آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
برگزاری مراسم بزرگداشت جرج جرداق در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی
به گزارش خبرنگار مهر، مراسم بزرگداشت جرج سمعان جرداق دانشمند مسیحی لبنانی، شامگاه سه شنبه ۹ دی با حضور دکتر مهدی محقق رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، حجت الاسلام دین پرور رئیس بنیاد نهج البلاغه، حجت الاسلام علی یونسی دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های مذهبی و حجت الاسلام والمسلمین سیدهادی خسروشاهی مترجم آثار جرج جرداق و ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جمعی از اهل علم و فرهنگ و علاقه مندان در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد.

دكتر مهدی محقق، رئیس این انجمن با اشاره به كتاب «الامام علی صوت‌ العداله الانسانیه» گفت: جرداق در این كتاب به ذكر صفات حضرت امام علی (علیه السلام) پرداخته است و این از مهمترین آثار این نویسنده است. مسیحیان سهم بسیار بزرگی در اعتلای فرهنگ و تمدن اسلامی داشته‌ اند.

وی گفت: این مسیحیان بودند که کتب یونانی را به زبان عربی ترجمه کردند تا افرادی چون بوعلی و ابوریحان و فارابی و زکریای رازی از آنان استفاده كنند. زکریای رازی کتاب های جالینوس را که از یونانی به عربی توسط مسیحیان ترجمه شده بود مورد مطالعه قرار داده بود. حنین ابن اسحاق مسیحی به خاطر آثارش جزو علمای اسلامی شناخته می شود. بنابراین كوششی كه جرداق در اینجا كرده است در بارور ساختن فرهنگ و تمدن اسلامی قابل تقدیر است .

تا وقتی درِ علم را بر خود ببندیم به جایی نمی‌ رسیم. یکی از ویژگی های اسلام این بود که در علم را از زبان یونانی و سریانی و عبری بر روی مسلمانان و دانشمندان مسلمان باز کرد و هیچ دری از علم در زمان اسلام بسته نبوده است.

محقق ادامه داد: مسیحیان سهم به‌ سزایی در پزشكی اسلامی داشته‌ اند. حتی كلمه ترسا که به معنای مسیحی است در زبان فارسی هم به پزشك ترجمه شده است. «تو را ترسا همی گوید كه در صغرا محوز حلوا». دانشمندان ایرانی با احترام به مسیحیت نگاه می کنند.

 

 
وی گفت: جرج سمعان جرداق به فضایل علی (علیه السلام) پرداخت. علی (علیه السلام) اولین كسی است كه دین اسلام را قبول كرد و در هر جنگی یار پیامبر بود. حتی در جنگ هایی كه دیگران اظهار عجز می‌ كردند. افتخار ماست كه یك مسیحی این كتاب را نوشته و سپاسگزاریم كه آقای خسروشاهی آن را ترجمه كرده‌ اند.

در ادامه این نشست، حجت الاسلام سید جمال‌ الدین دین پرور رئیس بنیاد نهج‌ البلاغه گفت: برخی می‌ گویند جرج جرداق شیعه شده‌ و عده دیگری می گویند وی مسیحی باقی مانده است. ما کاری به این حرف ها نداریم. خداوند در سوره مائده آیه ۸۲ می فرماید: «و لتجدن اقربهم مودة للذین آمنوا الدین قالوا انا نصاری ذلك به انّ منهم قسیسین ورهبانا و انهم لایستكبرون»  كه مسیحیان به مسلمانان از دیگران نزدیك تز هستند. مسیحیان تکبر، خودپسندی و خودبینی نسبت به دیگران ندارند. همه گرفتاری های بشر از ابتدا تا کنون از خودپرستی بوده است. این ویژگی مسیحیان است که از دیگران به مسلمانان نزدیکترند. آن ها در زمان پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) هم می توانستند با ایشان جنگ کنند که نکردند. انسانی که عالم باشد پارسا هم باشد در کنار علم و پارسایی و زهد کامل هم به تکامل می رسد و هم جامعه را به تکامل سوق می دهد.

 

وی یادآور شد: من توفیق داشتم که جرج جرداق را که به ایران آمده بودند از نزدیک ملاقات کنم. ایشان به غیر از زبان شعر و نثر که در کلا مش بود عشق و شیفتگی از کلامشان می بارید.

رئیس بنیاد نهج البلاغه تصریح کرد: وقتی خبرنگاری در لبنان از ایشان سوال کرده بود که شما چگونه به امام علی (علیه السلام) ارادت دارید و چطور او را دوست دارید، جرداق درجواب گفت  اگر بخواهم در یك جمله بگویم: علی عنصر عالم آفرینش، نمونه فكر انسانی و از نوامیس شایسته عالم و فردی فرازمانی و فرامكانی است. امام علی (علیه السلام) فرمود: من حداقل ۳ كار را در دوران خلافتم انجام دادم. تأمین سرپناه، تقسیم نان گندم و آب سالم برای همه مردم كه به نظر من اكنون در كشورهای پیشرفته نیز كسی نمی‌تواند چنین چیزی را ادعا كند.

حجت‌ الاسلام والمسلمین سید هادی خسروشاهی نیز در سخنان خود درباره چگونگی نگارش كتاب گفت: جرداق نیاز به تعریف و تمجید من ندارد. قرآن به همزیستی مسالمت آمیز با مسیحیان اشاره دارد. از جرداق ۶ کتاب در ۱۵۰۰ صفحه باقی مانده است که به مقایسه امام علی (علیه السلام) و سقراط و همچنین انقلاب علی (علیه السلام) و انقلاب فرانسه پرداخته است.

 

وی افزود: وقتی که جرداق در نجف بود به آیت الله بروجردی و آیت الله حکیم پیشنهاد داد که کتاب «صوت‌ العداله الانسانیه» را ترجمه کنند ولی در همین حال شنیده و گفته می شود که این کتاب، کتابی کمونیستی است و این کتاب را ترجمه نکنید زیرا کمونیستی است و از اشتراک صحبت کرده است. ادعای كمونیست بودن جرج جرداق یك تهمت واهی و بی‌ اساس بود كه برای جلوگیری از نشر كتاب و پذیرش آن از سوی نسل جوان مطرح شد. اصولاً آیا معقول است كه یك كمونیست هوادار ماركسیسم سال‌ها با تلاش و كوشش خستگی‌ ناپذیر فرهنگنامه‌ ای درباره یك شخصیت و رهبر اسلامی تهیه و تنظیم كند.

استاد خسروشاهی ادامه داد: گفتند اینکه حضرت علی (علیه السلام) گفته است هیچ نفری گرسنه نمی ماند مگر اینکه سرمایه داری حق او را خورده، اشتراکی است و اینکه کسی به امام توهین می کند و وقتی که امام (علیه السلام) متوجه می شود او یک مسیحی است، او را رها می کند. از این لحاظ ها این کتاب را اشتراکی می پندارند. آیت الله گلپایگانی این کتاب را بررسی کرده و فرمود که این کتاب، کتاب خوبی است فقط در ۱۹ مورد مطالب را هماهنگ ندیدم.

وی با اشاره به اینکه کتاب «الامام علی صوت‌ العداله الانسانیه» غوغایی به پا کرد. غوغای منفی آن از بین رفت و غوغای مثبت آن مورد استفاده جوانان در مقابل تبلیغات مارکسیم لنینیسم قرا گرفت. گفت: از جرداق درباره شیعه بودنش سوال کردم او گفت می خواهی بدانی من شیعه شده ام یا نه؟ من به لحاظ دینی ارتدوکس هستم اما به لحاظ اخلاقی مرید علی (علیه السلام) هستم.

حجت الاسلام علی یونسی معاون رئیس جمهور در امور اقلیت‌ های مذهبی گفت: این مجلس به پاس تعظیم شخصیت جرداق است كه سرایت می‌ كند به معشوق او امام علی (علیه السلام). برای معرفی جرداق از سخن امام وام می‌ گیرم كه فرمود: ارزش هر انسان به آن چیزی است كه او را به آن می‌ كشاند. چه ارزش‌ هایی انسان را ارزشمند می‌ كند؟ امام علی در این سخن كوتاه ارزش‌ ها را به وجدان انسان ها حواله می کند. مرحوم جرداق به بزرگ‌‌ ترین ارزش و معرفی شخصیت بزرگی اهتمام كرده است. جرداق قطعاً یکی از نوابغ بی نظیر لبنان است. اگر چنانچه او به این كار نمی‌ پرداخت دیگر جرداق نبود. چقدر باید یك انسان باهوش و زیبا پسند باشد كه شخصیتی مانند علی (علیه السلام) را انتخاب كند.

وی تأکید کرد: هیچ مانعی نتوانست جرداق را از رسیدن به این هدف منع کند. انسان‌ ها خواه یا ناخواه و متاسفانه اسیر تعصبات قومی، مذهبی و ملی هستند و در اثر همه تعلقات مجبور به تحفظ می‌ شوند. چقدر باید یك انسان فرهیخته باشد تا از این موانع عبور كند و امام علی‌ (علیه السلام) را انتخاب كند؟ جرداق تا نام علی‌ (علیه السلام) هست هرگز فراموش نخواهد شد.

 

وی افزود: جرج جرداق شیعه نشد و حتما نباید کسی که از امام علی (علیه السلام) سخن می گوید شیعه باشد. امام علی (علیه السلام) فرازمانی و فرامکانی و فرادینی می باشد. وقتی جرداق به دنیا می آید یک بحران فکری در همه کشورهای توسعه نیافته و در بین مسلمانان وجود داشت و آن بحران شدید هویت و بحران فکری بود. در این زمانه بحران، تنها کسی که توانست پاسخگوی این زمان باشد سخنان امام علی (علیه السلام) بود. درحالی که عالمان ما نتوانسته بودند کار خود را در معرفی امام علی (علیه السلام) انجام دهند این جرداق بود که توانست با بهترین زبان امام علی (علیه السلام)  را نه برای مسلمانان و شیعیان که حتی بر جهانیان به عنوان عامل نجات بشر معرفی کند.

سپس ابراهیمی تركمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان آخرین سخنران گفت: بدون شک، جرج جرداق، با توان علمی و بلاغت ادبی كه داشت، در پدید آوردن دو موسوعه ماندگار «امام علی صوت العداله الانسانیه» و «روائع نهج‌ البلاغه» نام خود را بر تارک ادبیات عرب، حک كرد و تا مکتب شیعه و پیروان امیرالمؤمنین (علیه السلام) پا برجا باشند، یاد او هم زنده نگاه داشته خواهد شد.

ابراهیمی‌ تركمان در توصیف شخصیت جرج جرداق، اظهار كرد: جرج جرداق در ذات و جوهر، برخوردار از ذوق ادبی بود. وی در دوران مدرسه، بدون توجه به كلاس‌ های درس، کتاب «مجمع البحرین» شیخ ناصیف یازجی و دیوان شعر متنَبّی را با خود به صحرا می‌ برد و اشعار این بزرگ‌ ترین شاعر عرب که به حافظ شعر عربی شناخته می‌ شود را می‌ خواند.

وی ادامه داد: سال‌ ها بعد که مدرسه را تمام كرد، ترجیح داد كه در دانشکده البطریرکیه در بیروت كه مهم‌ ترین مرکز آموزش علمی ادبیات عرب آن روزها بود، ادامه تحصیل دهد. اساتید وی در این دانشكده رئیف خوری، ادیب مشهور و علامه فؤاد افرام البستانی، مؤسس دانشگاه لبنان و مرجع بزرگ زبان و ادبیات عرب بودند و در همین اثنا و در هجده سالگی، نخستین کتابش را با عنوان «واگنر و زن» را نوشت كه مورد استقبال زیادی قرار گرفت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، همچنین گفت: به نظر می‌ رسد آشنایی او با شخصیت امام علی (علیه السلام) از طریق مطالعه نهج‌ البلاغه که برادر بزرگ‌ ترش به او هدیه كرده بود، باشد. مطالعه نهج‌ البلاغه چنان در روح و روان جرج جرداق تأثیرگذار بود که در انعکاسی از گرایش حق‌ طلبی و ظلم ستیزی وی، امام علی (علیه السلام) را صدای عدالت انسانی یافت و از لابه‌لای صفحات نهج‌ البلاغه، به زوایای ناشناخته شخصیت بی‌ مثال امیرالمؤمنین دست یافت و بدین ترتیب خالق اثری ماندگار و بی‌ نظیر شد که سال‌ ها تجدید چاپ و به زبان‌ های مختلف ترجمه و منتشر می‌ شود و خواهد شد.

وی سخنان خود را اینگونه ادامه داد: هر چند این اثر ارزشمند مانند هر اثر فکری دیگر موافقت‌ ها و مخالفت‌ هایی را در پی داشت؛ اما موافقت‌ ها و به ویژه تأیید علما و مراجع بزرگ، چنان شهرتی برای کتاب و کاتب رقم زد که جاودانگی برای جرداق و اثر گرانقدرش، نتیجه طبیعی آن است.

ابراهیمی‌ تركمان افزود: از جمله بزرگان بسیاری كه جرج جرداق و اثر ناب او را تحسین كرده‌ اند، مرحوم شیخ محمد جواد مغنیه، مرحوم آیت‌ الله سید محسن حکیم و مرحوم حضرت آیت‌ الله العظمی بروجردی هستند.


رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی همچنین در خصوص بررسی شخصیت جرداق، اظهار كرد: همزیستی اتباع ادیان و مذاهب در نقاط مختلف دنیا وجود دارد و البته ثمراتی هم داشته است اما ظهور و بروز آثار این نوع همزیستی در لبنان در سطحی بسیار والاتر و ارزشمندتر نمود داشته و دارد و جرج جرداق در این باره، تنها یک نماد است.
 

 
   1393/10/13 10:12

دیداربا شخصیتهای بین المللی

دیدار استاد خسرو شاهی با جرج جرداق
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved