آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
پیام حجت الاسلام والمسلمین استاد سید هادی خسروشاهی به جشنواره سینویه

پیام حجت الاسلام والمسلمین استاد سید هادی خسروشاهی به جشنواره سینویه

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و درود بر اساتید و اندیشمندان و حضار محترم و ابراز تأسف از عدم توفیق حضور در این جشنواره فرهنگی ارزشمند، در رابطه با موضوع مطرح شده، نکاتی فهرست وار عرض می شود:
بی تردید سید جمال الدین حسینی اسدآبادی یکی از نادر شخصیت های برجسته تاریخ معاصر ایران و جهان است. سید جمال الدین پس از تحصیل در حوزه های علمیه ایران و عراق و کسب بخش عمده ای از علوم اسلامی و معارف حقّه الهی، در راستای بهره برداری عملی از آنچه که به دست آورده است، به بررسی اوضاع نابسامان مسلمانان و مردم مشرق زمین پرداخت و با سفر به سرزمین های مختلف و دیدار و گفتگو با رهبران مسلمان و شخصیت های دگراندیش در بلاد گوناگون، به چاره جوئی برخاست و با شناخت عینی مشکلات جوامع اسلامی و شرقی، در جمع بندی علل و عوامل اصلی این انحطاط و نابسامانی ها به این نتیجه رسید که علل اصلی عبارتند از:
1ـ سلطۀ کامل و همه جانبه استعمار بر سرزمین های اسلامی و شرقی و محروم سازی توده های مردم از هر گونه آزادی فردی و اجتماعی
2 ـ استبداد و خودکامگی سلاطین و حکّام و سیطره بلامنازع آن ها بر امور کشورها و توده ها، با کمک و پشتیبانی رسمی استعمار.
3 ـ انحطاط فکری ـ فرهنگی مسلمین و مردم مشرق زمین، و عقب ماندگی آنان از کاروان اندیشه و تمدن بشری و پیشرفت های علمی، که خود نتیجه سلطۀ استعمار و استبداد بود.
4 ـ تفرقه مذهبی و اختلاف های بی اساس قومی و نژادی و در نتیجه پیدایش جنگ های مخرب محلّی و منطقه ای و گستردگی آثار شوم و ویرانگر این جنگ ها، در بلاد اسلامی و شرقی.
5 ـ دوری از اندیشه صحیح اسلامی و شیوع عقاید و باورهای خرافی و بدعت هایی که عمدتاً ساختۀ ذهنی احبار و رهبان و یا راهبران مذاهب بود!
6 ـ خودباختگی فرهنگی و غرب زدگی عملی و اشتیاق به اخذ مظاهر مادی تمدن ماشینی، همراه با مصرف گرایی و لذّت طلبی و کام جوئی که به مثابه یک بیماری واگیردار و مهلک، در بلاد اسلامی و شرقی شیوع یافته بود.
سید جمال الدین حسینی پس از شناخت این محورها در آسیب شناسی جوامع اسلامی، برای بیرون رفت از این وضع خطرناک و نابودگر، به ارائه طریق پرداخت. درواقع سید جمال الدین در جمعبندی نهایی خود، پس از تجزیه و تحلیل عینی و میدانی مسائل و مشکلات، به این نتیجه رسیده بود که تنها راه رهایی و تحول بنیادی، ایجاد تحول ذاتی و تغییر درونی در میان محل و افراد جامعه است.
یعنی برخلاف گروهی از فلاسفه و اندیشمندان که عامل محرک تاریخ را اقتصاد یا نژاد و خاک و امور مشابه دیگر، می دانستند، سید جمال الدین تنها عامل واقعی محرک تاریخ و تحول را، با استناد به آموزه قرآنی که: انّ الله لایغیّر ما بقوم حتی یغیّروا ما بأنفسهم، بازگشت ملت های مسلمان به خویشتن خویش و تمسک به آموزه های اسلامی و حبل الله المتین اعلام نمود. البته این نکته در مقاله ارائه شده به جشنواره، به طور مبسوط مورد بحث قرار گرفته است که تکرار محتوای آن در این مختصر، منطقی به نظر نمی رسد!.
***
در پایان لازم است که از زحمات درازمدت مسئولان ارشد استان همدان و تلاش های بی وقفه مدیران محترم بنیاد علمی ـ فرهنگی بوعلی سینا که برای برگزاری این جشنواره بین المللی زمینه های لازم را فراهم ساختند، تقدیر و تشکر به عمل آید و امید آن می رود که با تشکیل کمیتۀ کاری دائمی و با همکاری فکری همۀ فرهیختگان جامعه اسلامی ایران، بنیاد علمی ـ فرهنگی بوعلی سینا بتواند به این امر فرهنگی مبارک، استمرار بخشد که در واقع گامی بزرگ در شناساندن فرهنگ و اندیشۀ مفاخر ایران می تواند باشد.
در واقع شناخت و شناسائی شخصیت هایی چون: مولانا، شمس تبریزی، حافظ، صدرالدین شیرازی، سید جمال الدین حسینی، استاد علامه سید محمدحسین طباطبائی، شهید بزرگوار آیت الله شیخ مرتضی مطهری و دیگر مفاخر بی نظیر معاصر، یک ضرورت تاریخی است به ویژه که هم اکنون شاهد آن هستم که بعضی از کشورها، شخصیت های برجسته ایران از جمله بوعلی سینا را به خود منسوب می دارند! و حتی برای بزرگداشت آن ها، جشنواره هایی هم برگزار می کنند؟
توفیق افزون همۀ مسئولین این جشنواره بین المللی را از خدای بزرگ خواستارم.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
تهران 21/8/88  
سید هادی خسروشاهی 

   1389/1/19

دیداربا شخصیتهای بین المللی

دیدار استاد خسروشاهی با مقامات مصر
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved