آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
کتاب «انقلاب در مصر» حاصل ده ها گفتگوی خواندنی با استاد سید هادی خسروشاهی
تدوین‌ گر کتاب انقلاب در مصر درباره این اثر گفت: کتاب حاضر دربرگیرنده یک مقاله تحقیقی و مجموعه ای از مصاحبه های استاد سید هادی خسروشاهی (رئیس اسبق نمایندگی سیاسی ایران در قاهره) می باشد که طی سال های گذشته و قبل و بعد از آغاز انقلاب مصر با روزنامه ها و مجلات مختلف انجام شده است.
 
سید محمود خسروشاهی در گفتگویی درباره اهمیت کتاب انقلاب در مصر عنوان کرد: بی تردید استاد خسروشاهی به اذعان کارشناسان علوم سیاسی با توجه به بیش از نیم قرن ارتباط با رهبری حرکت های آزادی بخش و تلاش و کوشش در راستای شناخت و شناساندن حرکت های اسلامی از آغاز نهضت سید جمال الدین حسینی تا دوران معاصر می تواند آشناترین فرد نسبت به مسائل روز حرکت های مردمی خاورمیانه به خصوص تونس و مصر باشد، لذا تحلیل ها و مصاحبه های ایشان همواره مورد توجه محافل سیاسی بوده است.
 
در ادامه، متن مصاحبه با مدیر اجرایی مرکز بررسی های اسلامی - سید محمود خسروشاهی - درباره این کتاب را می خوانید:

قدری درباره محتوای این اثر توضیح دهید.
 
این اثر در پنج بخش به مباحثی درباره روابط تاریخی ـ فرهنگی ایران و مصر، پژوهش های دینی در مصر معاصر، نقش اخوان المسلمین در مصر، روابط ایران و مصر و تحولات اخیر منطقه و انقلاب جوانان مصر می‌ پردازد.
 
مقاله نخستین، یعنی روابط تاریخی ـ فرهنگی ایران و مصر، بیش از 12 سال پیش، در راستای ایجاد روابط میان این دو کشور نوشته و در جراید منتشر شده است.

استاد در این مقاله به مناسبات ایران و مصر در دوران های قدیم و پس از اسلام  و در قرن اخیر و نقش روحانیان در روابط دو کشور ،حرکت اصلاحی سید جمال الدین حسینی، تقریب بین مذاهب و شیخ محمد تقی قمی و در پایان به ایران و مصر و چالش جهانی شدن و گفت گوهای تمدن ها می پردازد.

پس از این مقاله تحقیقی، متن گفتگوهای رئیس اسبق نمایندگی سیاسی ایران در قاهره با ارباب جراید آورده شده که در واقع، مباحثی پیرامون تحولات منطقه، به ویژه قیام و انقلاب جوانان و مردم مصر است. این گفتگوها بخش عمده کتاب انقلاب در مصر را تشکیل می دهند.

مخاطبان با مطالعه این اثر چه مضامینی درخواهند یافت؟
 
با مطالعه این گفتگوها به روشنی آشکار می شود که پیش بینی ها و پیشنهادهای آیت‌ الله خسروشاهی در این موضوعات تا چه اندازه دقیق، واقع بینانه، منطقی و ناشی از شناخت عمیق مسایل سیاسی، به ویژه مسایل مرتبط با مصر است.
 
استاد به وضوح و ماه ها پیش از انقلاب جوانان مصر و تجمع و تظاهرات میلیونی در میدان التحریر قاهره، سقوط قطعی رژیم حسنی مبارک را پیش بینی کرده و پیروزی نهایی مردم مسلمان مصر را قطعی اعلام کرده بود. البته در همین درباره، وی با شفافیت تمام و صراحت کامل از مسوولان جمهوری اسلامی ایران خواسته بود که با توجه به ماهیت رژیم دیکتاتوری مصر و روابط بسیار نزدیک آن با امپریالیسم و صهیونیسم، در شرایطی که اصولاً امکان و اجازه ای برای برقراری روابط حسنه با یاران ندارد، از پیشنهادهای مکرر و عجولانه برای برقراری روابط خودداری کنند و خود از سفر به مصر و دیدار با مبارک خودداری کنند.
 
در این گفتگوها، ماه ها پیش از سقوط رژیم مبارک، استاد به بیان نقش پنهان ولی تاثیرگذار اخوان المسلمین و موضع گیری های کمرنگ دیگران پرداخته که حوادث بعدی و به ویژه پس از برگزاری انتخابات آزاد اخیر در مصر، صحت و اهمیت این پیش بینی ها را به وضوح روشن ساخت.
 
در کتاب انقلاب مصر نقش اخوان المسلمین و تحولات اخیر منطقه و انقلاب جوانان مصر در چه قالبی بیان شده است؟
 
در این کتاب نقش اخوان المسلمین در مصر در قالب‌ های اخوان و مساله قدرت و حکومت، اخوان المسلمین در پی تغییر بنیادین و موضع اخوان المسلمین بررسی می‌ شود. همچنین استاد خسروشاهی روابط ایران و مصر را از روابط حسنه با الازهر، مساله برقراری رابطه با مصر، متهمان امنیتی مصر در ایران، درباره روابط ایران و مصر، رابطه با مصر یا نامی در یک خیابان، برقراری رابطه با مصر، سلفی های مصر و ارتجاع عرب و اخوان و کمپ دیوید واکاوی کرده است.
 
با توجه به تحولات اخیر سرزمین مصر، آیت‌ الله خسروشاهی در کتاب انقلاب در مصر چگونه مسایل اخیر این منطقه و انقلاب جوانان مصر را تحلیل و بررسی کرده است؟
 
استاد خسروشاهی تحولات اخیر کشور مصر را بر اساس برقراری رابطه با مصر، تغییرات قطعی در مصر، پیوند مصرِ حسنی مبارک با سیا و موساد، دیکتاتوری، جانشین دیکتاتور، قیام مصر و انقلاب های مخملی، حوادث اخیر مصر، اخوان المسلمین در نگاهی دیگر، گفتگویی درباره تحولات منطقه، مصر و غرب، نقش اسلامگرایان، خطر استحاله، تهدیدی جدی، رئالیسم یا فقه الواقع، هدف آقای محمد مرسی، هشداری به «برادران» و سیدقطب و تشیّع تحلیل و بررسی کرده است.

آثار دیگری نیز از استاد درباره نهضت های اسلامی معاصر به چاپ رسیده است؟
 
بله کتاب های دیگری نیز  از استاد در زمینه نهضت های اسلامی معاصر تاکنون منتشر شده‌ اند، نظیر «اخوان المسلمین، بزرگترین جنبش اسلامی معاصر»، «تاریخ جمعیت اخوان المسلمین، از آغاز تا امروز»، «نهضت‌ های اسلامی افغانستان»، «حرکت اسلامی سودان»، «بیداری اسلامی در تونس و راشد الغنوشی»، «اخوان المسلمین، چه می گویند و چه می خواهند؟»، «انقلاب اسلامی و امام خمینی»، «حرکت امام خمینی و تجدید حیات اسلام»، «حرکت اسلامی فلسطین، از آغاز تا انتفاضه» و «مسائل نهضت های اسلامی،» و  همچنین در طی دو دهه اخیر صدها مصاحبه نیز در همین زمینه با رسانه های داخلی و خارجی انجام داده اند که به تدریج آماده چاپ خواهند شد.
 
گفتنی است نخستین چاپ کتاب انقلاب در مصر به کوشش سید محمود خسروشاهی و با شمارگان یک هزار نسخه، در 220 صفحه و به بهای 120 هزار ريال به تازگی از سوی واحد نشر مؤسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین المللی الهدی روانه بازار کتاب شده است.
   1392/9/9 12:30

دیداربا شخصیتهای بین المللی

دانشجویان دانشگاه تهران در اربعین رحلت آیت الله بروجردی. زین العابدین قربانی ، استاد خسروشاهی
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved