آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
تحولات قصبه نارداران و ادامه تلاش‌های اسلام‌ستیزانه
حمد علی طالبی- تلاش های حاکمیت باکو به منظور حذف فیزیکی دینداران و تضعیف روحیه این قشر عظیم از جامعه جمهوری آذربایجان همچنان ادامه دارد. در ادامه این تحرکات منفی، دولت باکو روز چهارشنبه (نهم دسامبر) حاج " ناطق کریم اف " رئیس شورای ریش سفیدان روستای نارداران را نیز بازداشت کرد.
پیش از این پلیس و نیروهای امنیتی جمهوری آذربایجان، ده ها تن از دینداران آذری را در روستای نارداران بازداشت کرده بودند. به گزارش خبرگزاری آپا، دراین ارتباط " کامران کریم اف " پسر ناطق کریم اف اعلام کرد: وی توسط نیروهای ویژه پلیس جمهوری آذربایجان به اداره پلیس منتقل و بازجویی شده است .ناطق کریم اف از دینداران با نفوذ و مورد اعتماد مردم مسلمان جمهوری آذربایجان و بویژه روستای نارداران است.
وزارت امنیت ملی جمهوری آذربایجان برای تخریب روحیه مبارزه طلبی دینداران قصبه نارداران، طی روزهای گذشته تلاش کرده بود برخی ریش سفیدان ناردارانی از جمله حاج ناطق کریم اف را به همکاری با حاکمیت مجاب کند. اما در پی ناکامی دراین زمینه، به انتشار شایعاتی مبنی بر همکاری برخی از رهبران قصبه نارداران با وزارت امنیت ملی روی آورد. اما این شایعه به موقع ازسوی ناطق کریم اف تکذیب و توطئه وزارت امنیت ملی جمهوری آذربایجان نیز خنثی شد. پیش از دستگیری و بازداشت رئیس شورای ریش سفیدان نارداران، وی در گفتگو با رسانه های باکو و منطقه به از تداوم تدابیر امنیتی در روزستای نارداران و تلاش های حاکمیت جهت وارد ساختن اتهام های بی اساس به دینداران سخن گفته بود.
پبه گفته حاج ناطق کریم اف، قصبه نارداران همچنان تحت کنترل پلیس و نیروهای امنیتی قرار دارد. وی در گفتگو با کانال آذری شبکه جهانی سحر، با اعلام این خبر تصریح کرد: نیروهای پلیس همچنان به بازرسی از منازل علما، روحانیون و ریش سفیدان اقدام کرده و در اتهامی جدید و باور نکردنی، ادعا می کنند که، از 80 درصد از منازل بازرسی شده در قصبه نارداران اسلحه پیدا کرده اند. این ریش سفید مشهور جمهوری آذربایجان در ادامه گفت: حتی می گویند از صحرا، بیابان و کوچه ها هم در نارداران سلاح کشف می کنند. حاج ناطق کریم اف افزود: پلیس تاکنون بیش از 50 خانه را بازرسی و تعدادی از ساکنان این خانه ها را بازداشت کرده است.
سرپرست ریش سفیدان قصبه نارداران گفت: حاکمیت به منظور تحت فشار قرار دادن روستائیان ناردارانی، شرایط بهره مندی از آب، برق و گاز را بسیار سخت کرده است. به گفته وی، دولتی ها برای برق و گاز کنتورهای جدیدی نصب کرده اند و روستاییان صرفا" در قبال شارژ کارت، از برق یا گاز بهره مند خواهند شد. این در حالی است که، حاکمیت باکو طی بیش از یک دهه گذشته ضمن اخراج دینداران از نهادهای دولتی، امکان کسب درآمد این قشر عظیم از جامعه جمهوری آذربایجان را به شدت محدود کرده است. در همین ارتباط، رئیس شورای ریش سفیدان نارداران با انتقاد از روند جاری مقابله حاکمیت با مردم فقیر نارداران، اعلام کرد: به نظر من با توجه به بیکار بودن 95 درصد از جمعیت روستای نارداران بویژه جوانان و وضعیت نابسامان بخش کشاورزی قصبه، بعید می دانم کسی در این روستا بتواند برای آب، برق و گاز مصرفی خانوار پول بپردازد.
حاج ناطق کریم اف همچنین ادعاها پیرامون همکاری وی با وزارت امنیت ملی جمهوری آذربایجان را رد کرد. وی روز دوشنبه گذشته در گفتگو با خبرگزاری توران، تصریح کرد: تلاش دولت باکو جهت ایجاد بی اعتمادی به اسلامگرایان در کشور، بی فایده است. وی همچنین با اشاره به وضعیت نامطلوب معیشتی ساکنان روستای نارداران و بازرسی های بی مورد و اتهام های جدید علیه مردم روستا، افزود: قبرستان روستای نارداران تحت نظارت نیروهای امنیتی قرار دارد و مردم اجازه ورود به آن جا را ندارند و یکشنبه شب گذشته نیز پلیس ویژه، در آن جا فردی را دفن کرده است که، هویتش نامعلوم است. رئیس شورای ریش سفیدان روستای نارداران در عین حال، تاکید کرد: به علت ممنوع الملاقات بودن بازداشت شدگان حادثه 26 نوامبر، تعداد کشته شدگان نیز برای مردم مشخص نشده است.
کارشناسان، تحرکات امنیتی حاکمیت باکو علیه شیعیان در روستای نارداران را بیهوده و عبث و درعین حال، قابل تامل می دانند. باید گفت: جمهوری آذربایجان نزدیک به ده میلیون نفر جمعیت دارد که، بیش از 98 درصد از آن ها مسلمان هستند. از میان این جمعیت، بیش از 86 درصد را شیعیان تشکیل می دهند. دولت الهام علی اف در مجامع منطقه ای و بین المللی خود را، دولتی اهل تساهل و تسامح جلوه می دهد و اصرار دارد که کشورهای جهان به ویژه دولت های غربی باید از حاکمیت باکو سیاست تساهل و تسامح را بیاموزند، درحالی که در تنگنا قرار دادن دینداران و اعمال محدودیت های شدید علیه آن ها به هیچ عنوان قابل توجیه نیست.
نزدیک به دوازده درصد از جمعیت جمهوری آذربایجان از اهل سنت هستند. مطالعات نشان می دهد طی سال های پیش و پس از استقلال جمهوری آذربایجان در سال 1991 میلادی، این قشر از جامعه اهل تسنن همواره در کنار برادران شیعه خود در ماه محرم عزاداری کرده و بر احترام به باورهای شیعیان تاکید داشته است. علاوه بر این، جامعه مسیحیان در تمامی کشورهای جهان نه تنها مراسم عزاداری برای امام حسین (ع)، امام سوم شیعیان جهان را به بازی و تمسخر نمی گیرند، بلکه در برخی کشورها با عزاداران حسینی همراهی نیز می کنند. به این ترتیب، باید گفت: سیاست های اسلام ستیزانه و بویژه شیعه ستیزانه حاکمیت باکو نه تنها با اعتقادات مسلمانان شیعه و سنی جمهوری آذربایجان مغایرت دارد، بلکه به نظر می رسد صرفا" تامین کننده خواست دو درصد از جمعیت این کشور مسلمان شامل آتئیست ها، یهودی ها و یا فرقه های نوظهور ضاله است.
در جریان یورش روز 26 نوامبر پلیس و نیروهای امنیتی جمهوری آذربایجان به عزاداران در مسجدی در روستای نارداران واقع در حومه باکو حداقل 5 تن از دینداران کشته و بیش از 30 تن به شدت مجروح شده اند. در پی این اقدام نابخردانه و کم سابقه حاکمیت باکو و اعمال خشونت علیه دینداران آذری در قصبه نارداران، مقام های آذری به منظور ضربه زدن به این اقشار، به ایجاد تفرقه میان دینداران روی آورده اند. کارشناسان می گویند: حاکمیت باکو به منظور ایجاد تفرقه میان مردم روستای نارداران، همه مساعی خود را به کار گرفته است. از جمله این اقدامات می توان به بازداشت های پی در پی و ترساندن دینداران و طرح اتهام های واهی نظیر داشتن سلاح و مقابله با قانون اشاره کرد. در عین حال، موضوع همکاری برخی از روستائیان ناردارانی به همکاری با پلیس و وزارت امنیت ملی، همکاری با برخی از دولت های مسلمان منطقه و تلاش برای براندازی حاکمیت از دیگر سیاست های دولت الهام علی اف برای تحقق اهداف خود است.
هدف پلیس و نیروهای امنیتی جمهوری آذربایجان از بازداشت مومنین، ترساندن مردم و تضعیف روحیه دینداران ناردارانی هستند، اما این گونه اقدامات پیش پا افتاده، کوتاه مدت خواهد بود و بعید است ادامه داشته باشد. بدیهی است که دولت باکو با بازداشت اقشار آسیب پذیر برای ضربه زدن به ایمان مومنین ناردارانی تلاش می کند. با وجود این اقدامات، کارشناسان تحقق آرزوی دولت الهام علی اف مبنی بر تداوم سیاست " آزمون و خطا " در هرم قدرت پرا بعید می دانند. بویژه که پیش از این، حاکمیت باکو با بازداشت دهه تن از رهبران و اعضای حزب اسلام، تصور می کرد با بازداشت مسوولان حزب اسلام، غرور دینی مومنین آذری را جریحه دار و حتی نابود خواهد کرد. با وجود این، چهار سال پس از آن واقعه، حاکمیت باکو بار دیگر مرتکب اشتباه فاحش دیگری شده است.
دراین زمینه، مقام های آذری تصمیماتی ناشی از عصبانیت اتخاذ کرده اند. از جمله این که، " گوندوز اسماعیل اف " معاون کمیته دولتی امور دینی جمهوری آذربایجان روز یکشنبه اعلام کرد حاکمیت باکو تلاش می کند برگزاری مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی را از اساس در کشور ممنوع کند. به گزارش خبرگزاری آپا، گوندوز اسماعیل اف افزود دولت باکو در حال برنامه ریزی برای ممنوعیت برگزاری مراسم تاسوعا و عاشورای در کشور است. مجلس ملی جمهوری آذربایجان چندی قبل با تصویب قانونی، نصب پرچم های حسینی در معابر و خیابان ها را ممنوع کرد و مجازات نقدی تا پنج هزار یورو و یکسال حبس برای متخلفان از این قانون در نظر گرفت. وزارت کشور جمهوری آذربایجان نیز دو هفته پیش، مانع برگزاری مراسم با شکوه اربعین حسینی - که همه ساله با حضور ده ها هزار نفر از مردم جمهوری آذربایجان در مرقد مطهر رحیمه خاتون از خواهران امام رضا ع در نارداران برگزار می شد- جلوگیری به عمل آورد. اما این سیاست ها تاکنون نتیجه مورد نظر حاکمیت باکو را محقق نساخته است.
اظهارات معاون کمیته دولتی امور دینی جمهوری آذربایجان نشان می دهد که، حاکمیت باکو سیاست "آزمون و خطا " را در مقابله با دینداران در کشور اجرا می کند. به همین دلیل، متعاقب اظهارات گوندوز اسماعیل اف، روابط عمومی کمیته دولتی امور دینی جمهوری آذربایجان اعلام کرد ممنوع بودن برگزاری مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی درکشور صحت ندارد. به گزارش پایگاه خبری اسلام آذری، کمیته دولتی امور دینی جمهوری آذربایجان با انتشار بیانیه ای در روز سه شنبه گذشته ( هشتم دسامبر ) تصریح کرد: برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم در کشور ممنوع نشده است. بنابر این بیانیه، انتشار اینگونه اخبار به تیرگی روابط میان حاکمیت و دینداران، ایجاد تنفر و سردرگمی در آنان نسبت به حکومت منجر می شود. این در حالی است که، گوندوز اسماعیل اف روز یکشنبه گذشته در گفتگو با خبرنگاران در باکو، اعلام کرده بود: دولت الهام علی اف در حال برنامه ریزی به منظور ممنوعیت اجرای مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی در کشور است.
کارشناسان، تصمیم های حاکمیت باکو برای مقابله با دین مبین اسلام و دینداران آذری را از جمله سیاست های ناردرست قلمداد می کنند. پیش از انتشار بیانیه کمیته دولتی امور دینی جمهوری آذربایجان، معاون اداره روحانیت مسلمانان قفقاز، اعلام کرد: همه باید احترام عزاداری امام حسین (ع) را پاس بداریم. حاج " صابر حسنلی " معاون اداره روحانیت مسلمانان قفقاز، رییس دانشگاه اسلامی باکو و رییس مجموعه " مسجد حیدر " همچنین بر ضرورت حفظ حرمت امام حسین (ع) و اهل بیت پیامبر (س) اشاره کرد و تصریح کرد: مردم جمهوری آذربایجان همواره برای امام حسین (ع) احترام زیادی قائل بوده و همچنان به این احترام پایبند خواهند بود.
کارشناسان، تلاش دولت باکو برای ممنوعیت مراسم محرم در جمهوری آذربایجان را با سیاست های حاکمیت باکو هماهنگ می دانند. دولت الهام علی اف به بهانه تساهل و تسامح دینی، شرایط گسترده ای برای فعالیت بهائی ها، شاهدان یهوه و سایر فرقه های ضاله در کشور فراهم کرده است. در حقیقت، باید گفت: کمتر از دو درصد از جمعیت ساکن در جمهوری آذربایجان از سیاست های تساهل و تسامح دولت الهام علی اف بهره مند بوده و به تبلیغات علیه دین مبین اسلام مشغول بوده و یا در جهت منافع دولت های بیگانه، از آزادی تبلیغاتی برخوردارند. در حالی که، این تعداد اندک، هیچگاه منافع دولت و مردم مسلمان جمهوری آذربایجان را در نظر نمی گیرند. به عنوان مثال، بیش از چهل موسسه صهیونیستی در این کشور مسلمان به صورت آزادانه فعالیت دارند.
از نمونه های مشخص سیاست های حاکمیت باکو علیه مبلغان دین مبین اسلام می توان به تحت فشار قرار دادن شیعیان در روستای نارداران، قطع آب، برق و گاز این روستائیان - علیرغم برودت بالای دمای هوا - و محدودیت ها رفت و آمد در نارداران و بازداشت فعالان دینی مسلمان اشاره کرد که از دهه سوم ماه نوامبر آغاز شده و همچنان ادامه دارد. شایان ذکر است که، روستای نارداران میزبان مرقد مطهر حضرت بی بی رحیمه خاتون (س) از خواهران گرانقدر امام رضا (ع) است. این روستا از قدیم الایام، از جمله مراکز مهم تشیع در جمهوری آذربایجان و منطقه قفقاز بوده است. مقاومت مردم روستای نارداران در مقابل سیاست های ضد دینی نظام کمونیستی شوروی، همچنان در اذهان مردم ماندگار است .به همین دلیل، کارشناسان، اجرای سیاست های نادرست حاکمیت باکو علیه مردم این قصبه را بعید می دانند. واقعیت آن است که، مردم مسلمان جمهوری آذربایجان از حاکمیت باکو انتظار دارند، هر سال، یک دهه برای سرور و سالار شهیدان کربلا، حضرت امام حسین (ع) عزاداری کنند. بدیهی است که، به این انتظار دینداران آذری از هر زاویه که نگاه شود، بخشی از حقوق مردم یک کشور مسلمان با اکثریت شیعه است.

 
منبع: سایت خبر و تفسیر برون مرزی - صدا و سیما
   1394/9/28 12:57

دیداربا شخصیتهای بین المللی

استاد سید هادی خسروشاهی با مرحوم آیت الله حاج سید هادی خسروشاهی!
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved