آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
استاد خسروشاهی: حجت الاسلام منذر اولین کسی بود که اثری مستقل در رد اتهامات شیخ فضل‌الله نوری نگاشت
خبرگزاری تسنیم : استاد و تاریخ‌ پژوه برجسته کشور گفت: مرحوم ابوالحسنی کتاب مستقلی در رد اتهامات شیخ فضل‌ الله نوری نوشته و کذب بودن آن ها را افشا کرده است و هیچ کس قبل از ایشان به این مطالب نپرداخته بود.

دومین سالگرد درگذشت تاریخ‌ پژوه فقید مرحوم علی ابوالحسنی (منذر) با عنوان «بیدارگر بصیر» با حضور حجج اسلام و المسلمین خسروشاهی و خسروپناه، محمد رجبی، موسی نجفی، موسی حقانی، محمدحسین دانایی، محمدرضا سنگری، خانواده مرحوم منذر و جمع کثیری از علاقه‌ مندان آن مورخ و پژوهشگر فقید، به همت مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، در روز دوشنبه 5 اسفندماه 1392 در تالار اجتماعات حوزه هنری ـ تهران برگزار شد.

حجت‌ الاسلام والمسلمین سیدهادی خسروشاهی، استاد و تاریخ‌ پژوه برجسته کشور از سخنران این مراسم بود که طی سخنانی مبسوط گفت: منذر حدود 50 اثر تالیفی در کنار مقالات و مصاحبه‌ های بسیار دارد که اغلب آن ها محققانه و ارزشمند است. ولی از جمله کارهای ماندگار ایشان تالیف 12 جلدی درباره مشروطه و شخصیت شیخ‌ فضل‌ الله نوری است.

وی طی سخنان خود به تشریح کتاب «کالبدشکافی چند شایعه درباره شیخ شهید» از آثار مرحوم منذر اشاره کرد و گفت: مرحوم ابوالحسنی کتاب مستقلی در رد اتهامات شیخ فضل‌ الله نوری نوشته و کذب بودن آن ها را افشا کرده است و هیچ کس قبل از ایشان به این مطالب نپرداخته بود... و بنظر من باید جمعی از پژوهشگران به بررسی آثار ایشان بپردازند.

این تاریخ‌ پژوه برجسته ادامه داد: مسئله اتهام به بزرگان از زمان انبیا و ائمه بوده و اکنون نیز به شکلی دیگر ادامه دارد و شخصیت‌ های تاثیرگذار هر کشور در تاریخ، مورد اتهامات عجیب و غریبی قرار گرفته‌ اند. البته تهمت‌ های شایع درباره شخصیت‌ ها را می‌ توان به دو بخش تقسیم کرد. نخست بخش علما و مراجع تقلید که خیلی هم با سیاست کار ندارند، و نوع اتهام آن ها فساد عقیدتی است. آیت الله کاشف‌ الغطاء، علامه سیدمحسن امین، آیت الله سیدمحسن حکیم و... از جمله مراجعی بوده‌ اند که در زمانه خود مورد اتهامات بسیار و از جمله فساد عقیده واقع شده‌ اند و بعضی از آن ها حتی مرتد و خارج از دین معرفی شده‌ اند!

وی ادامه داد: این ماجرا در حوزه علمیه قم نیز وجود داشته است. پس از آغاز نهضت امام 7 رساله بر ضد مراجع عظام قم، از جمله امام خمینی نوشته شد که امضای نویسنده و ناشر آن ها «مصلحین حوزه علمیه قم» بود! که امام را به علت تدریس اسفار و جلسه درس اخلاق ایشان را متهم به تصوف کرده بودند، تا جایی که بگفته خود معظم له از لیوان فرزند ایشان در مدرسه فیضیه آب نمی‌ خوردند و آن را نجس می‌ دانستند. بعد از امام نوبت به علامه طباطبایی رسید که ایشان را نیز به دلیل تدریس اسفار و برخی از آرای تفسیری، تکفیرشان کردند.

استاد سید هادی خسروشاهی اضافه کرد: بخش دیگری از اتهامات بیشتر جنبه سیاسی دارد و متوجه عناصر تاثیرگذار در جریان های سیاسی است. مثلا سیدجمال الدین حسینی را جاسوس انگلیس و یا روس، فراماسون، جاه‌ طلب و همگام با شاهان معرفی کردند. بعد از سیدجمال، مرحوم آیت‌ الله کاشانی که عمری به مبارزه با استعمار انگلستان در عراق و ایران پرداخته بود و حتی مدیریت نبرد مسلحانه علیه اشغالگران انگلیسی در عراق را بر عهده داشت و در کنار آیت الله سید محمد تقی خوانساری محکوم به اعدام شده بود از طریق ملی‌ گرایان متهم به حمایت از انگلستان شد. به یاد دارم که در یکی از مجلات آن زمان کاریکاتور ایشان را کشیده بودند، در حالی که عمامه سر ایشان پرچم انگلستان بود. رژیم قبلی هم ایشان را در ارتباط با آلمان هیتلری معرفی کرده بود و بعد از کودتای 28 مرداد نیز ملی‌ گرایان گفتند که آیت‌ الله کاشانی از آمریکا پول می‌ گرفت.

وی اضافه کرد: امام خمینی(ره) نیز پس از آغاز نهضت ضد استبدادی خود آماج چنین اتهامات سیاسی گسترده قرار گرفت. برای نمونه در مقطعی شایعه گسترده‌ ای انداختند که امام از جمال عبدالناصر مصری پول گرفته است.!!

این تاریخ‌ پژوه ادامه داد: مرحوم ابوالحسنی کتاب مستقلی در رد اتهامات شیخ فضل‌ الله نوری نوشته و کذب بودن آن ها را افشا کرده است. نام این کتاب «کالبدشکافی چند شایعه درباره شیخ شهید» است. برخی از اتهاماتی که کسانی چون کسروی، ملک‌ زاده، ادوارد براون، دولت‌ آبادی و... به ایشان زده‌ اند عبارتند از: اینکه شیخ مدرسه چال را به بانک استقراضی روس فروخته! یا 7 هزار تومان برای تقویت قاجارها از دربار پول گرفته و یا اتابک اعظم برای تقویت خود به وی پول می داده.... .

استاد خسروشاهی در پایان سخنان خود گفت: در عصر ما هم متأسفانه اتهامات مشابهی بر بعضی از شخصیت های محترم شایع می کنند که ضروری است مردم ما هوشیار باشند و به دستور قرآن، بدون تحقیق و بررسی دقیق ـ تبیّن ـ نه تنها آن ها را نپذیرند بلکه در مقابل عاملان و ناشران آن ایستادگی کنند!
   1392/12/7 14:01

دیداربا شخصیتهای بین المللی

سخنرانی استاد خسروشاهی در کنفرانس اندیشه اسلامی الجزائر ـ تیزی اوزو
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved