آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
خاطرات استاد سیدهادی خسروشاهی درباره امام موسی صدر منتشر شد
کتاب حدیث روزگار (خاطرات استاد خسروشاهی درباره امام موسی صدر)

چاپ اول : ۱۳۹۳
بها : ۱۰۰۰۰۰ ریال
تعداد صفحه : ۲۳۶

درباره کتاب :

این کتاب دومین اثرِ گروه تاریخ شفاهی مؤسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر است. حدیث روزگار خاطرات استاد سیدهادی خسروشاهی است که به کوشش حمید قزوینی گردآوری شده است.

در این کتاب آغاز آشنایی، فضای حوزۀ قم در دهۀ سی، حضور امام موسی صدر در کنفرانس‌ های علمی جهان اسلام به ترتیب تاریخی بررسی شده است. در این کتاب علاوه بر خاطرات استاد، پی نوشت، اسناد، تصاویر و نمایه نیز آمده است

حمید قزوینی در بخشی از مقدمه این کتاب نوشته است:

«در میان چهره های علمی و سیاسی و فرهنگی ایران، استاد ارجمند جناب حجت الاسلام و المسلمین سیدهادی خسروشاهی جایگاهی ممتاز دارد.

به جرئت می توان گفت که موضوعی دربارۀ روحانیت، جریانات روشنفکری، گروه های معتدل و یا افراطی دینی، چپ گرایانِ مخالفِ مذهب، مبارزان مسلمان و غیرمسلمان، مدافعان و مخالفان تقریب مذاهب، مدیران سیاسی و اجرایی و سایر گروه های اجتماعیِ معاصر نیست که ایشان نکته ای، مطلبی، اطلاعی و یا مشاهده و حضوری در آن نداشته باشد.

البته، وی در بیان نظر اهل ستیز نیست. کسی را با کردار و زبان خود نمی آزارد، در جست و جوی حقیقت صادق است. متکی به هیچ جناح و جریانی نیست. در نوشتن تاریخ و تبیین حوادث بیشتر به اصلاح می اندیشد تا برجسته کردن ضعف دیگران. از این نظر، استاد خسروشاهی گنجینه ای غنی در بیان تاریخ و ارائۀ تحلیل های مرتبط است.

وی از بدو ورود به حوزۀ علمیه قم (در اوایل دهۀ 30) ضمن درس و بحث، به فعالیت مطبوعاتی و پژوهشی و فرهنگی و اجتماعی نیز، وارد شد و با گذشت شصت سال، همچنان در همان مسیر به تلاش متعهدانۀ خود ادامه می دهد و با وجود ضعف جسمی که ناشی از گذر عمر است، عزم و ارادۀ فرهنگی و اجتماعی اش غبار زمان و سستی به خود نگرفته است.

وی از معدود فضلای حوزه است که ارتباطات گسترده ای نیز با کانون های فکری و فرهنگی اسلامیِ خارج از ایران داشته و دارد و مورد احترام آن هاست.

به دلیل همین پیشینه، و همچنین، سابقۀ دوستی طولانی با امام موسی صدر، گروه تاریخ شفاهی مؤسسۀ فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر از نخستین روزهای تشکیل، به دنبال آن بود تا گفت و گویی را با استاد صورت دهد که فرصت و امکان آن فراهم نمی آمد. مصاحبه با استاد خسروشاهی از آنجا اهمیت می یافت که وی، علاوه بر اطلاعات مهم تاریخی، خود یکی از پیشکسوتان تاریخ نگاری زندگی امام صدر است که در سال های اخیر لحظه ای در این مهم فروگذار نبوده و الگویی برای دیگران به شمار می آید.

سرانجام با پیگیری مدیریت محترم مؤسسه و موافقت استاد، طرحی برای تنظیم و تدوین خاطرات ایشان در دستور کار قرار گرفت که اثر حاضر محصول نهایی آن است.

بر این اساس ابتدا خاطرات استاد خسروشاهی که در مصاحبه ها و سخنرانی ها و مقالات مختلف بیان شده بود، استخراج شد و سپس، با طرح پرسش های جدید که پاسخ بخشی از آن ها به صورت کتبی و بخشی دیگر به صورت شفاهی دریافت شد به تکمیل آن ها پرداختیم.

در این کتاب تلاش شده است مباحث از ترتیب زمانی و موضوع مشخصی برخوردار شود و از تکرار و اطناب پرهیز گردد. همچنین، اسامی افراد و رویدادها و اماکن در حد توان با درج توضیحاتی در پاورقی و یا در پی نوشت کتاب گویاسازی شده است. شماری از اسناد و تصاویر مرتبط با متن خاطرات هم در انتهای کتاب آمده است.»

برای تهیه این کتاب می توانید در قم به ابتدای خیابان صفائیه – کتابفروشی کلبه شروق (تلفن: 37838144) و در تهران به موسسه امام موسی صدر  واقع در میدان هفت تیر ، کوچه عبدالکریم شریعتی، شماره 10، (تلفن: 88494162) مراجعه نمائید.
   1393/3/3 12:43

دیداربا شخصیتهای بین المللی

نخستین مراسم سنگ گزاری مسجد بزرگ رم ـ ایتالیا
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved