آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
متن کامل سخنان آیت‌الله العظمی سبحانی در مراسم افتتاحیه کتابخانه عمومی مرکز بررسی‌های اسلامی
آیین افتتاح کتابخانه عمومی مرکز بررسیهای اسلامی با حضور و سخنرانی حضرت آیت الله العظمی  سبحانی و دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر جمعه دهم مهرماه سال 1394 همزمان با عید غدیر خم در منطقه پردیسان قم برگزار شد.

در این مراسم جمع بسیاری از شخصیتهای علمی و فرهنگی از جمله حضرت آیت  الله گرامی، حضرت آیت الله غروی علیاری، آیت الله علوی بروجردی، آیت الله هاشم زاده هریسی و حجج اسلام و المسلمین یعقوب جعفری، محمد مسجد جامعی، مهدوی راد، ثقفی، نواب، نقدی، مختاری، رسول جعفریان، دکتر مجیدی رئیس کتابخانه مجلس، استاندار قم و مدیرکل ارشاد استان قم در این مراسم حضور داشتند.

لازم به ذکر است، لوح سپاسی از سوی رئیس کتابخانه های عمومی کشور توسط مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم به حجت الاسلام و المسلمین سیدهادی خسروشاهی اهدا شد. در ادامه متن کامل سخنان حضرت آیت‌الله العظمی سبحانی (مدظله) در مراسم افتتاحیه کتابخانه عمومی مرکز بررسی‌های اسلامی را می خوانید:

 

 
بسم الله الرحمن الرحیم

پس از درگذشت پیامبر گرامی صلی الله علیه و آله و سلم جلوگیری از نگارش سخنان پیامبر خدا، اثر سوئی در حراست از فرهنگ اسلامی نهاد، زیرا سخنان رسول خدا بسان قرآن از حجیت بالایی برخوردار است و هر دو از وحی الهی سرچشمه می گیرند، چیزی که هست در قرآن لفظ و معنی هر دو از سوی خداست ولی در حدیث گفتار از پیامبر و معنی از جانب خداست.

حالا انگیزه منع نگارش حدیث چه بود. فعلاً دربارۀ آن سخن نمی گوییم ولی یادآوری می شویم که در چنین شرایط سخن گفتن اجبار و رهبان به ظاهر مسلمان در مسجد نبوی کاملاً آزاد بود و از این طریق یک رشته داستان های بی اساس که ساخته علماء یهود و نصاری بود وارد فرهنگ اسلامی شد و چه بسا ساده لوحان آنچه را که از این گروه می شنیدند به پیامبر نسبت می دادند.

منع نگارش حدیث تا سال 143 ادامه داشت ولی بر اثر فشار بزرگان، نگارش و حدیث­گویی کاملاً آزاد گشت و در سایه آن، انواع علوم در کشور اسلامی گسترش یافت و کتابخانه های عظیمی پدید آمد و در این مورد شیعه در حفظ سرمایه های ملی و ارزش های دینی سهم به سزایی داشت: از باب نمونه:

.1 شاپور بن اردشیر شیعی در بغداد کتابخانه بیت الحکمه را پایه گذاری کرد و در آن ده هزار جلد کتاب گردآورد که اغلب آنها به خط مؤلفان بوده است.
.2 سید مرتضی (355 ـ 436 هـ. ق) دارای کتابخانه عظیمی بود، که به فزون از هشتاد هزار جلد می رسید از آن جا که هشتاد سال نیز عمر کرد، او را ذو الثمانین می خواندند.
 .3پس از فاجعه مغول، نصیرالدین طوسی که پیوسته بازدارنده هولاکو از فساد بیشتر بود، توانست در شهر مراغه چهارصد هزار جلد کتاب فراهم آورد و با ساختن رصدخانه دانشمندانی را که هر کدام به گوشه ای رفته بودند در آن منطقه گرد آورد و به بازسازی علوم طبیعی و ریاضی و فلسفی و غیره بپردازد.

شما می توانید با سیر در کتاب های تراجم به خدمات علمای اسلام به ویژه شیعه دست یافته و ارزش گذار باشید البته این را هم باید گفت گاهی جاهلان بر اثر تحریک قدرتمندان کتابخانه ها را آتش می زدند از باب نمونه سال  447 کتابخانه شیخ طوسی در بغداد طعمه حریق شد و هجوم سلاجقه به بغداد و برچیده شدن بساط حکومت آل بویه که شیعی و یا تمایلات شیعی داشتند به حنابله جرأت داد که به چنین جنایتی دست بزنند.

گاه و بیگاهی در اثر سهل انگاری متصدیان، برخی از کتابخانه ها طعمه حریق می شود و بخش اعظم سرمایه ملّی دود و خاکستر می گردد. تلخی فاجعه سوختن کتابخانه استان اصفهان در چند سال پیش هنوز در خاطرهاست.


تاراج سرمایه های ملی

بیان پیشین ناظر به یک نوع تضییع و نابودی ثروت ملی بود ولی در طول تاریخ دلالانی بودند که پیوسته کتاب های علمای اسلام را که غالباً به صورت خطی بود به ثمن بخسی خریداری نموده، روانه غرب می کردند شاید نسل حاضر تصور کند که این کار، مربوط به عصر حاضر است در حالی که تاریخ برخلاف آن را گواهی می دهد. ابن خلکان در کتاب وفیات الاعیان، ج 2، ص 340 در ترجمه ابن الیمین (م 613) نقل می کند: یکی از حرفه های او خرید کتاب های نفیس و ارسال آنها به سرزمین روم بود.

در کتاب جولةٌ فی دور الکتب الامریکیة، ص 47 می نویسد: دانشگاه برینستون آمریکا از یک یهودی در بغداد کتابخانه ای را به قیمت 000/73 دلار خریداری کرد و به آمریکا منتقل کرد.

فراموش نمی کنم در سال های 1315 یا 1316 شمسی در ایران شایعه ای ساختند که دولت وقت تصمیم گرفته است کتاب های موجود در خانه های شخصی را ضبط کند و  همه را به دریا بریزد سپس دلالانی آموزش دیده را وادار کرد که به خرید کتاب ها بپردازند و به جای این که به دریا بریزند به کیسه غربیان ریخته شد.

در سال 1356 هجری شمسی برای رسیدگی به امور دانشجویان ایرانی که با ایمان به آمریکا می روند و پیراسته از ایمان به ایران برمی گردند. از طرف شخصی که وابسته به حضرت امام بود به آمریکا اعزام شدم تا موضوع را از نزدیک مطالعه کنم از این جهت چند ولایت را که بیشتر دانشجویان ایرانی در آنجا تحصیل می کردند رفتم که یکی از آنها ایالت «نیوجرسی» بود. مرکز ایالت شهر دانشگاهی است که دانشگاه آن در سال 1305 ق تأسیس شده بود این دانشگاه بخش شرقی عظیمی داشت فردی که راهنمای ما در این قسمت بود ما را به بخش شرق شناسی برد که کتابخانه مهمی داشت در میان کتاب های خطی یک نسخه از کتاب التبیان شیخ طوسی را مشاهده کردم که مایه تأسف من شد زیرا مرحوم استاد بزرگ، آیت الله حجت با زحمات زیادی توانست اجزاء این کتاب را از اطراف و اکناف ایران و شاید عراق جمع کند و سرانجام در اصفهان در دو مجلد رحلی به امر او چاپ شود. در کتابخانه نیوجرسی «خطوط میر» فراوان بود شماره های زیادی ار روزنامه های اطلاعات و کیهان وجود داشت که به ترتیب از ایران ارسال می شد و سرانجام تجلید می گشت.

شرح این هجران و این خون جگر                        این زمان بگذار تا وقت دگر

امام صادق می فرماید: احتفظوا بکتبکم فانکم سوف تحتاجون الیها.

در طول تاریخ حضور تا آغاز غیبت کبری از طرف علمای شیعه قریب ده هزار جلد کتاب نگارش یافته که اکثر آنها در اختیار ما نیست و اگر شیخ کلینی (م 329) و شیخ صدوق (م 381) و شیخ طوسی (م 460) بخش عظیمی از این کتاب ها را در جوامع خود جای نداده بودند، الان ما در بخش فقه کاملاً فقیر و بیچاره بودیم.

در اینجا لازم است از حجت الاسلام و المسلین جناب آقای حاج سید هادی خسروشاهی دامت برکاته تقدیر و تشکر کنم که در این منطقه که فاقد کتابخانه عمومی است دست به تأسیس چنین کتابخانه ای بسیار آبرومند زده است که می تواند نیاز علما و طلاب و دانشمندان و دانشجویان دانشگاه ها را برطرف کند. چنین خدمت بزرگ فرهنگی صدقه جاریه است، جناب مؤسس در خانواده ریشه دار علمی بزرگ شده است. والد معظم ایشان مرحوم آیت الله سید مرتضی خسروشاهی (م 1373) او نیز فرزند آیت الله سید احمد خسروشاهی (م 1327 هـ. ق) او نیز فرزند آیت الله سید محمد خسروشاهی و هکذا. همگی از شخصیت های علمی نجف اشرف و آذربایجان بودند.

شرف تتابع کابراً عن کابر                        کالرمح انبوب علی انبوب

البته مدیریت کتابخانه باید دو شیوه را در پیش گیرد:

1ـ در مورد دانش آموزان و برخی از دانشجویان که با کتاب های محدودی سرکار دارند، کتاب در اختیار آنها بگذارد تا در سالن کتابخانه، مشغول مطالعه شوند.
2ـ در مورد محققان باید شیوه «قفسه باز» در پیش گیرد تا فرد محقق بتواند وارد مخزن شود و کتاب های مورد نیاز را برگزیند و در غرفه ی خاصی مشغول تحقیق شود و در غیر این صورت کار تحقیق سامان نمی پذیرد.

لابد مؤسس محترم که خود از نویسندگان دیرینه حوزه هستند این موضوع را در نظر گرفته اند. البته این کار باید با در نظر گرفتن آئین نامه داخلی کتابخانه صورت پذیرد.

اینجانب از اهل خیر درخواست می کند که به نیازهای این کتابخانه و تکمیل آن بپردازند تا این صدقه جاریه برای همگان مایه خیر و برکت باشد.

در پایان درود خود را به شهدای حادثه منا، که در این روزها اتفاق افتاده فرستاده و این مصیبت عظمی را به حضرت ولی عصر (عج) و خانواده های شهیدان تسلیت می گویم.

 
قم ـ جعفر سبحانی
18ذی الحجة الحرام برابر با 12/7/1394
   1394/7/15 12:27

دیداربا شخصیتهای بین المللی

شيخ سعيد شعبان - سيدهادى خسروشاهى - شيخ ماهر حمود از تجمع علماى لبنان
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved