آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
در گفتگو با نوه مرحوم آیت‌ الله خسروشاهی عنوان شد
بررسی علمی شبهات واقعه غدیر در کتاب «معنی حدیث الغدیر»
مرحوم آیت‌ الله سید مرتضی خسروشاهی در کتاب «معنی حدیث الغدیر» با روشی علمی به بررسی شبهات موضوع غدیر پرداخته است. او غدیر را پدیده‌ ای مبارک و حادثه‌ ای خجسته‌ در تاریخ اسلام دانسته و در کتابش با توجه به موضوع غدیر، به پژوهش در مباحث پیشین غدیر، معنی حدیث غدیر و پرده‌ گشایی از آثار زیارت غدیریه پرداخته است.

سید محمود خسروشاهی، نوه مرحوم آیت‌ الله سید مرتضی خسروشاهی، در گفتگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با بیان این مطلب اظهار کرد: نویسنده کتاب با بررسی حدیث غدیر و کلمات به کار رفته در آن و مطالعه تفسیرهای علمای اهل سنت، به ویژه فخررازی، به شبهات و استدلال‌ های آنان پاسخ داده و دلایل منطقی را برای اثبات کلام خود آورده است. حدیث روز خیبر، اولی‌ الامر اهل بیت (ع)، آیه تطهیر، حدیث ثقلین، حدیث «علی مع الحق»، سخن خلیفه در جریان بیعت و دعای پیامبر (ص) برای حضرت علی (ع) در روز غدیر، از جمله دلایلی‌ اند که این نویسنده برای اولویت پیروی از مذهب امامیه در کتاب «معنی حدیث الغدیر» آورده است.

وی با بیان این‌ که این اثر با تحقیقی از استاد سید هادی خسروشاهی و به همت موسسه بوستان کتاب به زبان عربی منتشر شده‌ است، ادامه داد: بخشی از این کتاب به فتوای شیخ محمود شلتوت، رییس دانشگاه الازهر مصر درباره جواز پیروی از مذهب شیعه امامیه اختصاص دارد که در قسمتی از آن، نوشته شده‌ است؛ «مذهب جعفری معروف به مذهب شیعه دوازده امامی، مذهبی است که تعبد به آن مانند دیگر مذاهب اهل سنت شرعا جایز است. پس سزاوار است که مسلمانان این مذهب را بشناسند و از تعصب بی‌ جا نسبت به مذاهب معین رهایی یابند.»


مقدمه امام موسی صدر بر کتاب «حدیث الغدیر»

مدیر اجرایی مرکز بررسی‌ های اسلامی یادآور شد: امام موسی صدر نیز بر این کتاب مقدمه‌ ای نسبتا مفصل نوشته و در معرفی کتاب چنین گفته است: «گفتیم که بسیـاری از بزرگان دربـاره حدیث غدیـر و سنـد و دلالت آن، کتاب‌ هایی تالیف کرده‌ اند که کتاب حاضر (معنی حدیث الغدیر) جزء همین تالیفات ارزشمند است، زیرا با دقتی ژرف، دلالت حدیث را بررسی کرده و معنی آن را توضیح داده‌ است. مولف مرحوم آن، از علمای بزرگ شیعه در آذربایجان ایران بوده‌ است و این کتاب یک‌ مرتبه در کشور عراق و اکنون نیز در مرکز مطالعات اسلامی در قم تحت نظارت فرزند مولف، علامه سید هادی خسروشاهی با اضافات و اصلاحاتی به چاپ رسیده‌ است تا برای همگان سودمند باشد. از خداوند متعال خواستاریم همواره به ایشان توفیق دهد تا در دعوت به حق و ایفای رسالت جهانی اسلام به وظیفه خویش عمل کند. خداوند توفیق‌ دهنده و یاری‌ رسان است.»

وی درباره پیشینه مرحوم آیت‌ الله سید مرتضی خسروشاهی گفت: خاندان خسروشاهى يكى از خاندان‌ هاى علمى آذربايجان است كه سابقه‌ ای بيش از 400 سال علم و فقاهت در آن خاندان ريشه دوانیده و شخصيت‌ هاى برجسته علمى از آن برخاسته‌ اند. آيت‌ الله سيد مرتضى حسينى خسروشاهى فرزند آيت‌ الله سيد احمد، سيادت را با 36 واسطه از امام حسين (ع) به ارث مى‌ برد.

سید محمود خسروشاهی با بیان این‌ که آیت‌ الله سید مرتضی خسروشاهی در 14 شوال المكرم 1299 هجری قمری در نجف اشرف دیده به جهان گشود و سپس به اتفاق خانواده‌ اش به تبريز آمد، افزود: وی پس از سپرى کردن دوره كودكى، علوم مقدماتى، فقه و اصول را در محضر پدرش آيت‌ الله سيد احمد خسروشاهى فرا گرفت و در سال 1310 هجری قمری به نجف اشرف رفت و در محضر ميرزا ابوالقاسم جواهرى و ميرزا رضا (بالا آقا) به تحصيل پرداخت و در 24 سالگى به حد استنباط و اجتهاد احكام اسلامى دست يافت و نخستین اجازه اجتهاد را از سيد محمد كاظم يزدى طباطبايى دريافت کرد.

وی در پاسخ به این سوال که «این عالم شیعی اجازه اجتهاد و نقل حدیث خود را از چه کسانی دریافت کرد؟» گفت: وی در سال 1347 هجری قمری از ديگر شخصيت‌ ها مانند آيت‌ الله ميرزا على‌ اصغر تبريزى، ميرزا‌ ابوالحسن حسينى انگجى تبريزى، حاج شيخ عبدالكريم حائرى تبريزى و ميرزا محمد نجفى اجازه اجتهاد گرفت. ميرزا محمد حسين نایينى نیز در سال 1348 هجری قمری اجازه اجتهاد و نقل حديث را به وی داد.


نگاهی به فعالیت‌ های مولف «معنی حدیث الغدیر»

مدیر اجرایی مرکز بررسی‌ های اسلامی درباره فعالیت‌ های این عالم شیعی عنوان کرد: آیت‌ الله خسروشاهی پس از سال‌ ها تحصيل در كشور عراق به تبريز بازگشت و بيش از نيم قرن در مسجد پدرش در بازار تبريز به ارایه خدمات علمى، دينى، تبليغ، اقامه جماعت، امر به معروف و نهى از منكر و پاسخ‌ گويى به سوالات شرعى پرداخت.

وی بیان کرد: آيت‌ الله خسروشاهى با وجود كثرت مشاغل در زمان‌ هایی که فرصتی می‌ یافت، مشغول تاليف مى‌ شد كه از جمله آثار به یادگار مانده از وی می‌ توان به کتاب‌ های فوائد الافهام فى قواعد الاحكام، الطهارة، نثارات الكواكب على خيارات المكاسب، اهداء الحقير الى اخيه البارع البصير، هداية الاُمة الى زيارت الائمة (ع)، امطار الدّرّ فى مقدار الكُرّ، ذورة العاده فى نيّة العبادة، مختصر الكلام فى حكم السلام، قمع الشكوک عن لباس المشكوک، متنزّه الاخبار، ادلّه كراهت تشبّه به كُفّار، تسهيل التناول، فى احكام الصّرفة المستحدثه، رسالة فى التّقيه، حاشيه عروة الوثقى، حاشيه بر قوانين، حاشيه بر رسائل شيخ انصارى، حاشيه بر شرايع، حاشيه بر شرح لمعه، حاشيه صيد و ذباحة، مرحوم شيخ محمدحسن مامقان، حاشيه بر مناسک آيت‌ الله بروجردى، رسائل مفرده در مسائل متفرقه و مواعظ و منابر اشاره کرد.

نوه مرحوم آیت‌ الله خسروشاهی ادامه داد: مرحوم شيخ محمد شريف رازى در آثار الحجة درباره مرحوم آیت‌ الله خسروشاهی نوشته است؛ «به درستى كه آن مرحوم در همه عمر خود مواظب عمل و صلاح بوده، بلكه حليف تقوى بودند و با كبر سن، بر تدريس اشتغال داشت و تدريس آن مرحوم، به وجهى بود كه طلاب فقه و علم بر آن رغبت مى‌ كردند و از اين لحاظ، همه منقاد و جميع اهل علم به آن مرحوم خاضع بودند و به فقه و فقاهت آن مرحوم اقرار كرده‌ اند.»

خسروشاهی در پایان گفت: کتاب «معنی حدیث الغدیر» با شمارگان 1500 نسخه و در 180 صفحه به همت نشر بوستان کتاب منتشر شده‌ است. البته به زودی نیز ترجمه این کتاب در مرکز بررسی‌ های اسلامی قم آغاز می شود و تا سال آینده  نخستین‌ بار به زبان فارسی روانه بازار کتاب خواهد شد.
 
لینک منبع خبر :
http://www.ibna.ir/vdcgyw9qzak9774.rpra.html
 
   1392/8/7 13:15

دیداربا شخصیتهای بین المللی

دیدار استاد خسرو شاهی با علما
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved