آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
مروری کوتاه بر «یادمان سه گل پرپر از باغ دل غمگینم»
فلسفه زندگی و حقیقت مرگ در آخرین کتاب زنده‌ یاد دکتر حسین رزمجو
«یادمان سه گل پرپر از باغ دل غمگینم: (مریم و نسترن و نسرینم)» آخرین کتاب‌ منتشر شده زنده‌یاد دکتر حسین رزمجو، مؤلف و استاد دانشگاه فردوسی مشهد است. او در این اثر به انگیزه درگذشت سه فرزندش، فلسفه زندگی و حقیقت مرگ را بررسی کرده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب «یادمان سه گل پرپر از باغ دل غمگینم: (مریم و نسترن و نسرینم)» عنوان آخرین اثر منتشر شده مرحوم استاد حسین رزمجو است که 13 مرداد امسال نشر یافت. وی در این کتاب با یادکردی از درگذشت سه فرزند خود، به بررسی حقیقت مرگ و هدف آفرینش از دیدگاه قرآن کریم و بزرگان دین، عرفان و ادب پرداخته است. در این کتاب سوک‌سروده‌هایی از مؤلف و چند تن از دوستانشان درباره رحلت سه فرزند رزمجو نیز آمده است.

رزمجو، کتاب حاضر را در 6 بخش تنظیم کرده است. بخش نخست، «حقیقت مرگ و هدف از آفرینش آن» نام دارد. در این بخش فشرده ارزشمندترین اطلاعات در این باره با استناد به قرآن کریم، سخنان پیامبر اکرم (ص) و معصومان (ع)، گفتارها و نوشتارهای عارفان بزرگ و فیلسوفانی چون ملاصدرا آمده است و این فصل با سروده‌هایی از برخی شاعران قدیم و جدید درباره مرگ، پایان می‌یابد.

«برابری اهمیت مرگ و زندگی»، «اجر و پاداش کسانی که فرزندانشان در زمان حیاتشان می‌میرند»، «مرگ از دیدگاه امام علی (ع)»، «مرگ از لحاظ عرفان اسلامی و عارفان بزرگی چون مولوی و ملاصدرا» در کنار «نظر مولوی: اگر مرگ نبودی، جهان بی‌ارزش بودی» برخی عناوین این فصل را تشکیل می‌دهند.

بخش دوم کتاب حاضر دارای عنوان «تکمله بحث نخستین بخش: حقیقت مرگ و هدف از آفرینش آن» نام دارد. نویسنده این بخش را با دو شعر از دو عارف شهیر ــ سنایی غزنوی و عطار نیشابوری ــ درباره مرگ اختیاری آدمی آغاز می‌کند و با چشم‌اندازی از مضمون مرگ در شعر فارسی از روزگار رودکی سمرقندی تا دوران معاصر به پایان می‌رساند.

«تکمله دوم: حقیقت مرگ و هدف از آفرینش آن» عنوان بخش سوم این کتاب است. نویسنده، این بخش را با پرسشی به این مضمون آغاز کرده است که اگر مرگ، رفتن از خانه عاریتی یا این دنیا به باغ آخرت و مایه تکامل انسان است، آیا زاری کردن بر مرده، رواست؟ او در پاسخ به سخن پیامبر اکرم (ص) و گفته‌های بزرگانی از ادب فارسی استناد کرده است.
 
رزمجو بخش چهارم این کتاب را «اشاراتی به زندگانی سه گل پرپر: مریم، نسترن و نسرین» نام نهاده و در این بخش زندگانی و ویژگی‌های اخلاقی و روانی سه فرزند درگذشته‌اش را بررسی کرده و در بخش پنجم ــ با عنوان «پنج سوگ‌سروده از «باغبان» این سه گل پرپرشده» ــ سروده‌های خود در مرگ فرزندانش را آورده است. بخش پایانی این کتاب اشعار دوستان و شاگردان دکتر حسین رزمجو را در برمی‌گیرد که در رثای فرزندان از دست رفته استاد سروده شده‌اند.

دکتر حسین رزمجو، عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد و مؤلف آثاری متعدد با موضوع ادبیات و فلسفه اخلاق، روز شنبه سی و یک مرداد 1394 درگذشت.

کتاب «یادمان سه گل پرپر از باغ دل غمگینم: (مریم و نسترن و نسرینم)» در 112 صفحه قطع وزیری، با شمارگان هزار نسخه، از سوی انتشارات قاف (مشهدالرضا (ع)) منتشر شده است.
   1394/6/3 14:28

دیداربا شخصیتهای بین المللی

سيد جواد فضل‏اللَّه - سيدهادى خسروشاهى - علامه شمس‏الدين
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved