آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
تجلیل از استاد خسروشاهی در همایش مصلح بیدارگر
همایش مصلح بیدارگر به مناسبت یکصد و هجدهمین سالگرد رحلت سید جمال الدین اسدآبادی با مشارکت بنیاد بوعلی سینا و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان و حمایت فرمانداری اسدآباد، نماینده اسدآباد در مجلس شورای اسلامی، دانشگاه های بوعلی سینا و پیام نور استان همدان و دانشگاه سیدجمال الدین اسدآبادی، صبح روز پنجشنبه چهاردهم اسفندماه ۹۳ در شهر اسدآباد برگزار شد.
 

این همایش از ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه صبح تا ۱۲ در مجتمع فرهنگی و هنری سیدجمال الدین اسدآبادی برپا شد و سخنران ویژه آن دکتر علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود. همچنین چند تن از اساتید صاحب نام سیدجمال شناس کشور، استادان دکتر محمدجواد صاحبی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد ثقفی و دکتر احمد موثقی پژوهش های خود درباره اهداف و مبارزات سید را ارایه کردند. نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان، نماینده اسدآباد در مجلس شورای اسلامی، معاون سیاسی، امنیتی استانداری نیز در سخنانی خدمات این مصلح جهان اسلام را تشریح نمودند.

در این همایش یک روزه از خدمات علمی محقق و مؤلف مجموعه آثار سید جمال الدین اسدآبادی، جناب حجت الاسلام والمسلمین استاد سید هادی خسروشاهی تجلیل شد.

در همین رابطه رئیس روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد بوعلی سینا درباره آثار علمی و تألیفات استاد خسروشاهی توضیح داد: استاد خسروشاهی متولد سال ۱۳۱۷ شمسی در تبریز است که بیش از ۵۰ سال از عمر پربرکت خود را صرف طبع و نشر کتب دینی و نشر معارف اسلامی کرده است. تألیفات ایشان به زبان فارسی و عربی بالغ بر ۸۰ جلد است که برخی از آنان بیش از ۳۰ بار تجدید چاپ شده اند. علاوه بر آن ۱۲۰ جلد کتاب دیگر نیز با تحقیق، توضیح و مقدمه و اشراف جناب استاد در ایران، ایتالیا و مصر چاپ و منتشر شده است. ترجمه و تحقیق کتاب ۵ جلدی امام علی صدای عدالت انسانی تألیف استاد جرج جرداق مسیحی بیش از ۱۰ بار و در ده ها هزار نسخه تاکنون چاپ شده است.

 

از طرفی ایشان تدوین، تحقیق و نشر مجموعه آثار سید جمال الدین حسینی اسدآبادی را در ۱۰ جلد و بیش از ۳ هزار صفحه در ایران و مصر انجام داده و در واقع محصول نیم قرن تلاش و تتبع علمی و بررسی درباره این فیلسوف بیدارگر و شخصیت جهانی است.

آقای دارائی درباره سایر خدمات فرهنگی و مذهبی استاد خسروشاهی گفت: جناب استاد خسروشاهی در سال ۱۳۵۲ شمسی مرکز بررسی های اسلامی را در قم و سپس در سال ۱۳۶۱ شمسی مرکز فرهنگی اسلامی اروپا را در ایتالیا تأسیس کرده است و در زمینه های اسلامی کتاب های قرآن مجید و نهج البلاغه را به زبان های عربی، انگلیسی، ایتالیایی و آلمانی و ... ترجمه و منتشر کرده است. وی همچنین پس از پیروزی انقلاب اسلامی به مدت دو سال به عنوان نماینده امام خمینی (ره) در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعال بود و ۵ سال نیز به عنوان سفیر جمهوری اسلامی در واتیکان مشغول به فعالیت بود که تأسیس دو ماهنامه انگلیسی به نام های انکوائری و امریکن ایونتس و مجله ای هفتگی به زبان عربی به نام العالم در لندن از آثار این دوران است.


نماینده ولی فقیه در استان همدان: انقلاب اسلامی بدون قیام سیدجمال الدین اسدآبادی به پیروزی نمی رسید

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان در همایش مصلح بیدارگر با تأکید بر نقش اثرگذار سیدجمال الدین اسدآبادی در شکل گیری نهضت ها و انقلاب ها، گفت: اگر 100 سال پیش سید جمال الدین قیام نکرده بود چه بسا ما نیز در انقلاب اسلامی به پیروزی نمی رسیدیم.

آیت الله غیاث الدین طه محمدی در همایش گرامیداشت سید جمال الدین اسدآبادی با بیان اینکه در برهه های زمانی مختلف ادیان آسمانی رو به کمرنگ شدن رفته اند، اظهار داشت: در هر زمانی نسل بشر بر اثر حیله های شیطانی مورد تهدید قرار می گیرد اما با حضور راست قامتانی همچون سید جمال الدین اسدآبادی و قیام آنها، این خطر کمرنگ شده است.

وی ادامه داد: ما نباید هیچ گاه نقش آفرینی این راست قامتان و شخصیت های بزرگ را فراموش کنیم و باید در برابر آنها خاضع و فروتن باشیم و سر تعظیم در برابر آنها فرود آوریم.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان با بیان اینکه ملا حسین قلی همدانی یکی از شخصیت های بزرگ استان به شمار می رود، یادآور شد: این عالم بزرگ توانست 400 ولی و عالم را تربیت کند که باید این نقش آفرینی را به فال نیک گرفت.

وی همچنین تصریح کرد: فلسفه وجودی برگزاری مراسم های بزرگداشت شخصیت های بزرگ به این دلیل است که انسان هایی که همچون خورشید در آسمان درخشیده اند مورد توجه قرار بگیرند و به دنیا معرفی شوند.

آیت الله غیاث الدین طه محمدی در پایان گفت: ما بزرگان زیادی داریم و یکی از آنها استاد خسروشاهی است كه عمر خود را برای شخصیت فراموش شده سید جمال الدین خرج کرده است.

امام جمعه اسدآباد نیز در این مراسم با اشاره به بیانات امام خمینی (ره) در رابطه با شخصیت سیدجمال الدین اسدآبادی، گفت: سید جمال الدین اولین کسی بود که موضوع بازگشت به اسلام و خیزش جدید به جهان اسلام را مطرح کرد.

حجت الاسلام و المسلمین سید موسی حسینی مجد افزود: به گفته شهید مطهری، سید جمال بیدارسازی را دنیا آغاز کرد و راهکارهایی را برای مقابله با استبدد داخلی و استعمار خارجی به عنوان مزمن ترین درد جامعه ارائه داد.

وی با بیان اینکه دغدغه سید جمال الدین اسدآبادی جبران عقب ماندگی مسلمانان بوده است، یادآور شد: این شخصیت تمام عمر خود را صرف این هدف مهم کرد و امروز به برکت تلاش سید جمال الدین اسدآبادی به دیدگاه اسلامی بازگشته ایم و به جایگاه اصلی خود رسیده ایم.

حجت الاسلام و المسلمین حسینی مجد اظهار داشت: مردم اسد آباد که به وجود سید جمال افتخار می کنند باید استفاده معنوی از این شخصیت را نیز در نظر داشته باشند و باید طوری به اسلام توجه کنند که این شهر به شایستگی نام سید جمال بدرخشد.

وی با بیان اینکه دانشگاه سراسری اسدآباد به نام سید جمال الدین نامگذاری شده است، یادآور شد: این شخصیت افتخار دانشگاهیان و حوزویان اسدآباد و استان همدان است.

حجت الاسلام و المسلمین حسینی مجد با تأکید بر اینکه باید مشکلات و موانع راه اندازی بنیاد سید جمال الدین اسدآبادی باید برطرف شود، خاطرنشان کرد: امیدواریم با برطرف شدن موانع بتوانیم کنگره سید جمال الدین اسدآبادی را در سطح ملی و بین الملی برگزار کنیم.

وی در پایان یادآور شد: متأسفانه زادگاه سید جمال الدین در اسدآباد به ویرانه تبدیل شده و اسلام شناسان و توریستان رغبتی برای بازدید از منزل سید جمال ندارند و باید بازسازی شود که نیاز به توجه مسئولان استان دارد.


تلاش برای بازگرداندن هویت ایرانی و اسدآبادی سيد جمال

نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی هم به محض ورود به سالن به همراه وزير، استاندار و هيأت همراه آن به جايگاه رفت و گفت: خواسته نخست این است که روز ۱۸ اسفندماه به نام شهر اسدآباد ثبت شود. بهروز نعمتی اظهار كرد: در برخی مجامع بین المللی نام سید جمال الدین اسدآبادی به نام افغان به ثبت رسیده كه این امر ظلم بزرگی به ملت ایران است و نه تنها مردم اسدآباد و استان همدان بلکه تمام کشور از این لحاظ متضرر خواهند شد. به گفته وی مکاتبات و اسناد تاریخی برای اثبات هویت سید جمال الدین وجود دارد كه باید برای بازگرداندن هویت ایرانی و اسدآبادی به سید جمال الدين تلاش کنیم.

همچنين تصویب اساسنامه بنیاد سید جمال الدین اسدآبادی خواسته مردم اسدآباد از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است که باید در اولویت کاری این وزارتخانه قرار گیرد.

وی بيان كرد: بنیاد علمی فرهنگی سید جمال الدین اسدآبادی سال هاست که تشکیل شده، اما اساسنامه این بنیاد هنوز در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب نرسیده است كه باید در ساماندهی آن تسریع شود. البته بنیاد تشکیل شده است اما اساسنامه ندارد؛ يعنی اعتبار ندارد و بودجه ای تخصيص نمی يابد.

نعمتی با بيان اينكه اسدآباد شهری فرهنگی و نخبه پرور است، اظهار كرد: فعالیت این بنیاد می تواند در رشد و توسعه فرهنگی زادگاه بیدارگر مشرق زمین، بسیار اثرگذار باشد.

وی از نیمه تمام بودن طرح بنای یادبود سیدجمال گفت و اينكه تکمیل این بنا و تملک اراضی و بناهای اطراف هم نیاز به اختصاص 10 میلیارد ریال اعتبار دارد؛ در این باره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید به طور ویژه کمک کند.


راه اندازی بنیاد سید جمال

استاندار همدان هم بر روی سن رفت و از سيد جمال الدين به عنوان یکی از مفاخر بزرگ و ارزشمند استان ياد كرد. نيكبخت با قدردانی از سخنرانی امام جمعه همدان گفت: سخنرانی بدون آمادگی امام جمعه قابليت انتشار و چاپ هم دارد. البته بايد گفت كه وزیر فرهنگ و ارشاد نسبت به اسدآباد تعلق خاطر دارد، زيرا طاغوت با همه خام نگری، آیت الله جنتی (پدر وزير) را به اسدآباد تبعید کرد، ولی نمی دانست اسدآباد جایگاه و پایگاه تربیت مصلح بیدارگر است و همين مهم سبب شده است که تعلق خاطر خوبی را به این شهرستان داشته باشد.

وی از وزیر خواست بنیاد سید جمال الدین با مشاركت طرفين و به صورت آبرومندانه تر داير شود و افزود: البته من هم همت می کنم تا بنیاد ایجاد شود.

به گفته استاندار، قرار شده است بزرگان و علمای خطه همدان را شناسایی و معرفی كنيم. همچنين بايد برای همه بزرگان شناسنامه داشته باشيم و تألیفات آنها را چاپ و تجدید چاپ كنيم.

استاندار همدان با بیان اینکه بزرگان زیادی در همدان وجود دارند و سال ۹۴ سال میر سید علی همدانی نامگذاری شده است، بيان کرد: وزیر فرهنگ و ارشاد دعوت حضور در کنگره بزرگداشت میر سید علی همدانی را قبول كردند.

البته قصد داریم بزرگداشت سید جمال الدین اسدآبادی در سال ۹۴ به گونه ای برگزار شود که سال ۹۵ به نام سید جمال نامگذاری و از اکنون باید برای این مسأله کار شود.


سيد جمال الدين اسد آبادی از محورهای نهضت تاريخ ساز اسلامی قرون است

آقای جنتی در همایش مصلح بیدارگر گفت: سيد جمال الدين اسد آبادی از محورهای نهضت تاريخ ساز اسلامی قرون اخير به شمار می رود. وی افزود: سيد جمال به عنوان بارقه ای آغازگر، فضای پس از خود را روشنی بخشيد و از اواسط قرن 13 هجری به بعد جنبش های اصلاحی در جهان اسلام آغاز شد.

او ادامه داد: اين جنبش ها که تا حدی در واکنش به هجوم استعمار سياسی، اقتصادی و فرهنگی غرب پديد آمد، نوعی تجديد حيات و بيدار سازی در جهان اسلام را به دنبال داشت.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی با بيان اينکه سيد جمال الدين اسدآبادی شخصيتی سراسر جوش و خروش با کلام و قلمی آتشين است که با تمسک به کلام جاودانه خداوند امت اسلامی را به مقابله به استبداد و استعمار و بازگشت به خويش فرا می خواند، افزود: سيد جمال الدين اسدآبادی از چهره های خود ساخته ای است که در نتيجه آشنايی با ساحات گوناگون فرهنگ درخشان اسلامی و تحمل مشقات و رنج آوارگی و مخاطرات توفيق يافت تا جوهر پويايی اسلام را به جوامع غفلت زده اسلامی بشناساند.

جنتی با اشاره به اينکه سيد جمال الدين اسدآبادی همبستگی دين و سياست را ضرورت مقابله با استبداد داخلی و استعمار خارجی می دانست و اولويت او بيدارسازی وجدان مسلمين برای مبارزه با استبداد و استعمار بود، گفت: آرمان اصلاحی سيد جمال الدين جامعه ای اسلامی است که وحدت در سراسر آن حاکم باشد. وی با بيان اينکه سيد جمال الدين در محضر دو شخصيت بزرگ جهان اسلام شيخ مرتضی انصاری و ملا حسين قلی همدانی درس آموخته بود و علاوه بر جهان اسلام با جهان غرب آشنايی و گذشته از فارسی و عربی به زبان های انگليسی، فرانسه و روسی تسلط داشت، افزود: سيد جمال الدين به آسيا و اروپا سفر كرد و با شخصيت های مهم علمی و سياسی جهان ديدار و گفتگو کرد و اينگونه اقدام ها به او ديدی وسيع و شناختی عميق از اوضاع و شرايط زمانه اش بخشيده بود.

وی با بيان اينکه سيد جمال الدين يکی از بزرگترين مناديان وحدت اسلامی در طول تاريخ است که اعتقاد داشت نبايد آرمان وحدت را فدای مسائل نژادی و مسلکی کرد چرا که مسلمانان از فارس، عرب، ترک، مصری، مغربی و هندی امتی واحد هستند که به يک دين تعلق دارند، ادامه داد: به گفته مقام معظم رهبری سيد جمال کسی بود که برای نخستين بار بازگشت به اسلام را مطرح کرد و کسی است که موضوع حاکميت و خيزش و نهضت اسلام را برای نخستين بار در فضای عالم به وجود آورد و سيد جمال مطرح کننده، به وجود آورنده و آغاز گر بازگشت به حاکميت اسلام و نظام اسلام است که اين مهم را نمی شود دست کم گرفت.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: سيد جمال الدين اسدآبادی نخستين کسی بود که استعمار غرب را شناساند همچنان که شهيد مطهری در کتاب بررسی نهضت های اسلامی در صد ساله اخير در مورد سيد جمال می گويد بدون ترديد سلسله جنبان نهضت های اسلامی 100 سال اخير سيد جمال الدين اسدآبادی معروف به افغانی است و او بيداری کشورهای اسلامی را آغاز کرد و دردهای اجتماعی مسلمين را با واقع بينی خاصی درمان و راه اصلاح و چاره جويی را نشان داد.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی با بيان اينکه سيد جمال الدين برای ابلاغ رسالت خود 30 سال کوشيد و تحمل مصيبت ها کرد و هر کجا رفت مورد هدف، تهمت و آزار قرار گرفت، افزود: سيد جمال الدين اسدآبادی هر جا بذری افشاند برای اينکه بار نيايد حيله ها کردند ولی او مقابله کرد و از تلاش فرو ننشست تا اينکه پس از 30 سال کوشش در زندان عبدالحميد محبوس و معدوم شد ولی بذرهای کاشته او در ايران، عثمانی، مصر، هند و افغانستان جوانه زد.

وی با بيان اينکه سيد جمال الدين اسدآبادی با فکر روشن، توانا، اراده نيرومند و عقيده ثابت و زبان گويا و قلم نيرومند کاری را در خاورميانه عملی کرد که در نقاط ديگر جهان بدون کمک توپ و تفنگ ميسر نمی شد، ادامه داد: ترديدی نيست که روزگار کنونی با عصر سيد جمال تفاوت دارد و در روزگار او امت اسلام اميدی به آينده نداشت و متفکرانی چون او در 100 سال گذشته برای روز سياه مسلمانان مرثيه سرايی می کردند همچنين افق روشنی در دنيای اسلام ديده نمی شد و مستکبران تازه نفس به سرزمين های اسلامی وارد شده و زبان و حکومت های اسلامی را در دست گرفته بودند و از غفلت و خواب ملت های مسلمان سوء استفاده می کردند.

جنتی در رابطه با ثبت نام سيد جمال الدين اسدآبادی در يونسکو، گفت: برخی می خواهند بسياری از شخصيت های بزرگ و برجسته علمی، فرهنگی و سياسی کشور را به تدريج مصادره کنند اما همه امروز می دانند با توجه به اينکه مقالات و کتاب ها و آثار سيد جمال الدين متعلق به اين کشور، استان و شهر است اصلا نبايد نگران بود که اسم سيد جمال را سيد جمال الدين افغانی گويند و مصادره کنند.

وی با بيان اينکه بسياری از شخصيت ها مثل ابن سينا، مولانا و غيره وجود دارند که همه در حوزه فرهنگی و تمدنی ايران بوده اند و همه به ايران تعلق دارند، افزود: مولانا در قونيه دفن است و زادگاه او در بلخ بود ولی همه او را متعلق به ايران می دانند و کسی او را متعلق به ترکيه نمی داند، همچنين ابن سينا و مير سيد علی همدانی که از شخصيت های برجسته ايران هستند جزو حوزه تمدنی ايران هستند.

تجلیل از نیم قرن تلاش استاد سيد هادی خسروشاهی، پژوهشگر برتر در عرصه سید جمال شناسی و رونمایی از کتاب «هویت تاریخی سید جمال الدین اسدآبادی» با موضوع اهلیت و مذهبی سید جمال به قلم سید رضا ابوالقاسمی يكی از نوادگان وی، پایان بخش همایش مصلح بیدارگر بود.


اهداء سپاسنامه

در پایان مراسم، از استاد سیدهادی خسروشاهی دعوت به عمل آمد که برای اخذ سپاسنامه به جایگاه بروند و ایشان پس از آنکه در جایگاه قرار گرفتند از برگزارکنندگان این همایش، سپاسگزاری کرده و از حضار محترم و مردم اسدآباد و دانشجویان تشکر نمودند که با حضور خود، جلسه همایش را پرشکوه ساختند. آنگاه استاد خسروشاهی به جناب آقای دکتر علی جنتی وزیر محترم ارشاد اسلامی و آیت الله محمدی امام جمعه همدان و استاندار محترم همدان و فرمانداری اسدآباد پیشنهاد دادند که در ثبت و تأسیس بنیاد سید جمال الدین زودتر اقدام کنند و ردیف بودجه ای هم تعیین شود که بنیاد بتواند مجموعه آثار سید را به فارسی و عربی و انگلیسی منتشر سازد و البته افرادی را موظف نماید تا اسناد مربوط به سید جمال الدین را از آرشیو وزارت خانه های: هند، افغانستان، روسیه، ترکیه، مصر و فرانسه جمع آوری کنند تا منتشر گردد.

 

استاد خسروشاهی توضیح داد که با تلاش فردی، مجموعه اسناد سید جمال الدین در وزارت خارجه انگلستان و ایران توسط ایشان جمع آوری و از سوی مرکز پژوهش های اسلامی وزارت امور خارجه ایران منتشر شده است... اما این ها، همۀ اسناد مربوط به سید نیست و بقیه نیز باید توسط بنیاد جمع آوری و تنظیم و انتشار یابد.
   1393/12/25 11:11

دیداربا شخصیتهای بین المللی

سيدهادى خسروشاهى - شيخ سعيد شعبان - مصطفى مشهور - آيت‏اللَّه فضل‏اللَّه - شهيد سيد محمدباقر حكيم
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved