آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
کتاب «حدیث غدیر و مسئله ولایت» تألیف آیت الله سید مرتضی خسروشاهی منتشر شد
بررسی علمی شبهات واقعه غدیر در کتاب «حدیث غدیر و مسئله ولایت»

کتاب «حدیث غدیر و مسئله ولایت» تألیف حضرت آیت الله سید مرتضی خسروشاهی از علمای برجسته آذربایجان توسط انتشارات کلبه شروق منتشر شد. این اثر که ترجمه کتاب عربی ایشان «معنی حدیث الغدیر» می‌باشد، به کوشش و تحقیق استاد سید هادی خسروشاهی و با ترجمه اسماء خواجه‌زاده به چاپ رسیده است.

معرفی کتاب: مؤلف محترم این کتاب را به سه فصل تقسیم کرده است. در فصل اول با روشی علمی به بررسی شبهات موضوع غدیر پرداخته است. ایشان با بررسی حدیث غدیر و کلمات به کار رفته در آن و مطالعه تفسیرهای علمای اهل سنت، به ویژه فخر رازی، به شبهات و استدلال‌های آنان پاسخ داده و دلایل منطقی را برای اثبات کلام خود آورده است. در فصل دوم نیز به دلایل اولویت و حقانیت پیروی از مذهب امامیه اشاره کرده‌اند: حدیث روز خیبر، اثبات این که اولی‌الامر اهل بیت (علیهم السلام) هستند، آیه تطهیر، حدیث ثقلین، حدیث «علی مع الحق»، سخن عمر در جریان بیعت با ابوبکر و دعای پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) برای حضرت علی (علیه السلام) در روز غدیر و هم‌چنین اعتراف عمربن خطاب از جمله دلایلی‌اند که این عالم گرانقدر در کتاب خود آورده است. ایشان در فصل سوم هم ضمن بررسی شبهه زیارت قبور به مباحث حمد و ثناء اصفیاء و اشاره به شهادت آنان، شفاعت و استشفاع، خفض جناح نسبت به صاحب قبر و دلایل اثباتی بناء حرم و قبّه پرداخته‌اند.
 
لازم به ذکر است امام موسی صدر نیز بر این کتاب مقدمه‌ای نسبتاً مفصل نوشته و در معرفی کتاب چنین گفته است: «گفتیم که بسیـاری از بزرگان دربـاره حدیث غدیـر و سنـد و دلالت آن، کتاب‌هایی تالیف کرده‌اند که کتاب حاضر (معنای حدیث الغدیر) جزء همین تألیفات ارزشمند است، زیرا با دقتی ژرف، دلالت حدیث را بررسی کرده و معنای آن را توضیح داده ‌است. مولف مرحوم آن، از علمای بزرگ شیعه در آذربایجان ایران بوده ‌است و این کتاب یک‌ مرتبه در کشور عراق و اکنون نیز در مرکز بررسی های اسلامی در قم تحت نظارت فرزند مولف، علامه سیدهادی خسروشاهی با اضافات و اصلاحاتی به چاپ رسیده ‌است تا برای همگان سودمند باشد. از خداوند متعال خواستاریم همواره به ایشان توفیق دهد تا در دعوت به حق و ایفای رسالت جهانی اسلام به وظیفه خویش عمل کند. خداوند توفیق‌دهنده و یاری‌رسان است».

 
هم‌چنین از جمله سایر تألیفات آیت الله سید مرتضی خسروشاهی می‌توان به کتاب‌های فوائد الافهام فى قواعد الاحكام، الطهارة، نثارات الكواكب على خيارات المكاسب، اهداء الحقير الى اخيه البارع البصير، هداية الاُمة الى زيارت الائمة (علیهم السلام)، امطار الدّرّ فى مقدار الكُرّ، ذورة العاده فى نيّة العبادة، مختصر الكلام فى حكم السلام، قمع الشكوک عن لباس المشكوک، متنزّه الاخبار، ادلّه كراهت تشبّه به كُفّار، تسهيل التناول، فى احكام الصّرفة المستحدثه، رسالة فى التّقيه، حاشيه عروة الوثقى، حاشيه بر قوانين، حاشيه بر رسائل شيخ انصارى، حاشيه بر شرايع، حاشيه بر شرح لمعه، حاشيه صيد و ذباحة، مرحوم شيخ محمدحسن مامقانی، حاشيه بر مناسک آيت‌الله بروجردى، رسائل مفرده در مسائل متفرقه و مواعظ و منابر اشاره کرد.

گفتنی است خاندان خسروشاهى از خانواده‌های مجتهد پرور آذربايجان است كه سابقه‌ای 400 ساله در علم و فقاهت داشته و شخصيت‌هاى برجسته علمى از آن برخاسته‌اند.
 

کتاب «حدیث غدیر و مسئله ولایت» با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و در ۲۸۸ صفحه به همت نشر کلبه شروق در قم منتشر شده ‌است. برای دریافت این کتاب ارزشمند می‌توانید با مرکز پخش آن به شماره تلفن: ۳۷۸۳۸۱۴۴-۰۲۵ تماس بگیرید.

   1394/3/20 14:12

دیداربا شخصیتهای بین المللی

شیخ عثمان عبدالعزیز (رهبر حرکت اسلامی کردستان) استاد سید هادی خسروشاهی ، راشد الغنوشی (تونس) ، مصطفی
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved