم. امام موسی صدر به نحوی می‌ خواست جلوی عزاداری نامشروع را بگیرد. خودش مباشرتاً نتوانست اقدامی بکند، اما بنده اطلاع دارم به آقای سید حسن امین، پسر آیت الله‌ سید محسن امین تأکید کرد که کتاب «التنزیه» آیت‌ الله امین را  چاپ کند. خوشبختانه این کتاب را مرحوم جلال آل احمد تحت عنوان «عزاداری‌ های نامشروع» به فارسی ترجمه و چاپ کرد. البته این کتاب را من با مقاله دیگری از مرحوم جلال آل احمد درباره اسرائیل، با هم منتشر کرده‌ ام.

وی افزود: امام موسی صدر در این زمینه فعال بود و تلاش داشت که این طور نباشد که به گریه بسنده کنیم و در این راه کوشش می‌ کرد.
   1391/10/12 14:16

دیداربا شخصیتهای بین المللی

دیدار استاد خسرو شاهی با مقامات مصر
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved