آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
مرد تقریب و تحقیق
اشاره : مجله هابیل در شماره ۷ (شماره ۱۲ پیاپی) که بهار ۱۳۹۳ به چاپ رسده است بخشی دارد با نام هفت اقلیم از باباهای خیابان بهشت که که در آن ۵۱ نفر از پسران و یا نوه های شخصیت های مختلف علمی فرهنگی و جهادی مطالبی را درباره پدران و پدربزرگ هایشان نوشته اند. یکی از این مطالب هم نوشته کوتاهی است که سید محمود خسروشاهی مدیر اجرائی مرکز بررسی های اسلامی قم در باره استاد سید هادی خسروشاهی نوشته و در آن فهرست وار نکاتی را درباره ایشان بیان کرده  است. در ادامه متن کامل آن را می خوانید :
 
 
درباره استاد سید هادی خسروشاهی
 
به قلم سید محمود خسروشاهی                 
 

مذهبی

ایشان آن طور که شنیده ام از دوران طلبگی بسیار اهل دعا و عبادت بوده  و در مسجد مدرسه حجتیه قم مجالس دعا را در شب جمعه اداره می کردند ولی در همه امور زندگی از ابتدا سفارششان به اعتدال بوده است... در اواخر مقطع دبستان بنای من این بود که  مثلا هر روز نماز امام زمان (عج) را بخوانم، تاکید ایشان اما بر عبادت با توجه و با کیفیت بود و نه لزوما کمیت و می گفتند که اگر در مسایل مستحبی افراط بنمایی خدای ناکرده روزی می آید که در واجبات هم  سهل انگار خواهی شد و همان نصیحت از آن موقع آویزه گوش من شده است و بسیار مفید بوده و شکر خدا به سرنوشت بعضی از افراطیون -هنوز البته- دچار نشده ام!! (خدا عاقبت همه ما را ختم بخیر کند )
 

مادیات

ایشان به امور مادی بسیار بی توجه هستند و به غیر از دوران آغازین طلبگی، هیچ وقت از وجوهات شرعیه استفاده نکرده اند و حتی از آن وقتی که من به یاد دارم حقوق دریافتی خود را چه در دوران سفارت و  اقامت 5 ساله در ایتالیا و چه به هنگام  اقامت 3 ساله ریاست هیئت دیپلماتیک ایران در مصر، صرف خرید و تهیه کتب و یا چاپ و نشر منشورات تاریخی و سیاسی و مذهبی نموده اند و حتی در مواردی که لازم می دانستند به بعضی از شخصیت های گروه های اسلامی کشورهای مختلف کمک می نموده اند. چاپ 7ساله فصلنامه تاریخ و فرهنگ معاصر در بیش از 5000 صفحه  و نشریه هفتگی  بعثت که قدمتی 35 ساله دارد و چاپ بسیاری از آثار شخصیت های برجسته ای همچون سید جمال الدین حسینی با هزینه شخصی ایشان صورت گرفته است و در حال حاضر نیز به لطف خداوند متعال مشغول ساخت کتابخانه عمومی مرکز بررسی های اسلامی در منطقه پردیسان قم هستند... جایی که هزاران طلبه در آنجا سکونت داشته ولی کتابخانه ای عمومی ندارند.
 

دور اندیشی

فعالیت های گسترده ایشان در امور سیاسی و داخلی و ارتباط وسیع با رهبری حرکت های اسلامی در شرایطی که حتی برخی از فعالین وقت و یا مسئولین وزارت خارجه به اهمیت این موضوع واقف نبودند از مجموعه آثار و خاطرات ایشان تا حدودی نمایان است و به نوعی می توان گفت ایشان از نیم قرن پیش، بیشترین فعالیت و توان خود را در جهت همکاری و کمک به بیداری اسلامی به کار گرفته اند  که فعلا جزئیاتش را نتوان گفت!!

پیش بینی ها و تحلیل های دقیق ایشان از اتفاقات سه چهار سال اخیر منطقه نیز که در ده ها نشریه و روزنامه تهران و قم به چاپ رسیده به خوبی بیانگر دوراندیشی دقیق حضرت والد از آنچه رخ داده است، می باشد که از جمله در مورد مصر را می توان با مراجعه به کتاب انقلاب در مصر، دریافت که جلد اول آن در 288 صفحه چاپ شده و جلد دوم آن هم در شرف انتشار است.
 

روحیه

روحیه و اراده کاری ایشان فوق العاده است در بدترین شرایط جسمانی نیز دست از تحقیق و نوشتن برنداشته اند مثلا در یک مورد ایشان بعد از یک عمل جراحی سنگین چهار ساعته در حالی که حتی امکان تنفس عادی و صحبت نداشتند با اشاره امر کردند که مجموعه آثار سید جمال که در قاهره به چاپ  رسیده بود را بیاورید بیمارستان و در گوشه اتاق مراقبت های ویژه -سی سی یو-  قرار دهید و بعد از بهبودی فرمودند که مشاهده این که کار آثار 9 جلدی به ثمر رسیده در بهبود حالم تاثیر فوق العاده ای داشت و بسیاری موارد دیگر ...
 

صبوری

تحمل ایشان و نقد پذیریشان از موارد فوق العاده ای است که حداقل من کم سراغ دارم. از سنین نوجوانی ایشان با سعه صدر تحلیل  ها و افکار سیاسی گاهی متضاد من را  با روی باز گوش داده و برایش ارزش قائل بوده اند و هیچ وقت در مقابل سخنان حتی تند (البته با رعایت موازین شرعی) که گاهی از من صادر می شد !! لب به عتاب و سرزنش نگشوده اند  و البته این صبوری در کلّ زندگی مبارزاتی و سیاسی ایشان هم به خوبی نمایان است...  
 

تواضع

در بین بعضی از بزرگان علمی متاسفانه توجه به القاب و عناوین و این قبیل موارد، بسیار با اهمیت است که جای بیانش اینجا نیست اما آنچه من از ایشان دیده ام بی اعتنایی مطلق به این طور مسایل و عناوین هست و حتی با وجود اخذ درجه  اجتهاد از مراجع بزرگ حوزه علمیه قم که مورد تایید شورای عالی مربوطه در حوزه هم قرار گرفته است، هیچ وقت به من اجازه استفاده از عناوین خاص را نداده اند و حتی برای راه اندازی سایت ایشان نیز که از کلمه آیت الله استفاده شده بود، با اصرار مجبور به حذف شدیم، در نهایت من موفق شدم بدون اخذ رضایت ایشان کلمه استاد را در بالای سایت بگذارم ..

همچنین بارها ارگان های مختلف پیشنهاد برگزاری برنامه های تجلیل و تقدیر را داده اند از جمله سازمان فرهنگ و ارتباطات، انجمن مفاخر و ... که ایشان با قاطعیت زیر بار نرفته اند..

بسیاری از وزرا و مدیران فرهنگی و سیاسی کشور بارها در جلسات مختلف  اندیشه و روش خود را مدیون رهنمودها و کتب و آثار ایشان می دانند و بارها به طرق مختلف آن را بیان کرده اند و هر بار هم من اجازه جمع آوری و تدوین آن را خواسته ام مخالفت کرده و گفته اند که من وظایف دینی و اعتقادی خود را برای رضای خدا انجام داده اند نه برای تفاخر و تظاهر ... و از لطف دوستان هم سپاسگزارم ولی نشر آن مطالب، موجب شرمندگی من می شود..
 

استقلال

ایشان هیچ گاه از وجوهات شرعیه و امکانات حوزوی و دولتی برای زندگی شخصی خود استفاده نکرد ه اند. از هیچ وام دولتی و مزایایی که امکان استفاده آن ها بوده بهره نگرفته اند و البته به همین صورت اجازه کوچترین استفاده از این قبیل امور را به فرزندانشان نیز نداده اند ...

در امور سیاسی نیز همیشه گفته اند من برای همه جریان های چپ و راست اصول گرا و اصلاح طلب متعهد به آرمان های  انقلاب اسلامی احترام قایل هستم اما در مواضع سیاسی گاهی موافق مواضع آنها نبوده و  حق گو و مستقل بوده اند ..


دقت

ایشان صاحب بیش از یکصد و پنجاه کتاب ترجمه ای، تالیفی و تحقیقی چاپ شده  هستند که اگر دقت فوق العاده ایشان  نبود و اگر قرار بود اجازه دهند آثار ایشان با دو سه بار مقابله و اصلاح! چاپ شود قطعا بیش از 50 جلد دیگر نیز تاکنون منتشرشده بود اما دقت ایشان گاهی به حدی است که حتی یک بار کتابی را تا پنج ـ شش بار مرور و بررسی کرده اند!! و البته حتی برای یک مصاحبه به ظاهر ساده نیز همین روند طی می شود.
 

ارتباطات گسترده

ایشان همانطور که جزو پیشگامان تقریب بین مذاهب اسلامی در دوران قبل و بعد از انقلاب بوده اند، همواره سعی نموده اند تا با اکثریت گروه ها و جریان های داخل کشور حتی طیف منتقد نیز در تماس باشند، نظر ایشان نفی برخوردهای حذفی و سلبی است و در عین حال بیان نقاط مثبت و منفی شخصیت ها و جریان ها براساس واقعیت و انصاف... و به همین دلیل در مجموعه خاطرات ایشان که در حال آماده سازی هست و هشت جلد آن منتشرشده ،خاطرات شان از افراد همه جریان های راست و چپ سیاسی گرفته تا نیروهای ملی- مذهبی نیز دیده می شود.
 

به روز بودن

علیرغم همه گرفتاری ها و گستردگی فعالیت های اجتماعی - پژوهشی، ایشان هیچ وقت به بولتن ها!! برای دریافت اطلاعات اکتفا نکرده و طیف وسیعی از نشریات با افکار مختلف را از داخل و خارج کشور دریافت و مطالعه می نمایند و همچنین بسیاری اطلاعات نیز به نحو مقتضی از سایت های مختلف اینترنتی  به زبان های عربی و فارسی و گاهی انگلیسی در اختیارشان قرار می گیرد البته ایشان با زبان های ایتالیایی و ترکی استانبولی نیز آشنا هستند.
 

قدرشناسی

شاید ایشان راضی به بیان این مورد نباشند اما برای الگو برداری نسل های ما و بعد از ما لازم است بگویم که ایشان در مواردی حتی نسبت به اساتید نیم قرن قبل خود نیز همچنان عنایت و اظهار ادب و احترام داشته و تا هنگامی که در قید حیات بوده اند در مناسبت های مختلف هدایایی به رسم قدرشناسی تقدیمشان کرده اند و همینطور در مواردی که بزرگوارانی که با ایشان همکاری علمی و یا آشنائی و دوستی داشته اند و فوت کرده بودند ،سال هایی هدایایی تقدیم خانواده شان نموده اند...
 

شجاعت

ایشان همانطور که در دوران مبارزه با رژیم پهلوی در راه اعتقادات خود بارها مورد بازجوئی قرار گرفته و تبعید شدند و هیچ گاه ذره ای در حقانیت آرمان های انقلاب اسلامی تردید نکردند، در دوران پس از انقلاب نیز در مقابل تهدیدات گروه های ضد انقلاب و اقدامات چندباره گروهک منافقین در تلاش برای ترور ایشان چه در تهران و چه در زمان صدارت سفارت ایران در واتیکان (از طریق ارسال بمب در داخل یک ماشین حساب ـ و از پاریس! ـ و یا تلاش برای ورود به محل اقامت و ...)، خم به ابرو نیاورده و با وجود تمامی درخواست های پلیس و مقامات امنیتی ایتالیا ، حتی حاضر به همراهی تیم حفاظتی نیز نشدند...

در زمان جنگ و بمباران و موشک باران شهرها از جمله شهر مقدس قم با اینکه اکثریت مردم قم از شهر بیرون رفته بودند، ما و ایشان در منزل کوچه ممتاز باقی ماندیم و در انتخاباتی زمان موشک باران برگزار می شد، اولین کسی بودند که در مدرسه آیت الله مرعشی نجفی، خیابان ارم، رأی خود را به صندوق انداختند.
 

ساده زیستی

ایشان همانطور که قبلاً اشاره شد، به امور مادی بی اعتنا هستند، تا آنجا که در بسیاری از اوقات حاضر به تعویض عبا و قبای خود تا این که به مرحله وصله و پینه نرسیده باشد!، نیستند. از تشریفات ظاهری نیز فراری هستند تا جائی که مثلا حتی به راننده سفارت ایران در واتیکان اجازه باز کردن درب ماشین را ـ برای سوار شدن ایشان ـ نمی دادند. رفتار ایشان با کارمندانشان چه در دوران سفارت و چه در مرکز بررسی های اسلامی قم بسیار با محبت و صمیمانه هست تا جایی که بارها حتی مرا شاکی نموده اند از شدت عطوفتشان در برخورد با کم کاری و یا کم توجهی، کارمندان.

ایشان از 22 سال قبل یک ماشین تویوتا دارند که همچنان از آن استفاده می کنند و یا در مواقع بسیاری هم با تاکسی یا آژانس و بدور از تشریفات رفت و آمد می کنند.
 

نصیحت

بزرگترین نصیحت ایشان بعد از تاکید بسیارشان بر به اصطلاح خاکی بودن فرزندان در برخورد با مردم و دوری از اشکالاتی که بر بعضی از فرزندان بزرگان وارد است!  همانا دوری از تفاخر و تکاثر بوده است. ایشان حتی استعمال یک نخ سیگار!!  را منع کرده  و گفتند که حتی اگر یک بار سیگار بکشی از تو راضی نخواهم بود و الحمدلله تاکنون اخطارشان!! موثر واقع شده است.
 
الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
 
   1393/4/2 12:25

دیداربا شخصیتهای بین المللی

شیخ حسین کورانی ، استاد سید هادی خسروشاهی ، شیخ محمدعلی تسخیری ، شیخ سعید نعمانی
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved