آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی

 
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا

 
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
..
 
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد

 
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
آیت الله کاشانی. .سید جمال الدین اسد آبادی . .نواب صفوی . .امام موسی صدر
نقدی بر کتاب «فلسفه نهضت حسینی» ؛ رعایت شأن موضوع و قلم همراه با ساده‌ نویسی
تاکنون درباره امام حسین (ع) و قیام بی‌ نظیر ایشان در واقعه کربلا کتاب‌ های فراوانی نوشته شده‌ اند و ابعاد گوناگون آن از زوایای متفاوت بررسی شده‌ اند. کتاب «فلسفه نهضت حسینی» با ترجمه و توضیح استاد سیدهادی خسروشاهی از جمله آثار قابل اعتنای این حوزه به شمار می‌ آید.

 به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، عظمت شخصیت امام سوم شیعیان آن‌ قدر عظیم است که اهل سنت و حتی برخی  پیروان دیگر ادیان هم درباره ایشان و حرکت تاریخی این امام همام و یاران وفادارش سخن گفته‌ اند و قلم زده‌ اند.

از  آثاری که در این راستا به قلم متفکران و نویسندگان اهل تسنن به رشته تحریر درآمده است، می‌ توان به مقالات چهار تن از بزرگان اهل سنت به نام‌ های سید ابوالاعلی مودودی، سید قطب، ابوالکلام آزاد و اقبال لاهوری اشاره کرد. مقاله‌ های این افراد با ترجمه و توضیحات استاد سید هادی خسروشاهی در قالب کتابی با عنوان «فلسفه نهضت حسینی» جمع‌ آوری و از سوی نشر کلبه شروق منتشر شده است.

این کتاب از جهات متعدد اثری قابل توجه به شمار می‌ آید؛ نخست این‌ که سید هادی خسروشاهی با استفاده از تجربیات فراوانش در عرصه تالیف و ترجمه، توانسته از نظر شکلی و ساختاری، مکتوبی مناسب تولید کند؛ به این معنا که نخست با نگارش مقدمه‌ ای شیوا، مخاطب را با سابقه نهضت حسینی و نگارش افراد با سلایق و رویکردهای گوناگون با واقعه کربلا آشنا می‌ کند و سپس نویسندگان مقالات کتاب را به شکلی جامع در بخش‌ های مجزا معرفی می‌ کند.

این نوع نگارش و شکل‌ بندی کتاب باعث می‌ شود مخاطب به خوبی دریابد علاوه بر این‌ که با چه موضوعی رو به‌ رو است، به درک صحیحی از جایگاه نویسندگان مقالات هم آگاه شود.

متاسفانه گاهی دیده می‌ شود که برخی آثار به ویژه آن‌ ها که از زبانی دیگر به فارسی برگردانده می‌ شوند، حداکثر به ارایه بیوگرافی مختصری درباره نویسنده یا نویسندگان آن اثر مکتوب می‌ پردازند که آن هم نتیجه ترجمه مقدمه کتاب اصلی است. این موضوع باعث می‌ شود که مخاطب ایرانی کتاب، به اندازه کافی از نویسنده یا نویسندگان کتاب شناخت پیدا نکند.

واقعیت این است که مقدمه نویسنده خارجی یا ناشر اصلی کتاب، اغلب به گونه‌ ای است که معرفی موجزی از خالق اثر را بیان می‌ کند. شاید به این دلیل که وی در کشور خود شناخته شده است یا به دلیل وجه مشخص بین‌ المللی او، ضرورتی احساس نمی‌ شود که بیشتر درباره وی یا عملکرد و طرز تفکرش بحث شود.

درباره کتاب «فلسفه نهضت حسینی» شاید بتوان ادعا کرد که شخصیتی مانند اقبال لاهوری برای همه ایرانیان شناخته شده است اما شاید بسیاری از دوستداران مکتوبات دینی هنگام مواجه با این کتاب، اطلاعات کافی درباره شخصیتی مانند مولانا ابوالکلام آزاد نداشته باشند؛ هر چند که او نیز از علمای سرشناس است.

نکته دیگر این‌ که در اغلب کتاب‌ هایی که دربرگیرنده مجموعه مقالاتند، حداکثر به معرفی مختصر نویسنده مقاله اکتفا می شود، در حالی که وجود تصویری از وی، می‌ تواند به برقراری ارتباط بیشتر مخاطب با مقاله و نویسنده آن کمک کند. این موضوع مهم در کتاب «فلسفه نهضت حسینی» لحاظ شده است و هر مقاله با تصویری تمام صفحه از نویسنده آن آغاز می‌ شود که این راه هم باید به حساب ویژگی کتاب گذاشت.

جدا از ساختار شکلی کتاب، می‌ توان این اثر مکتوب را از جهات دیگر هم بررسی کرد. نخست این‌ که کتاب «فلسفه نهضت حسینی» هرگز یک اثر به اصطلاح «سخت‌ خوان» نیست. با وجود این که خسروشاهی در حوزه نگارش، قلمی بسیار توانا دارد و نویسندگان مقالات هم افرادی کاملا از نظر علمی در سطح بالایی‌ اند اما به راحتی می‌ توان دریافت که قصد مترجم کتاب که توضیحات ارزشمندی را به این کتاب افزوده، ارایه مکتوبی عامه فهم است. در این راستا، کمتر جمله طویلی در این اثر وزین به چشم می‌ خورد که به علت اطناب کلام، فهم مطلب را بر مخاطب سخت کند.

نکته دیگر، ارایه موضوعی به عظمت امام حسین (ع) و فلسفه قیام کربلا؛ آن هم در قالب کلامی ساده و رسا است. گاهی دیده می‌شود که برخی نویسندگان با نیت این‌ که مطلبی را کاربردی و عامه فهم ارایه کنند، سطح نگارشی خودشان را تنزل می‌ دهند و در نتیجه، نه به هدف مورد نظرشان دست می‌ یابند و نه این‌ که مکتوبی قابل اعتنا را ارایه می‌ کنند. استاد خسروشاهی در این کتاب اهمیت موضوع و وزین بودن مقالات را هرگز فدای ساده‌ نویسی نکرده و در انتخاب واژه‌ ها و کلمات، شأن علمی مطلب را رعایت کرده است.

یکی از ایرادات کتاب «فلسفه نهضت حسینی» هم این است که تعداد کلمات به اصطلاح «بولد شده» یا نوشته شده با قلم متفاوت با سایر کلمات کتاب، در هر صفحه بسیار زیاد است و این موضوع باعث می‌شود هم قدری تمرکز خواننده از بین برود و هم این‌ که صفحات کتاب را از نظر ساختاری و زیباشناسی با افت مواجه کند. با توجه به این‌ که این اثر در راستای شناساندن فلسفه نهضت امام حسین (ع) از نگاه علمای اهل تسنن است، بسیار بدیهی است که برخی کلمات نظیر ابوبکر، عثمان و نظیر این‌ ها درشت‌ تر چاپ شوند اما انجام چنین کاری به کرات در یک صفحه و آن هم روی برخی کلمان نظیر اسامی شهرها و کشورها قدری اضافه به نظر می‌ رسد.

به عنوان اشاره‌ ای کوتاه به مطالب کتاب «فلسفه نهضت حسینی» هم باید گفت که پس از مقدمه خواندنی استاد خسروشاهی، ابتدا هر یک از نویسندگان مقالات کتاب به تفیکیک و تفصیل معرفی شده‌ اند و آنگاه کتاب در چهار بخش با عنوان‌ های «چرا امام حسین (ع) شهید شد؟» به قلم سید ابوالاعلی مودودی، «تاریخ حادثه کربلا» به قلم مولانا ابوالکلام آزاد، «سرّ حادثه کربلا» به قلم محمد اقبال لاهوری و «سیاست حسینی» به قلم سید قطب آورده شده است.

کتاب «فلسفه نهضت حسینی» با شمارگان هزار نسخه، در 160 صفحه و به بهای 32 هزار ریال از سوی نشر کلبه شروق منتشر شده است.
   1392/7/3 13:30

اخبار مرکز
هم دوست، هم رهبر
خاطرات مستند استاد خسروشاهی درباره حضرت آیت الله خامنه ای منتشر شد
همراهی‌ ها و ناهمراهی‌ ها!
نمادی از تعامل مرجعیت با انقلاب
درباره «تاریخ‌ نگاری کودتای ۲۸ مرداد»
اخبار کتابخانه
امضای تفاهم نامه همکاری بین مکتا و کتابخانه مرکز بررسی های اسلامی
گزارش تصویری بازدید حضرت آیت الله مکارم شیرازی از کتابخانه مرکز بررسی های اسلامی قم
حضرت آیت الله مکارم شیرازی: راه اندازی کتابخانه مرکز بررسی های اسلامی ابتکاری عالی و ارزشمند است
دانلود ویژه‌نامه مراسم افتتاح کتابخانه عمومی مرکز بررسی‌های اسلامی
فیلمی از مراسم افتتاح کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
اخبار فرهنگی
رهبر انقلاب و مراجع تقلید، شهادت سردار سلیمانی را تسلیت گفتند
حسابی که علامه طباطبایی برای کمک به فلسطین باز کرد همراه با سند
کتابخانه‌ ای با بیش از 110 هزار اثری که حاج حسین ملک وقف کرد
رسمی شدن تعطیلی شهادت امام صادق علیه السلام از آثار جاودانه آیت‌ الله کاشانی است
تحول خاصی در وضعیت نشر حوزه دین رخ نداده است
در رسانه های دیگر
اخوان المسلمین و: نیروهای تندرو و مرتجع!
آیت‌ الله کاشانی: روز تجدید رابطه با انگلیس روز «عزای ملی» است
مروری بر مجموعه آثار علامه طباطبایی
نگاهی به مجموعه ده جلدی اسناد نهضت اسلامی ایران
شهید صدر شرایط را برای قیام بر علیه حکومت بعث مناسب نمی‌دانست
نشریه بعثت
بعثت : زمستان سال 1398
بعثت : پاییز سال 1398
بعثت : تابستان سال 1398
بعثت : بهار سال 1398
بعثت : زمستان سال 1397
دریافت فایل پی دی اف مجموعه آثار سید جمال الدین حسینی - چاپ قاهره

.   . .
 
دیداربا شخصیتهای بین المللی

احمد بن بلا (نخستین رئیس جمهور الجزائر پس از استقلال) استاد سید هادی خسروشاهی
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved