آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
متن کامل سخنرانی جناب آقای دکتر لاریجانی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاحیه کتابخانه عمومی مرکز بررسی‌های اسلامی
آیین افتتاح کتابخانه عمومی مرکز بررسیهای اسلامی با حضور و سخنرانی حضرت آیت الله العظمی  سبحانی و دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر جمعه دهم مهرماه سال 1394 همزمان با عید غدیر خم در منطقه پردیسان قم برگزار شد.

در این مراسم جمع بسیاری از شخصیتهای علمی و فرهنگی از جمله حضرت آیت  الله گرامی، حضرت آیت الله غروی علیاری، آیت الله علوی بروجردی، آیت الله هاشم زاده هریسی و حجج اسلام و المسلمین یعقوب جعفری، محمد مسجد جامعی، مهدوی راد، ثقفی، نواب، نقدی، مختاری، رسول جعفریان، دکتر مجیدی رئیس کتابخانه مجلس، استاندار قم و مدیرکل ارشاد استان قم در این مراسم حضور داشتند.

لازم به ذکر است، لوح سپاسی از سوی رئیس کتابخانه های عمومی کشور توسط مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم به حجت الاسلام و المسلمین سیدهادی خسروشاهی اهدا شد. در ادامه متن کامل سخنرانی جناب آقای دکتر لاریجانی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاحیه کتابخانه عمومی مرکز بررسی های اسلامی را می خوانید:

 

 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
خدمت سروران گرامی سلام عرض می کنم و از اینکه در این روز فرخنده یک کار فرهنگی ارزشمند در منطقه پردیسان افتتاح می شود، این را به فال نیک می گیریم و از اینکه حضرت آیت الله العظمی سبحانی هم در این افتتاحیه حضور پیدا کردند و صحبت های خیلی جذابی هم ارائه فرمودند، این هم انشاء الله باعث حرکت پربرکت در این منطقه خواهد شد.

البته از استاد گرامی جناب آقای خسروشاهی هم انتظار همین بود که این مجموعه فاخر فرهنگی را تبدیل به یک جریان مستمر در جامعه بکنند. آقای خسروشاهی خصوصیتشان این است که یک فرد دانشمند خوش سلیقه است، از ابتدایی که در فعالیت های علمی در قم حضور داشتند و در مجلات قلم می زدند همیشه نشانگر این بود که همیشه به مسائل مهم عالم اسلام حساس هستند و دقت نظر دارند و از یک فکر باز برخوردار هستند. و یکی از ویژگی هایی که کارهای ایشان را جذاب می کرد، این بود که کتاب های بزرگان را هم خوب تنظیم می کردند، انتخاب های درست داشتند، مخصوصاً آثار مرحوم علامه طباطبایی را که ایشان منقح کردند و چاپ کردند، آن را هم خیلی با سلیقه چاپ کردند. البته آن زمان اینقدر امکانات چاپ به وفوری امروز نبود، ولی همان زمان هم از یک خوش سلیقگی در تنظیم کتاب، ایشان برخوردار بودند، کتاب ها را هم خوب انتخاب و تنظیم می کردند، چاپش هم چاپ ارزشمندی بود و کتاب ها با این سلیقه ی ایشان خواندن داشت.

البته خصوصیت دیگری هم در ایشان بود و آن اینکه دنیا دیده بودند. گاهی راجع به مسائل عالم اسلام حرف زدن از لابه لای کتاب ها یک جور نگاه به عالم اسلام است، یک وقتی نگاه ملموس داشتن به شرایط و مسائل عالم اسلام، ایشان به خاطر حضور عینی که مخصوصاً پس از انقلاب در جاهای مختلف داشتند، از یک دنیادیدگی برخوردار بودند. من غالب آثاری را که ایشان اخیراً چاپ کردند، البته به همان میزان که برای ما ارسال می کنند می خوانم ـ چقدر از آنها را ارسال کرده‌اند نمی‌دانیم...! ولی آثاری که از ایشان به دست ما رسیده است، نشان می دهد که یک پختگی در مسائل مخصوصاً با شرایط امروز در کارهای قلمی شان دارند. دیدم آثاری را از اخوان المسلمین، از مسائل دنیای اسلام، مخصوصاً پس از این بیداری اسلامی چاپ شده و غالب اظهارات و نوشته های ایشان خیلی پختگی در آن هست، این نشان می دهد که هم سوابق تاریخی عالم اسلام را خوب دریافت کردند و هم چون ارتباط ملموس با شخصیت های مهم و امروزین در مسائل عالم اسلام داشتند، حرف هایشان حرف های بسیار دقیق و قابل استفاده است. و چون از نظر فرهنگی و دینی به مسائل نگاه می کنند و هم مسائل سیاسی، لذا آثارشان در این بُعد که خیلی هم به درد ایران امروز می خورد، بسیار اثربخش و مفید است.

ایشان در کنار کارهایشان ـ همانطور که توضیح داده اند ـ کتاب های زیادی هم جمع آوری کرده اند که این هم از خوش سلیقگی است که این کتاب ها را تبدیل کردند به کتابخانه ی عمومی و بسیار تجربه ی خوبی را از خودشان به یادگار گذاشتند. این اگر در کشور ما باب شود که بزرگان ما که کتاب های زیادی را که در دست دارند به خاطر تحقیقاتشان، در نهایت این را تبدیل به یک مرکز عمومی بکنند یک اثر ارزشمند است. دولت البته کتابخانه های عمومی درست می کند، شهرداری ها هم معمولاً از این کارها می کنند، اما کارهای دولتی آنقدر عمیق نیست غالباً و انتخاب کتاب ها و... همه حالت لیستی دارد برای همه جا و سطح کار و اینها از یک دقت نظر برخوردار نیست. کاری که کتابخانه آقای خسروشاهی دارد انجام می‌دهد، یک کتابخانه ی برگزیده است لذا کتابخانه ی ایشان دیدن دارد واقعا، متفاوت از کتابخانه های عمومی دیگر است. از این جهت ما نهایت سپاسگزاری را از ایشان داریم و حتماً باید دولت هم کمک کند که این مرکز زودتر کارش تمام شود و تبدیل شود به یک مرکز فعال.

توصیه های حضرت آیت الله سبحانی هم خیلی توصیه های درستی است برای اینکه از این کتابخانه درست استفاده شود، ایشان ظاهراً از قبل پیش بینی کردند و اتاق هایی را در نظر گرفتند برای اهل تحقیق که اگر آمدند و کتابخانه را دیدند و نیاز داشتند در اینجا بمانند و به طور مستمر تحقیق کنند از این اتاق ها هم استفاده کنند و این هم کمک می کند که این مرکز، یک مرکز علمی باشد.

انتخاب این امر در پردیسان که یک مجموعه بزرگی شده است در شهر قم و متاسفانه امکانات شهری در اینجا خیلی کم است، این هم باز انتخاب درست و خوش سلیقگی ایشان را در این امر نشان می دهد. یعنی یک کمبودی در پردیسان حس می شد با تاسیس این کتابخانه الحمدلله این هم جبران شده است.

من در سال های اخیر دیدم در استان قم کتابخانه های تخصصی ایجاد شده، آقای استاد جعفریان کتابخانه ای در تاریخ درست کردند، در حدیث ایجاد شده، این هم کار بسیار ارزشمندی است، یعنی اینکه کتابخانه های تخصصی ایجاد شود، برای کسانی که تتبع می کنند کار را ساده می کنند. همین موسسه ای که حضرت آیت الله سبحانی هم دارند کتاب های کلامی در آنجا هست، برای کسانی که در رشته کلام می خواهند کار کنند، بهترین آثار را آنجا جمع کرده اند، کار را برای محققین ساده می کنند. این هم از چیزهایی بود که در گذشته ما نداشتیم، و رشد کارهای پژوهش در قم اقتضا می کردند که چنین کتابخانه هایی به وجود بیاید که الحمدلله این دقت و فراست هم بوده و به وجود آمده؛ ما از همه ی این تلاش ها تشکر می کنیم، از استاد خسروشاهی واقعاً سپاسگزاریم که این همت را کردند، وقت گذاشتند و همت کردند این بنا را تاسیس کردند. کمک هایی که اشاره شد در قبال وقتی که گذاشتند و پیگیری که کردند، خیلی کار مهمی نبود و ارزش گفتن هم نداشت اینجا پشت تریبون ولی ایشان برای تشکر نام بردند و گفتند... مهم همت و تلاش ایشان بود که این کار را به ثمر رساند. ما از ایشان سپاسگزاریم و انشاءالله کمک های دیگر هم باید بشود که این کار به نتیجه برسد.

از خداوند متعال توفیق و سعادت برای ایشان و همه حضار محترم خواستاریم. و صلی الله علی محمد و آل محمد.
   1394/7/15 12:22

دیداربا شخصیتهای بین المللی

دیدار استاد خسرو شاهی با مقامات مصر
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved