آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
تشریح فعالیت های مرکز بررسی های اسلامی در گفتگوی سید محمود خسروشاهی با خبرگزاری کتاب
مدیر اجرایی مركز بررسی‌ های اسلامی قم با بیان این‌ که با هدف نشر و اشاعه فرهنگ و تفكر اصیل اسلامی در مقیاس جهانی، در دهه 1350 هجری شمسی به همت آیت‌‌ الله سیدهادی خسروشاهی در حوزه علمیه قم تاسیس شد، افزود: اکنون این مرکز به عنوان یکی از قدیمی‌ ترین مراکز تحقیقاتی اسلامی کشور، همچنان به ارایه و اشاعه آثار اندیشمندان بزرگ اسلام در قالب‌ آثار مکتوب و الکترونیکی ادامه می‌ دهد.

سیدمحمود خسروشاهی، مدیر اجرایی و فرزند موسس مرکز بررسی‌های اسلامی قم، در گفتگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، درباره فعالیت‌های این مرکز اظهار کرد: فعالیت‌های این مرکز در هشت واحد تحقیقات و پژوهش، واحد تاریخ،‌ اسناد و خاطرات، اینترنت و فضای مجازی، نشر الكترونیک، نشریات، واحد انتشارات، واحد پخش و توزیع و کتابخانه صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: تاکنون در واحد تحقیقات و پژوهش 22 جلد از آثار علامه سیدمحمدحسین طباطبایی، 10 جلد از آثار سیدجمال‌ الدین حسینی (اسدآبادی)، پنج جلد از آثار مرحوم استاد غلامرضا سعیدی و مجلداتی از مجموعه «تاریخ حركت‌ های اسلامی معاصر» و مجموعه «اسناد نهضت اسلامی ایران» را آماده نشر کرده‌ ایم که با همکاری ناشران مختلف به چاپ رسیده‌ اند. همچنین جمع‌ آوری و تدوین آثار آیت‌ الله سیدهادی خسروشاهی، از دیگر فعالیت‌ های این واحد به شمار می‌ آیند.

مدیر اجرایی مرکز بررسی‌ های اسلامی قم در پاسخ به این سوال که «آثار تحقیقی این مرکز به چه زبان‌ هایی منتشر شده‌ اند؟» گفت: واحد نشر مركز بررسی‌ های اسلامی تا امروز بیش از ده‌ ها عنوان كتاب و رساله را در ده‌ ها ‌هزار نسخه به زبان‌ های فارسی،‌ عربی، انگلیسی، ایتالیایی و آلمانی منتشر كرده است كه از میان آن‌ ها می‌توان به چاپ قرآن مجید و نهج‌ البلاغه و شرح زندگی پیامبر اسلام(ص) به زبان‌ های مختلف اشاره كرد.

وی با بیان این‌ که اغلب کتاب‌ هایی که به زبان‌ های دیگر منتشر شده‌ اند، به طور رایگان در سطح جهانی توزیع شده‌ اند، درباره همکاری این موسسه با سایر موسسات حوزه اشاعه فرهنگ و آثار مکتوب عنوان کرد: انتشارات كلبه شروق هم به عنوان یكی از واحدهای نشر مرکز بررسی‌ های اسلامی تاکنون موفق به انتشار بیش از 45 عنوان كتاب شده است. البته مرکز ما در طول این چهار دهه با ناشرانی مانند دارالعلم، دارالفكر، دارالتبلیغ، شفق، نسل جوان، انتشارات امام عصر(ع)، خرم، بوستان كتاب، موسسه اطلاعات،‌ دفتر نشر فرهنگ اسلامی، بعثت، شركت سهامی انتشار، مركز اسناد انقلاب اسلامی، موسسه تحقیقاتی صدر و مجمع تقریب بین مذاهب اسلامی، نشر سروش و نشر سعدی همكاری داشته است.

وی یادآور شد: مركز فرهنگی اسلامی اروپا ـ رم در ایتالیا ‌یكی دیگر از شاخه‌ های واحد انتشارات، ‌چاپ و نشر این مركز بود كه 165 عنوان كتاب و نشریه و رساله و مجله به زبان‌ های فارسی،‌ ایتالیایی، عربی، انگلیسی و فرانسوی را در سطح اروپا منتشر کرد. همچنین با وجود همه محدودیت‌ ها در کشور مصر مدتی با همكاری موسسات «مكتبة الشروق الدولیة» و «دارالهدف» به تالیف، تحقیق و همكاری در نشر 50 عنوان كتاب و رساله درباره تشیع و اهل بیت(ع) و تاریخ معاصر در قاهره اقدام کردیم.

خسروشاهی درباره كتابخانه مركز بررسی‌ های اسلامی نیز گفت: این کتابخانه که در منطقه پرجمعیت پردیسان قرار دارد، در سه طبقه طراحی شده و اکنون عملیات احداث ساختمان آن رو به پایان است و امیدواریم با بهره‌ برداری از این مکان علمی ـ فرهنگی شاهد ارایه خدمات گوناگون کتابخانه‌ ای به طلاب، دانشجویان و سایر محققان باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که «در واحد تاریخ،‌ اسناد و خاطرات مركز بررسی‌ های اسلامی چه اقداماتی صورت گرفته است؟» گفت: تاکنون پروژه‌ های تحقیقی درباره علمای آذربایجان و شخصیت‌ هایی نظیر سیدجمال‌ الدین اسدآبادی، امام موسی صدر، آیت‌ الله سیدابوالقاسم كاشانی و شهید نواب صفوی صورت گرفته که تعدادی از آن‌ ها در قالب کتاب منتشر شده‌ اند و تعدادی نیز در مراحل پایانی آماده‌ سازی و نشر قرار دارند.

خسروشاهی در ادامه درباره واحد اینترنت مركز بررسی‌ های اسلامی توضیح داد: در پایگاه اینترنتی www.iscq.ir آثار، مقالات، مصاحبه‌ ها و اخبار مركز بررسی‌ های اسلامی به مخاطبان خاص و عام ارایه می‌ شود.

وی در پایان درباره واحد نشریات مركز بررسی‌ های اسلامی اظهار کرد: تاکنون در این بخش علاوه بر انتشار 24 شماره از فصلنامه تاریخ و فرهنگ معاصر، موفق به انتشار مستمر و مرتب نشریه بعثت نیز شده‌ ایم. تاکنون این نشریه مستقل سیاسی، فرهنگی و حوزوی در قم طی 34 سال به شکل مستمر منتشر و میان جمع کثیری از محققان، علما و فضلای سراسر ایران توزیع می‌ شود.
   1392/6/5 12:57

دیداربا شخصیتهای بین المللی

شیخ عمر التلمسانی (مرشد اخوان المسلمین) ، استاد سید هادی خسروشاهی ـ لوگانو ـ (سویس)
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved