آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی با حضور آیت‌الله العظمی سبحانی و دکتر علی لاریجانی در قم افتتاح می‌شود
قم – همزمان با عید سعید غدیر خم، کتابخانه عمومی «مرکز بررسی‌های اسلامی» با حضور جناب آقای دکتر علی لاریجانی رییس محترم مجلس شورای اسلامی در منطقه پردیسان قم (منطقه 8 شهرداری قم) افتتاح می‌شود.  
 
به گزارش روابط عمومی مرکز بررسی‌های اسلامی، مدیر اجرایی مرکز بررسی‌های اسلامی روز سه شنبه در گفت‌وگویی در این رابطه اظهار کرد: آیین افتتاح این کتابخانه ساعت 16 روز جمعه (10 مهر ماه جاری) با سخنرانی آیت‌الله العظمی حاج شیخ جعفر سبحانی از مراجع عظام تقلید و جناب آقای دکتر علی لاریجانی رییس محترم مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود.

سید محمود خسروشاهی محل برگزاری مراسم مذکور و کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی را: قم، پردیسان، بلوار دانشگاه، بلوار سلمان فارسی، بلوار آزادی، بلوار شهید احمد کوچکی، خیابان شهید رودکی، فرعی اول اعلام کرد.

وی در بخش دیگر سخنان خود، گفت: این کتابخانه دارای ویژگی‌ها و مشخصات و امکاناتی است که می‌توان گفت جوابگوی نیازهای خیل انبوه اهل علم خواهد بود و می‌تواند نمونه‌هایی از یک مرکز فرهنگی با استانداردهای بین‌المللی به شمار برود که از جنبه‌های گوناگون نسبت به کامل بودن آن اندیشیده شده و اهتمام لازم به کار گرفته شده است.

مدیر اجرایی مرکز بررسی‌های اسلامی افزود: کتابخانه عمومی «مرکز بررسی‌های اسلامی» در زمینی به مساحت 5000 مترمربع با 4000 متر زیربنا در 4 طبقه طراحی شده است.

وی ادامه داد: برای ساخت این مجموعه عظیم، از تیم مهندسی «ارگ بنیس» که یکی از مجرب‌ترین تیم‌های مهندسی کشور به شمار می‌رود، کمک گرفته شده و نقشه کل ساختمان توسط این گروه تهیه، طراحی و آماده شده است و زیر نظر مهندسان مجرب موسسه «نورگستر» اجرا می‌شود و از این رو نحوه ساخت کتابخانه و بویژه معماری داخلی و خارجی آن از برجستگی های لازم برخوردار است.

خسروشاهی تصریح کرد: با توجه به اینکه کتابخانه در قالب یک محوطه وسیع علمی قرار گرفته و از چند سو در نزدیکی مراکز مختلف علمی دیگر مانند دانشگاه مفید و دانشگاه قم قرار داد، برای طراحی و ساخت آن گزینه‌های پنجگانه‌ای در نظر گرفته شده است.

وی درباره این گزینه‌ها گفت: این گزینه‌ها شامل؛ 1- محوطه و حیاط مرکزی با توجه به فضای نیمه باز کتابخانه و اطراف آن، 2- تأمین نور کتابخانه از طریق کنترل نور روز به عنوان هدف و توجه به مفهوم مخزن، 3- جداسازی تردد و فضای خواهران و برادران و حل فضاها در طبقه همکف، 4- ایجاد فضایی شفاف برای رهیابی داخل به خارج و نمایان بودن دسترسی‌ها و 5- الهام و بهره‌گیری از مظاهر معماری اسلامی – ایرانی است.

وی خاطرنشان کرد: بدین ترتیب ساختمان کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی، پس از مطالعه و بررسی‌های متعدد با توجه به اقلیم آن و با توجه به عملکرد فعلی و آینده این کتابخانه و با توجه به الگوهای بومی منطقه، طراحی و ساخته شده است.

خسروشاهی افزود: زیرزمین کتابخانه با مساحتی بالغ بر 1278 متر شامل بخش‌های: - مخزن کتاب با ظرفیت 100هزار جلد کتاب در حدود 500 مترمربع، - سالن اجتماعات یا محل برگزاری همایش‌ها با ظرفیت 150 نفر در 200 مترمربع و - اتاق صحافی همراه با سرویس‌های ضروری بهداشتی، آبدارخانه و تأسیسات است.

وی ادامه داد: طبقه همکف یا سالن مطالعه مشتمل بر بخش‌های: - سالن مطالعه آقایان با ظرفیت اولیه 160 نفر با حدود 320 مترمربع، - سالن مطالعه بانوان با ظرفیت 160 نفر در بیش از 325 مترمربع، - محوطه انتخاب کتاب 40 مترمربع، - محوطه سمعی - بصری در 60 مترمربع، و - مخزن نشریه‌ها و کتاب‌های مرجع با مخزن باز موقت با ظرفیت 15000 جلد کتاب در حدود 80 مترمربع است.

وی اضافه کرد: طبقه اول یا فوقانی نیز مشتمل بر بخش‌های: - تعداد 3 اتاق در بیش از 92 متر که برای سکونت و استفاده پژوهشگرانی که بخواهند برای مدتی در محل کتابخانه اقامت نمایند، ساخته شده است (به اضافه امکانات رفاهی)، - بخش اداری شامل دفتر مدیریت و 6 اتاق در 180 مترمربع، - سالن و نمازخانه برای انجام فرایض مذهبی و - «مهمانسرا» برای اقامت مهمانان داخلی یا خارجی، واحدی مستقل در بیش از 174 متر با امکانات لازم است.

خسروشاهی تاکید کرد: این کتابخانه در نوع خود جامع بوده و امکانات و شرایط مناسبی دارد که به طور طبیعی جوابگوی مراجعان است و سالن همایش‌ها و اتاق محققان و اتاق صحافی و نمایشگاه، در کنار سالن مطالعه جداگانه برای آقایان و بانوان، از امتیازات دیگر آن به شمار می‌رود.

وی گفت: پیش‌بینی بخشی برای بایگانی و نگهداری اسناد و نشریات از دیگر ویژگی‌های این کتابخانه است که در آن، منابع و اسنادی که از نیم قرن پیش توسط مؤسس محترم (حجت‌الاسلام والمسلمین استاد سید هادی خسروشاهی) جمع‌آوری شده است و علاوه بر ایران، نشریات بسیاری از کشورهای دیگر را هم در برمی‌گیرد.

مدیر اجرایی مرکز بررسی‌های اسلامی افزود: همچنین فصلنامه‌ها، ماهنامه‌ها و سایر نشریات جدید هم پس از تکمیل و صحافی به تدریج به مخزن کتابخانه اضافه می‌شود.

خسروشاهی گفت: برای تسهیل در امر مطالعه، امکان استفاده از نرم‌افزارهای اسلامی و آثار بزرگان دینی به وسیله شبکه رایانه‌ای در سالنی مجزا در کتابخانه برای مراجعه کنندگان فراهم شده است.

وی گفت: با توجه به اینکه مؤسس محترم این مجموعه عظیم، آن را به حوزه علمیه و اهل علم اهدا نموده و کتابخانه شخصی خویش را هم که مشتمل بر ده‌ها هزار جلد کتاب، نشریه، اسناد تاریخی، عکس و منابع آرشیوی است، برای استفاده عموم وقف نموده است؛ امید می‌رود که این عمل از نظر دانشمندان، دانشوران، عالمان و محققان تلقی به قبول شود و با حسن نظر و بذل توجه، با اهدای کتاب‌ها و کتابخانه‌های شخصی، مرکز بررسی‌های اسلامی بتواند خدمتی در خور و مناسب به کتاب دوستان و اصحاب تحقیق و پژوهش حوزه علمیه قم ارایه نماید.

سید محمود خسروشاهی گفت: اکنون به یاری خدا با بازگشایی فاز نخست، کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی، پذیرای قدوم اهل مطالعه و تحقیق می‌باشد و امید می‌رود که بزودی این کتابخانه با توسعه لازم و گسترش مخزن به یکی از غنی‌ترین و جامع‌ترین کتابخانه‌های استان قم تبدیل شود.

وی در بخش دیگر سخنان خود در رابطه با مرکز بررسی‌های اسلامی گفت: «مرکز بررسی‌های اسلامی» با هدف نشر و اشاعه فرهنگ و تفکر اصیل اسلامی در مقیاسی وسیع و جهانی در دهه 50 شمسی - 1352 - توسط حجت‌الاسلام والمسلمین استاد سید هادی خسروشاهی، در حوزه علمیه قم تأسیس شد و بلافاصله به عنوان یکی از واحدهای فرهنگی - علمی وابسته به حوزه علمیه شکوفای قم، فعالیت‌های خود را در عرصه‌های مختلف و در سطح جهانی آغاز کرد و در نخستین گام‌ها، موفق به ارائه برنامه‌هایی نو در ساحت اندیشه اسلامی و عرضه و نشر کتاب‌ها و رسائل فکری شد که ویژگی اصلی آن توجه به مقتضیات زمان و مکان و شناخت نیازهای جدید و عصری بود.

وی افزود: البته با توجه به فشارهای سیاسی رژیم سابق، به خصوص مخالفت‌ها و اشکال‌تراشی‌های سازمان‌های رسمی وابسته به دولت، «مرکز» به ثبت رسمی نرسید ولی با پشت سر نهادن مراحل مختلف و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با موافقت «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» به طور رسمی به ثبت رسید و فعالیت‌های خویش را در زمینه‌های متعدد گسترش داد.

خسروشاهی ادامه داد: مرکز بررسی‌های اسلامی با الطاف خداوند متعال، با اتکا به سابقه و تاریخ 40 ساله و تجربیات متعدد فرهنگی و علمی در سطح جهانی، با واحدهای هشتگانه خود برای پر کردن خلأهای فکری و فرهنگی نسل جوان گام برمی‌دارد و علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به نشانی اینترنتی  www.iscq.ir  مراجعه کنند.
   1394/7/7 11:34

دیداربا شخصیتهای بین المللی

دیدار استاد خسرو شاهی با شخصیتهای داخلی
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved