آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
گزارش شبکه استانی قم از مراسم افتتاح کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
برنامه در شهر شبکه استانی قم (نور) 12 مهرماه گزارشی تفصیلی از مراسم و حواشی افتتاح کتابخانه عمومی مرکز بررسی های اسلامی پخش کرد که در ادامه متن این گزارش را که توسط جناب آقای عباس علیزاده تهیه و پخش شده است، می خوانید:

گزارشگر: امروز در منطقه پردیسان اتفاق قشنگی می افتد. برای اولین بار، اولین کتابخانه در منطقه پردیسان، آن هم کتابخانه ای بسیار بزرگ و ارزشمند با کتاب های خیلی نفیس که توسط حضرت آیت الله خسروشاهی جمع آوری شده است. جناب دکتر لاریجانی ریاست محترم مجلس هم کتابخانه را می خواهند افتتاح کنند. کتابخانه بسیار ارزشمند است، اهالی منطقه پردیسان هم خواهران و هم برادران می توانند از این کتابخانه استفاده کنند. می خواهم گزارشی تهیه کنم و اطلاع بیشتری به دست شما برسد و چند گفتگوی کوتاه به عمل می آوریم.

گزارشگر: با عرض سلام و خوش آمدگویی؛ نظرتان در خصوص این کتابخانه که در پردیسان افتتاح شده چیست؟ [از نظر کیفی]

ـ جناب دکتر لاریجانی:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
ابتدا تشکر می کنیم از جناب استاد خسروشاهی که این کتابخانه را در پردیسان ایجاد کردند و همت کردند. منطقه ی پردیسان جمعیت زیادی دارد که امکانات شهری در آن کم است و یکی از کمبودهایش کتابخانه است. این هم کتابخانه عمومی با امکانات خیلی خوب و مدرن است. مخصوصاً کتابخانه ی معتبری است، از نظر آثاری که جمع شده است، آثاری ارزشمند، انتخاب شده، برخی آثار مثل «دراسات» که اینجا هست، مجموعه ی بی نظیری است که شاید در کتابخانه های ایران نداشته باشیم.
ایشان یک عمر زحمت کشیدند و کتاب ها را با سلیقه ی خوب انتخاب کردند. لذا باید از ایشان نهایت تشکر را داشت. این ابتکار را هم داشتند که با هزینه ی خودشان این کتاب ها را تهیه کردند و در اختیار عموم قرار می دهند. و این سنت خیلی خوبی است که اگر رایج شود و افرادی که اهل تحقیق هستند، آثاری که باید دم دستشان باشد جمع آوری کردند، تبدیل کنند به کتابخانه ی عمومی که همه استفاده کنند، بسیار ارزشمند است.
این کتابخانه به نظر من استثنایی است، از نظر کتاب و نوع کتاب ها و انتخابشان، یک عمر فکر و سلیقه پشت آن هست، لذا این کتابخانه که در روز عید غدیر هم افتتاح می شود را به مردم عزیز قم تبریک عرض می کنم مخصوصاً مردمی که در پردیسان هستند و طلاب و روحانیونی که در اینجا هستند و بیشتر احتیاج به کتاب دارند انشاء الله این تحولی در منطقه ایجاد کند.


ـ استاد خسروشاهی:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
این کتابخانه به تعبیر امروز، تخصصی نیست یعنی کتاب ها فقط در یک موضوع نیست؛ این کتابخانه جامع، شامل و کامل است در همۀ زمینه های علوم اسلامی: فقه و اصول و تفسیر و حدیث و در همه مسائل بالاخص موضوعات علوم انسانی، مسائل جهان اسلام، حرکت های اسلامی. این که در صحبتم اشاره کردم، واقعاً کتاب هایی اینجا هست که چاپی است ولی یک نسخه است، نمونه اش مجموعه کتاب های مرکز دراسات الوحده العربیه است که ملاحظه فرمودید.
اینها همه در اختیار طلاب محترم و فضلا و اساتید است. آیت الله سبحانی اشاره فرمودند که اتاق هایی برای محققین باشد. ما 5 اتاق در طبقه دوم داریم برای محققین که بیایند یک هفته اصلاً بمانند اینجا و استفاده کنند. امکانات و وسایل رفاهی هم هست.
در مخزن ما همانطور که ملاحظه می فرمایید ـ همه نوع کتاب هست، اینجا که ایستاده ایم، مجموعه قرآن مجید به زبان های مختلف دنیاست، بعضی هایشان را بنده برای چاپ شخصاً اقدام کرده ام از جمله قرآن به زبان آلمانی، قرآن به زبان ایتالیایی و قرآن مجید به زبان انگلیسی که سه بار در اروپا چاپ شد.
این مخزن برای صدهزار جلد کتاب تأمین شده، ما حدود چهل هزار الان فهرست نگاری کامپیوتری انجام داده ایم، نمی خواستیم افتتاح کنیم تا همه کتاب ها را بیاوریم. اما آقای دکتر جعفریان و دوستان دیگر گفتند که مردم الان از اینها که هستند استفاده کنند ـ چون طول می کشد چهل هزارتای دیگر را آماده کنند ـ . برای صد هزار کتاب زمینه داریم، چهل هزارتا آماده است، چهل هزار کتاب هم در راه است.

گزارشگر: برای پژوهشگران خارج از کشور، آیا میکرو فیلم یا اثری هست که دسترسی داشته باشند؟
ـ نه، این برای مراحل بعدی است که برای تکمیل کتابخانه به آن مراحل هم می رسیم. بخش مخطوطات را هم نیاوردیم، دارند فهرست نگاری می کنند. انشاءالله کم کم تکمیل می شود.

گزارشگر: چند سال طول کشیده تا توانستید این کتابخانه نفیس را جمع آوری کنید؟
ـ از 11 سالگی کتاب سید جمال الدین را خریدم، نیچریه ی ناتورالیسم که در تبریز چاپ شده بود، از آن زمان من به جمع کتاب مشغول هستم در همه دنیا و هر چه هم که جمع کرده ام به قم آورده ام. به علت فقدان جا یکی دو بار بخشی از اینها را به کتابخانه های دیگر اهدا کردیم از جمله کتابخانه ی مکتب اسلام که حدود 500 جلد کتاب به آنجا دادیم. بعضی از مخطوطات را دادیم به جاهای دیگر ـ نمی خواهم اسم ببرم ـ. بعد دیدیم که خودمان می توانیم یک کتابخانه تاسیس کنیم، و جمع کردیم کتاب ها را و به اینجا آوردیم.


ـ جناب دکتر مجیدی رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی ـ تهران:

کار بسیار بزرگی است. زحمات استاد خسروشاهی را در تمام زمینه ها شاهد بودیم، این اقدام خیر را در منطقه پردیسان که نیاز به یک کتابخانه عمومی برای عموم مردم و طلاب عزیز بود را به همه ی عزیزان تبریک عرض می کنم و انشاء الله این اقدام فرهنگی کمک کند اولا به افزایش نرخ کتابخوانی در قم، و ثانیاً کمک کند به پژوهشگران و محققانی که علاقه مند هستند شبانه روز در این مراسم فرهنگی به مطالعات و تحقیقاتشان بپردازند.

گزارشگر: آقای دکتر مجیدی سطح کیفی کتابخانه را چطور دیدید؟  
ـ کتابخانه حضرت آقای خسروشاهی از کتابخانه های استثنایی است که با توجه به اینکه زحمات خودشان در جمع آوری این آثار موجود است، بعضی از نسخ موجود، نسخ محدود و تک چاپ است که شاید به تنهایی در همین کتابخانه وجود داشته باشد. بنابراین این کتابخانه نه تنها برای منطقه پردیسان و قم بلکه برای بسیاری از پژوهشگران و محققان در حوزه های مختلف  انشاء الله موثر خواهد بود.


ـ جناب آقای بنایی ـ قم:

اینکه در این منطقه پرجمعیت و جایی که در واقع منطقه ی عالم نشین است، این کتابخانه افتتاح می شود جای احترام و تشکر دارد. مخصوصاً از جناب آقای خسروشاهی که با سابقه ی فرهنگی بسیار دیرینه اقدام به این کار کردند.
نکته ی مهم در این کتابخانه این است که اولاً به یک نیاز مهم و مبرم پاسخ داده شد، یعنی کار موازی ای نیست، کاری است که مورد نیاز همه است و همه کسانی که در این منطقه زندگی می کنند نیاز جدی به این کتابخانه دارند؛ و ثانیاً مخزنی که کتابخانه دارد از حیث نوآوری و کتاب هایی که شاید تک چاپ باشد و برای اولین بار در ایران در این کتابخانه موجود است، این مزیتی است برای اهل تحقیق و اهل علم و کسانی که به عنوان محقق می خواهند استفاده کنند کار بسیار باارزشی است. مجموعه ای که تاکنون جمع شده می تواند نیازهای محققین را پاسخ دهد.

گزارشگر: جناب آقای دانشی شما به عنوان مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان بفرمایید واقعاً نیازهای فرهنگی و ضروری استان ما چیست؟ آیا باز هم باید کتابخانه تاسیس شود در نقاط مختلف شهرمان؟
ـ استحضار دارید علاوه بر اینکه میانگین تعداد کتاب در کتابخانه های ایران از استانداردهای جهانی پایین تر است، میزان مطالعه هم سطح مناسبی را ندارد و با میانگین جهانی فاصله دارد. از این جهت ما باید اولاً فرهنگ کتابخانی را توسعه بدهیم در خانه و خانواده، خرید و مطالعه کتاب در سبد خانوار و در سبدهای خانواده های ایرانی نقش بیشتری داشته باشد و از آن گذشته، برای گسترش فرهنگ کتابخوانی، یک بخش آن راه اندازی کتابخانه ها است.


ـ جناب آقای خرمی رئیس اتحادیه ی ناشران استان:

من یک توضیح بدهم که واقعاً جای تقدیر و تشکر دارد از عزیزانی که در این عرصه فعالیت می کنند و در چنین روزی ـ عید غدیر خم ـ افتتاح کتابخانه مهم و تخصصی به نام مرکز بررسی های اسلامی در شهر پردیسان و اولین کتابخانه ای است که در این شهر افتتاح شد، کتابخانه ای که قرار است بیش از صد هزار عنوان کتاب در اختیار اهالی و مردم و بخصوص طلبه های عزیز که در شهر پردیسان هستند قرار گیرد. و تشکر می کنیم واقعاً از جناب آقای خسروشاهی. و این نوید را به اهالی پردیسان که از چند روز آینده استفاده از کتابخانه آزاد است، ظاهراً صبح ها برای خانم ها و بعداز ظهرها برای اقایان می توانند استفاده کنند.

گزارشگر: کتابخوانی آنقدر در دین ما ارزش دارد که خودتان بهتر می دانید. اگر به کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی سر زده باشید، می بینید این کتابخانه عظیم و گنج بزرگ، بخشی از این کتاب ها را با نماز و روزه ی استیجاری خریداری کرده اند، یعنی اینقدر این کار ارزشمند بوده است. همه ما ـ خودم را اول عرض می کنم ـ زمانی که به کتابخوانی اختصاص می دهیم بسیار پایین است. خیلی ارزش دارد این فرهنگ را نهادینه کنیم، هم خودمان و هم فرزاندانمان. زمان کتابخوانی مان را بالا ببریم. مطمئناً خیلی به رشد همه ما کمک می کند.
 
   1394/7/15 11:58

دیداربا شخصیتهای بین المللی

شيخ عبدالرحمن خليفه مرشد اخوان اردن - سيدهادى خسروشاهى
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved