آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
جلال آل احمد یک ضربه فنی بود برای غرب‌زده‌های روشنفکرنما
حجت‌ الاسلام والمسلمین سید هادی خسروشاهی، مؤلف و مترجم حوزه تاریخ و معارف اسلامی  در همایش نکوداشت زنده یادان جلال و شمس آل‌ احمد با عنوان «جلال و شمس؛ روشنفکران متفاوت» طی سخنانی گفت: آشنایی من با جلال به ایامی برمی‌ گردد که وی از حزب توده جدا شده بود و به همراه خلیل ملکی در حزب  زحمتکشان بودند. در این ایام من در تبریز بودم و آثار ایشان را مطالعه می‌ کردم. پس از آنکه به قم آمدیم و ارتباطاتمان با تهران زیاد شد، از طریق آیت‌ الله طالقانی و مسجد هدایت با روشنفکران و از جمله جلال آل احمد پیوند خوردیم.

وی ادامه داد: در آن ایام مرحوم آیت‌ الله سید محسن امین عاملی جزوه کوتاهی با نام «التنزیه لاعمال الشبیه» در تحریم قمه‌ زنی و برخی از وجوه دیگر عزاداری منتشر کرده بود و گفته بود که به حکم عقل و شرع قمه‌ زنی و زخمی ساختن یر و بدن و نواختن طبل و… حرام است و موجب آن می‌ شود که شیعه را مورد تمسخر قرار داده و وحشی قلمداد کنند. در آن ایام بسیاری از مؤمنین مرحوم امین را متهم به وهابی‌ گری و سنی‌ گری کردند و اشعار بسیاری در ذم وی گفتند. جلال آل احمد در ۲۱ سالگی این جزوه کوتاه را با نام «عزاداری‌ های نامشروع» در سال ۱۳۲۲ ترجمه کرد که در هزار نسخه منتشر شد و به زودی تمام نسخه‌ های آن نایاب شد. بعدها مشخص شد که گروهی از مومنین تمام نسخه‌ های آن را خریده و خمیر کرده‌ اند.

استاد خسروشاهی عنوان کرد: در همان ایام نسخه‌ ای از «عزاداری‌ های نامشروع» جلال به دست بنده رسید که هنوز هم در دستم است و چند سال قبل آن را با مقدمه و ویراست منتشر کردم و البته بعد از چاپ مانند مرحوم امین مبتلای برخی از عوارض آن شدم. زمانی که جلال این رساله را ترجمه کرد، مورد توجه بسیاری از روشنفکران مذهبی و غیرمذهبی قرار گرفت و معلوم شد که برخی از بزرگان ما هم با آن موافق نبودند. همچنانکه شهید مطهری در جلد اول حماسه حسینی داستانی را نقل کرده که در آن یک روحانی به فردی که در حال قمه‌ زنی است توصیه می‌ کند که این کار را نکند و او جواب می‌ دهد، سالی ۱۲ ماه ما مقلد شماییم و این یک روز شما مقلد ما هستید.

وی اضافه کرد: من جلال را بیش از دو سه بار ندیده‌ ام و یک بار هم تلفنی با او صحبت کرده‌ ام. او یک ضربه فنی بود برای غرب‌ زده‌ های روشنفکرنما. برخی تلاش کردند تا ردیه‌ هایی تحت عناوین «عَرَب‌ زدگی» و … بر او بنویسند و زمانی که ما به او گفتیم تا جواب ردیه‌ ها را بدهد، جواب منفی داد و گفت این ها می‌ خواهند مرا به ردیه‌ نویسی مشغول کنند. بعد از شکست ناسیونالیسم عربی از اسرائیل، برخی در داخل کشور می‌ خواستند این شکست را به حساب اسلام‌ گرایی بگذارند و دنبال بهانه‌ هایی برای مخالفت با اسلام و جریانات اسلام‌ گرا بودند که جلال در مقابل آنان ایستاد و درباره این موضوع موضع گرفت.

وی در ادامه به بیان خاطراتی از ارتباط جلال با امام و انقلاب و نیز ارتباط او با برخی از اهالی فرهنگ پرداخت. از جمله با ذکر خاطره‌ ای از جلال آل احمد و ایرج افشار گفت: زمانی این دو به بوشهر رفته بودند. صبح زود جلال بیدار شده و پای درختی مطلبی را می‌ نوشته است. افشار از او می‌ پرسد که اینها چیست که می‌ نویسی؟ او با طنز پاسخ داده بود خزعبلاتی می‌ نویسم که بعدها اباطیل شناسانی مانند تو از آن نان بخورند.

وی ادامه داد: جلال و شمس آل احمد هر دو همه مراحل روشنفکری را طی کردند و دنیا را دیده و به این نتیجه رسیده بودند که در مکاتب دیگر راه نجات نیست و مکتب حقیقی را در همان بازگشت به خویشتن خویش دیدند.

 
منبع : سایت صبح هنر
   1393/10/14 13:49

دیداربا شخصیتهای بین المللی

شیخ محمد غزالی (عالم معروف مصر) ، استاد استاد سید هادی خسروشاهی
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved