آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی

 
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا

 
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
..
 
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد

 
 
آدینه بوک

 
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
آیت الله کاشانی. .سید جمال الدین اسد آبادی . .نواب صفوی . .امام موسی صدر
رونمایی از کتاب «لبیک یا حسین» با حضور استاد خسروشاهی
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) مراسم رونمایی از کتاب «لبیک یا حسین: گفتارهای عاشورایی سید حسن نصرالله» با ترجمه محمد حسین مرکبی در روز 17 آبان‌ ماه با حضور حجت الاسلام والمسلمین استاد سیدهادی خسروشاهی، حجت‌ الاسلام محمدرضا زائری مدیر مسئول انتشارات خیمه، سید عبدالله صفی‌ الدین نماینده حزب‌ الله لبنان در ایران، غضنفر رکن‌ آبادی سفیر سابق ایران در لبنان، سردار مرتضي طلایی، حجت الاسلام سيد جواد موسوی هوایی معاون پژوهشی سازمان تبلیغات اسلامی و جمعی از مسئولان فرهنگی در مجتمع فرهنگی شهدای سرچشمه برگزار شد.
 

نسخه امروزين عاشورا

حجت‌ الاسلام محمدرضا زائري در ابتداي اين مراسم با اشاره به کتاب «لبیک یا حسین: گفتارهای عاشورایی سید حسن نصرالله» اظهار کرد: کلمات عاشورایی سید حسن نصرالله نسخه امروزین و بین‌ المللی عاشورا به مخاطبان است و از این نظر بیشتر حايز اهمیت است.

به گفته زائری آنچه قرار بود در پیام عاشورا تکرار و رویت شود امروزه کمرنگ شده و گاهی ادبیات عاشورایی ما بیشتر به سمت ادبیاتی عاطفی متمایل می‌ شود تا ادبیاتی حماسی. در واقع این ادبیات عاطفی گاه در حد توصيف چشم و ابرو تنزل می‌ یابد در حالی که ادبیات عاشورایی باید حماسی و شورانگیز باشد.

وی تاکید کرد: تفاوت اسلام آمریکایی و اسلام ناب محمدی باید در ادبیات عاشورایی مشخص باشد و این در حالی است که گاه ادبیات عاشورایی ما از آنچه باید باشد فاصله می‌ گیرد و ادبیات محفلی، پررنگ می‌ شود.

 

حجت‌ الاسلام زائری در بخشي دیگر از سخنانش با اشاره به این‌ که ادبیات عاشورایی باید مخاطب بین‌ المللی را خطاب قرار دهد، گفت: گاه این ادبیات، ادبیات حماسی منحصر به یک دوره تاریخی بوده است. با وجود این ما نیاز داریم که اکنون ادبیات حماسی بیشتر رواج یابد.

مدیر مسئول انتشارات خیمه ادامه داد: شاید کسانی که در لبنان نبوده‌ اند و فضای آنجا را از نزدیک حس نکرده‌ اند نتوانند چندان معنای «لبیک یا حسین» سید حسن نصرالله را درک کنند. با این حال امروز در تمام دنیا و در ادیان گوناگون پیام «یاحسین» ایشان را می‌ شنوند چرا که او به عنوان فرزند حسین‌ بن علی (علیه السلام) از ادبیات عاشورایی، حماسی و پرشور حرف می‌ زند.

وی یادآور شد: کتاب «لبیک یا حسین:..» را انتشارات خیمه برای نخستین بار با ترجمه فارسی منتشر کرده است.

حسن نصرالله و شناخت دشمن اصلي

غضنفر رکن‌ آبادی سفیر سابق ایران در لبنان در بخش دیگری از این مراسم با اشاره به تاریخچه شکل‌ گیری حزب‌ الله لبنان گفت: سیدعباس موسوی 33 سال پیش دبیرکل حزب‌ الله لبنان بود و از آن زمان تاکنون حزب‌ الله لبنان فراز و نشیب‌ های بسیاری داشته و در این دوره نقاط عطف پیروزی حزب‌ الله لبنان در مقابل صهیونیست‌ ها رقم خورده‌ اند.

وی ادامه داد: امام موسی صدر در گذشته نهضت محرومان و هسته اولیه مقاومت را تشکیل داد و از سال 1982 با اشغال بیروت، همواره شاهد مقاومت روزافزون به‌ ویژه حزب‌ الله لبنان بوده‌ ایم و از زمانی که سید حسن نصرالله رهبر حزب‌ الله لبنان بوده است، پیروزی‌ های درخشانی را مشاهده کرده ایم.

وی افزود: در سال 1993 در یک جنگ عربی ـ اسرائیلی برای نخستین بار اسرائیلی‌ ها شکست می‌ خورند و این در حالی است که در چهار جنگ پیش همواره آن ها پیروز بودند. البته امروز اسرائیلی‌ ها علاوه بر بحران هویت، مشروعیت و امنیت با مشکل تغییر موازنه قدرت نيز مواجه شده‌ اند.

به گفته رکن‌ آبادی، در سال 2000 و پس از تصویب قطعنامه 425 که شورای امنیت آن را اجرا نکرد، اسرائیلی‌ ها از لبنان فرار کردند و موجب افزایش روحیه در فلسطینی‌ ها شدند و آن ها فهمیدند که می‌ توانند اراضی اشغال‌ شده را پس بگیرند. در سال 2006 نیز پیروزی در جنگ 33 روزه رقم خورد و در نتیجه در بازتاب پیروزی‌ های مقاومت در لبنان پیروزی‌ هایی دیگری در سال‌ های 2009، 2012 و اخیرا در غزه رقم خورده است.

سفیر سابق ایران در لبنان با اشاره به شکل‌ گیری جریانات تکفیری تروریستی در جهان گفت: سیدحسن نصرالله از همان 20 سال گذشته با روشن‌ بینی خطر جریانات تکفیری را پیش‌ بینی کرد و با رهبری شایسته خود اجازه ورود این جریان را به لبنان نداد و همواره بر وحدت بین ادیان و مذاهب تاکید داشت.

وی یادآور شد: سیدحسن نصرالله همواره تاکید می‌ کرد که باید دشمن اصلی خود را بشناسید همان گونه که شهید مطهری می‌ گفت باید شمر و یزید زمان خود را بشناسید. امروزه در یک طرف جریان‌ های تکفیری دست پرورده سازمان‌ های اطلاعاتی منطقه و رژیم صهیونیستی قرار دارد و در طرف دیگر قربانیان آن اعم از شیعه، سنی و مسیحی.

به گفته رکن‌ آبادی، سید حسن نصرالله با طرح این سوال که باید بدانید دعوا برسر چیست؟، از خطر ورود جریان‌ های تکفیری به لبنان جلوگیری کرد و آن را در نطفه خفه کرد و این موفقیت‌ ها مرهون رهبری مدبرانه و حکیمانه او و البته ارتباط قلبی و مریدی و مرادی ایشان با مقام معظم رهبری است.

 

وی در بخش پایانی سخنانش اظهار کرد: امروز اگر بخواهیم جایگاه مقاومت را در جهان درک کنیم باید بدانیم همان طور که رهبری بیان کردند نظم جدیدی در جهان در حال شکل‌ گیری است و جبهه مقاومت در این نظم جدید در دست بالاتر قرار دارد.

آرامشي كه نصرالله با عشق به حسين (علیه السلام) آفريد

سید عبدالله صفی‌ الدین نماینده حزب‌ الله لبنان در ایران نیز در بخش دیگری از این مراسم درباره وضعیت نخستین هسته‌ های مقاومت در لبنان سخن گفت و اظهار کرد: در ابتدا که هسته‌ های مقاومت تشکیل شد شرایط لبنان از لحاظ تعداد نیرو و اعتراضات رهبران و مردم نسبت به این گروه متفاوت بود بنابراین مقاومت در ابتدای شکل‌ گیری‌ اش شرایط سختی داشت اما به مرور و با پیروزی‌ های مکرر مقاومت نگاه بزرگان شیعه و رهبران لبنان به آن تغییر کرد و اکنون بیشتر مردم لبنان از مقاومت حمایت می‌ کنند.

وی ادامه داد: آن چیزی که در لبنان تزریق شد این بود که با رهبری مرد بزرگی مانند سیدحسن نصرالله تفکر حسینی به مردم منتقل شد چرا که اگر کسی بخواهد امام حسین (علیه السلام) را بشناسد باید عاشق او شود و وجودش در مقابل او بی‌ معنا شود. بنابراین اگر عاشق او نباشیم نمی‌ توانیم بفهمیم که برای چه قیام کرده است. برای انتقال این فرهنگ به مردم نیز نیاز به فردی داریم که عظیم باشد.

وی در ادامه، خاطره‌ ای از مواجهه خود با سخنرانی سید حسن نصرالله پیش از انقلاب اسلامی بیان کرد و افزود: قبل از این که ایشان رهبر حزب‌ الله لبنان شوند، برای سخنرانی در مجلس ختم یکی از اقوام ما شرکت کردند و در آنجا از امام حسین سخن گفتند و من همان جا عشق به امام حسین (علیه السلام) را در ایشان دیدم. بنابراین این شوق و عشقی که در گفتارهای عاشورایی سید حسن نصرالله وجود دارد از گذشته در ایشان بوده است.

صفی‌ الدین تاکید کرد: در مناطقی که شیعیان چنین شخصیت‌ های بزرگی ندارند و پیام عاشورا به مردم منتقل نشده، مشکلات بسیاری به وجود آمده است. بنابراین ما آرامش میان شیعیان در لبنان را مدیون عشق به امام حسین (علیه السلام) هستیم.

وی یادآور شد: اکنون مشاهده می‌ کنید که عشق به امام حسین (علیه السلام) چه عزتی را برای شیعیان لبنان به وجود آورده است و عزت و مقاومت بدون عشق به امام حسین معنا ندارد. چرا که ایشان عشق و شهادت و فداکاری را به همه درس داد و چنین ملتی شکسته نمی‌ شود.

به گفته وی، باید این تفکر و روح حسینی به جامعه منتقل شود همان گونه که سید حسن نصرالله این روح را به جامعه لبنان منتقل کرده است.

در پایان این مراسم با حضور شخصیت‌ های فرهنگی از کتاب «لبیک یا حسین» رونمایی شد.
   1393/8/18 13:34

اخبار مرکز
درباره «تاریخ‌ نگاری کودتای ۲۸ مرداد»
یک تبار، یک تاریخ
ده غرفه بیش از یکصد و پنجاه عنوان از مجموعه آثار استاد خسروشاهی را در نمایشگاه بین المللی کتاب عرضه می کنند
نظر امام درباره ترور فرح پهلوی و بنی صدر
کتاب «آیت الله کاشانی؛ ابرمرد جهاد و اجتهاد» منتشر شد
اخبار کتابخانه
گزارش تصویری بازدید حضرت آیت الله مکارم شیرازی از کتابخانه مرکز بررسی های اسلامی قم
حضرت آیت الله مکارم شیرازی: راه اندازی کتابخانه مرکز بررسی های اسلامی ابتکاری عالی و ارزشمند است
دانلود ویژه‌نامه مراسم افتتاح کتابخانه عمومی مرکز بررسی‌های اسلامی
فیلمی از مراسم افتتاح کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
متن کامل سخنان آیت‌الله العظمی سبحانی در مراسم افتتاحیه کتابخانه عمومی مرکز بررسی‌های اسلامی
اخبار فرهنگی
حسابی که علامه طباطبایی برای کمک به فلسطین باز کرد همراه با سند
کتابخانه‌ ای با بیش از 110 هزار اثری که حاج حسین ملک وقف کرد
رسمی شدن تعطیلی شهادت امام صادق علیه السلام از آثار جاودانه آیت‌ الله کاشانی است
تحول خاصی در وضعیت نشر حوزه دین رخ نداده است
هشدار غرویان نسبت به کتاب‌سازی در حوزه‌ آثار دینی
در رسانه های دیگر
اخوان المسلمین و: نیروهای تندرو و مرتجع!
آیت‌ الله کاشانی: روز تجدید رابطه با انگلیس روز «عزای ملی» است
مروری بر مجموعه آثار علامه طباطبایی
نگاهی به مجموعه ده جلدی اسناد نهضت اسلامی ایران
شهید صدر شرایط را برای قیام بر علیه حکومت بعث مناسب نمی‌دانست
نشریه بعثت
بعثت : تابستان سال 1398
بعثت : بهار سال 1398
بعثت : زمستان سال 1397
بعثت : پاییز سال 1397
بعثت : تابستان سال 1397
دریافت فایل پی دی اف مجموعه آثار سید جمال الدین حسینی - چاپ قاهره

.   . .
 
دیداربا شخصیتهای بین المللی

آیت الله سید صادق روحانی ـ استاد سید هادی خسروشاهی (قم)
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
امام علی صدای عدالت انسانی
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
یادنامه علامه امینی
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved