آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
بررسی فعالیتهای آیت الله خسروشاهی در گفتگوی ایبنا با مدیر اجرایی مرکز بررسی های اسلامی

آیت الله خسروشاهی حدود نیم قرن است که از پیشگامان حركت تقریب بین مذاهب اسلامی به‏ شمار می ‏رود. کتاب «امام علی (ع) صدای عدالت انسانی» اثر جرج جرداق با ترجمه این عالم در پنج جلد و سه هزار صفحه تاکنون بیش از 13 بار و در ده ‌ها هزار نسخه چاپ شده است. به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، آیت ‌الله سیدهادی خسروشاهی، محقق و مولف معاصر تاریخ ایران در زمینه ‌های دینی، تاریخی و سیاسی به شمار می ‌آید. این عالم شیعی سال 1352 شمسی «مركز بررسی ‌های اسلامی قم» را به عنوان مرکزی تحقیقی حوزوی تاسیس کرد و درجه اجتهاد و نقل حدیث را سال ‌ها پیش از علما و مراجع بزرگ نجف، قم و مشهد از جمله‏ امام خمینی (ره) و آیات عظام سیدابوالقاسم خوئی، سیدمحمدصادق روحانی، سیدشهاب ‌الدین نجفی مرعشی، سیدمحمد كاظم شریعتمداری، سیدمحمدهادی میلانی و آیت ‌الله شیخ مرتضی حائری دریافت کرد.

سیدمحمود خسروشاهی فرزند این عالم شیعی در گفتگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با بیان این ‌که در سال‌ های اخیر شاهد انتشار کتاب ‌هایی درباره حرکت ‌های اسلامی، تقریب بین مذاهب اسلامی و اسناد نهضت اسلامی ایران از این محقق و سیاستمدار برجسته کشورمان بوده ‌ایم، اظهار کرد: علاوه بر انتشار صدها مقاله از استاد در نشریات اسلامی ایران و جهان اسلام، ایشان بیش از 80 جلد کتاب را به زبان ‌های فارسی و عربی تالیف کرده است كه تاکنون حدود 40 عنوان آن‌ ها در داخل و خارج از ایران منتشر شده و برخی از آن ‌ها بیش از 30 بار تجدید چاپ شده ‌اند. همچنین 120 جلد كتاب با تحقیق، توضیح یا مقدمه و اشراف وی در ایران، ایتالیا و مصر منتشر شده است.

وی درباره آثار ترجمه شده این عالم ادامه داد: تدوین و تحقیق مجموعه 9 جلدی «آثار سیدجمال ‏الدین حسینی» که در بیش از سه هزار صفحه از سوی انتشارات کلبه شروق در ایران و در الشروق الدولیة در مصر چاپ شد، مجموعه 20 جلدی «حركت‏ های اسلامی معاصر» که تاكنون شش جلد آن چاپ شده‌، مجموعه 10 جلدی کتاب «اسناد نهضت اسلامی ایران» که تاکنون چهار جلد آن منتشر شده شده و «مجموعه آثار استاد علامه طباطبایی» در 22 مجلد، از جمله تلاش ‌های فرهنگی و مکتوب آیت ‌الله خسروشاهی در كشورهای اسلامی و عربی به شمار می ‌آیند.

وی عنوان کرد: بیشتر كتاب‏ ها و آثار استاد در زمینه ‏های مسایل اجتماعی ـ سیاسی و دینی بر پایه نیاز جامعه اسلامی تالیف و تدوین شده و می ‌شوند. با توجه به بازخوردهای اهل خرد، به نظر می ‌رسد این کتاب ‌ها در روشنگری نسل جوان معاصر تاثیر به‌ سزایی داشته‌ اند.

فعالیت‌های سیاسی ـ اجتماعی عالم شیعی

مدیر اجرایی مرکز بررسی ‌های اسلامی یادآور شد: آیت ‌الله خسروشاهی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران دو سال به عنوان نماینده امام خمینی‏ (ره) در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعال بود، سپس به عنوان سفیر ایران در واتیكان انتخاب شد و پنج سال در این سمت به فعالیت پرداخت که تاسیس «مركز فرهنگی اسلامی اروپا» در رُم و تاسیس دو ماهنامه‌ های انگلیسی زبان اینكوایری (Inquiry) و امریكن ایونتس (َAmerican Events) و هفته ‌نامه عربی «العالم» در لندن از اقدامات قابل توجه در این دوره‌ اند. همچنین چاپ و نشر ترجمه قرآن مجید و نهج ‌البلاغه به زبان ایتالیایی و نشر ماهنامه ‌ای به نام «جهان نو» به زبان ایتالیایی و انتشار 162 عنوان كتاب و نشریه به زبان ‏های فارسی، عربی، انگلیسی، ایتالیایی و فرانسوی، از دیگر اقدامات فرهنگی ایشان به شمار می ‌آیند.

وی درباره موضوع تقریب بین مذاهب اسلامی در آثار استاد خسروشاهی اظهار کرد: آیت‌ الله خسروشاهی از نیم قرن پیش از پیشگامان این حركت اصلاحی به ‏شمار می ‏رود. مكاتبات وی با علامه شیخ محمدتقی قمی، موسس دارالتقریب قاهره، گواهی بر این سابقه است. همچنین وی با اغلب حركت ‏های اسلامی معاصر و رهبران آن ‌ها در سراسر جهان اسلام ارتباط و پیوند نزدیک داشته است و به تازگی چهار کتاب از وی درباره حرکت ‌های اسلامی چاپ شده ‌اند.

سید محمود خسروشاهی با بیان این‌ که جامع ‏ترین مطالب تاریخی درباره مرقدهای اهل بیت (ع) در مصر به همت استاد خسروشاهی در كتاب اهل بیت (ع) در مصر جمع‌ آوری و منتشر شده است، ادامه داد: ایشان در دوره اقامت سه ساله خویش در شهر قاهره به‏ عنوان رییس نمایندگی جمهوری اسلامی ایران، علاوه بر حضور در محافل علمی - سیاسی، بیش از 50 جلد كتاب و نشریه را درباره انقلاب اسلامی ایران، تشیع و اهل بیت (ع) در مصر منتشر کرد. البته برخی از این آثار حاصل تالیف و بعضی دیگر با مقدمه و کوشش  ایشان تولید شده ‌اند. از مهم‌ ترین این آثار می ‌توان به نهج ‏البلاغه با مقدمه استاد و شرح شیخ محمد عبده، اهل ‌البیت (ع) فی مصر، صحیفه سجادیه، حقیقة علاقة عبدالناصر بالثورة الاسلامیة فی ایران، عبدالله‏ بن ‏سبا بین الواقع و الخیال، ادعیة اهل البیت (ع)، الامام علی بن ابیطالب (ع)، الامام الحسین (ع)، الامام جعفر الصادق (ع) و الطریق الی مذهب آل‌البیت (ع) و عقیدتنا اشاره کرد.

مدیر کلبه شروق افزود: طی دو سال اخیر به همت  استاد، کتاب‌ های عذر تقصیر به پیشگاه محمد (ص)، جنگ و صلح در قانون اسلام، محمدعلی جناح؛ موسس پاکستان، مانیفست یا منشور جهانی اسلام و بحران فعلی جهان که از مجموعه آثار مرحوم استاد غلامرضا سعیدی محسوب می‌ شوند و هشت جلد از مجموعه خاطرات مستند ایشان درباره آیت ‌الله سیدمحمود طالقانی، علامه سیدمحمدحسین طباطبایی، علامه سیدمرتضی عسکری، احمد بن بلا، روژه گارودی، محمدعلی جمال ‌زاده و... روانه بازار کتاب شده ‌اند.

عرضه کتاب آیت الله درباره اخوان المسلمین در نمایشگاه فرانکفورت

سید محمود خسروشاهی در پایان از عرضه کتاب «اخوان المسلمین چه می ‌گویند و چه می ‌خواهند؟» در شصت و پنجمین نمایشگاه بین ‌المللی کتاب در فرانکفورت خبر داد و گفت: محتوای این اثر مجموعه مقالات و تحلیل‌‏ هایی است که آیت ‌الله خسروشاهی در سالیان مختلف درباره اندیشه، اهداف، رهبری و تاریخ اخوان ‌المسلمین و چگونگی هدف اصلی رهبری شهید حسن البناء و اخوان ‌المسلمین نگاشته یا ترجمه کرده که پیش از این به مناسبت‌ هایی در نشریات مختلف منتشر شده‌ است.

وی افزود: طی سال‌ های اخیر کتاب «اخوان ‌المسلمین، بزرگترین جنبش اسلامی معاصر» تالیف دکتر اسحق موسی ‎الحسینی با ترجمه استاد خسروشاهی از سوی انتشارات اطلاعات و همچنین کتاب «تاریخ جمعیت اخوان ‏المسلمین؛ از آغاز تا امروز» نوشته دکتر ریچارد میشل با توضیحات صالح ابورقیق و دکتر ابوالسعود و ترجمه استاد خسروشاهی در دو جلد از سوی مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت امور خارجه منتشر شده است.

 لینک منبع: http://www.ibna.ir/vdcao6n6y49naw1.k5k4.html

   1392/7/6 13:11

دیداربا شخصیتهای بین المللی

ديدار استاد خسروشاهي با مقامات مصر
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved