آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
آزمایشی برای جهان اسلام
تئوری شیعه‌هراسی سال‌هاست که از سوی دشمنان اسلام به اجرا درمی‌آید. اتاق فکر این ایده، توسط دولت‌های آمریکا و انگلستان تشکیل می‌شود و حمایت مالی و لجستیکی نیز توسط برخی از کشورهای عربی صورت می‌گیرد.
به این ترتیب دشمنان اسلام از مسلمان‌ها علیه مسلمان‌ها استفاده می‌كنند و این، سیاستی است كه از مدت‌ها قبل توسط دشمنان اسلام پیگیری می‌شده است. در این میان، مسلمانان در كشور نیجریه نیز از این آسیب در امان نبوده‌اند و نقطه اوج جنایت‌ها علیه شیعیان مدتی قبل با كشتار حدود هزار نفر از شیعیان توسط ارتش این كشور و مجروح كردن و دستگیری شیخ‌زاكزاكی صورت گرفت. موضوع نیجریه و اتفاقات آن تنها به مردم این كشور مربوط نمی‌شود بلكه مسئله‌ای برای جهان تشیع است و اگر دشمنان اسلام و دشمنان تشیع در گام اول پروژه شیعه‌هراسی در منطقه آفریقا موفق شوند، به‌طور یقین گام‌های بعدی را محكم‌تر و بلند‌تر برمی‌دارند. به این ترتیب شاید ورود دشمنان اسلام در كشور نیجریه به منزله آزمایشی برای جهان تشیع بوده تا بدانند واكنش و عكس‌العمل جهان تشیع نسبت به قتل‌عام شیعیان چیست و بعد بتوانند این سناریو را در كشورهای دیگر تكرار كنند.
در این‌باره گفت‌وگویی با حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالمجید حكیم‌الهی، معاون ارتباطات و امور بین‌الملل جامعه‌المصطفی العالمیه(ص)، درباره حوادث اخیر در كشور نیجریه انجام داده‌ایم. حجت‌الاسلام حكیم‌الهی، یكی از مبلغان مذهبی موفق ایرانی در خارج از كشور است و سال‌ها به‌عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در كشورهای آفریقایی و ازجمله نیجریه حضور داشته و از نزدیك شاهد فعالیت‌های شیعیان و دشمنی‌های دشمنان اسلام بوده است.

• می‌دانیم كه مسئله نیجریه موضوعی است كه به تمام جهان اسلام مربوط است و تحت پروژه شیعه‌هراسی تعریف می‌شود. سابقه این پروژه به چه زمانی مربوط است و حوزه آن تا كجا گسترده شده است؟

در پاسخ به این پرسش باید به این نكته اشاره كنم كه همانطور كه در رسانه‌های خارجی منعكس شده بود بندربن‌سلطان، رئیس شورای امنیت ملی عربستان سعودی، در دیدار خود با یكی از مسئولین غربی كه شخصیت بسیار تأثیرگذار در جریان تكفیری است، این نكته را مطرح كرده بود كه «باید كاری كنیم كه شیعیان مثل یهود در زمان نازی‌ها شده و هر جا كه باشند از ترس، دین خود را مخفی كنند و اگر هم اظهار دین و عقیده كنند، كشته شوند.» اینها پروژه شیعه‌هراسی است.
از سوی دیگر در پروژه شیعه‌هراسی و نابود كردن گفتمان انقلاب‌اسلامی شاهد هستیم كه ملك‌عبدالله، پادشاه اردن، تئوری هلال شیعی را مطرح می‌كند تا بتواند سران كشورهای حوزه خلیج‌فارس و همچنین سایر كشورها را بترساند مبنی بر اینكه ایران در پی ایجاد هلال شیعی است.
یكی از مأموران امنیتی سیا كه به‌دلیل اختلاس از دستگاه جاسوسی سیا اخراج شده، مصاحبه‌هایی انجام داده كه در یكی از آنها اعلام كرده بعد از پیروزی انقلاب اسلامی متوجه شدیم این گفتمان كه حاوی مبارزه با ظلم است، در حال گسترش است. این گفتمان به كشورهایی مانند پاكستان، عمان و سایر كشورهای خلیج‌فارس رسیده و حتی به كشورهای آفریقایی هم نفوذ كرده است. بنابراین اتاق‌های عملیاتی و اتاق فكرهایی را برای مقابله با جریان توسعه تشیع و گفتمان اسلامی تشكیل داده‌اند. این اتاق‌های عملیاتی را در آمریكا و همچنین در كشورهای منطقه‌ای ایجاد كرده‌اند. در همین راستا مدتی قبل یكی از شاهزاده‌های جداشده از دستگاه عربستان در فرانسه مصاحبه‌ای انجام داده و گفته كه اداره مقابله با جهان تشیع در عربستان داریم كه بودجه این اداره از بودجه 3كشور عربی یمن، اردن و سوریه بیشتر است و اعلام كرده همواره در این اداره كارشناسان، فعالیت‌های شیعی را رصد كرده و متناسب با گسترش تشیع اقداماتی انجام می‌دهند.

• سوابق فعالیت شیعه‌هراسی به زمان‌های قبل از آغاز درگیری در منطقه خاورمیانه هم مربوط می‌شود، درست است؟

بله. قبل از عملیات 11سپتامبر هم سعود‌الفصیل، وزیر خارجه سابق عربستان در مصاحبه‌ای اعلام كرده بود 70میلیارد دلار فقط در قاره آمریكا برای مقابله با گسترش تشیع هزینه كرده‌ایم. عربستان نیز دانشگاه‌هایی برای مقابله با جریان شیعی تاسیس و دانشجویان زیادی در این زمینه پذیرش كرده و هزینه‌های هنگفتی در این‌باره كرده است. نمونه كوچكی از اقدامات آنها این است كه در جریان شیعه‌هراسی 700میلیون‌دلار به یكی از وزرای جنوب شرق آسیا رشوه دادند تا آن وزیر در برابر جریان اسلام ناب و گفتمان انقلاب ایستادگی كند. بعد از اینكه آن كشور وزیر خود را به رشوه‌خواری متهم كرد، او در دادگاه اعتراف كرد كه این مبلغ را دریافت كرده و این هدیه‌ای از سوی پادشاه عربستان بوده است. از سوی دیگر دولت عربستان در برخی از كشورها بیش‌ از جمعیت آن كشورها سی‌دی و كتاب برای مقابله با جریان شیعی توزیع كرده و گروه‌هایی را فراهم كرده كه با برگزاری همایش و نشست علمی برای جوانان درجهت مقابله با تفكر شیعی فعالیت كنند. بسیاری از این موارد را از نزدیك دیده‌ام و شاهد بوده‌ام. از سوی دیگر تعداد زیادی از تجار در كشورهای آفریقایی و خلیج‌فارس را اخراج كرده و اموال تعدادی از آنها را مصادره كرده‌اند. راه‌اندازی و تاسیس گروه‌های تكفیری مثل جیش‌الحر، القاعده، جبهه‌النصره،طالبان و داعش در همین راستا تعریف می‌شود. تاسیس این گروه‌های تكفیری برای مقابله با نفوذ گفتمان شیعی است. علاوه بر اینها گروه‌های سلفی كه در كشورهای شبه‌قاره مانند هند، پاكستان، افغانستان و جنوب‌شرق آسیا تاسیس شده و مورد حمایت وهابیت قرار گرفته‌اند، در همین راستا تعریف می‌شوند. ازجمله جیش‌الصحابه كه در پاكستان فعال است كه تعداد زیادی از مسلمانان را كشتند و آتش زدند.

• چرا با این جریان و طرز تفكر مقابله می‌كنند؟

شاهد هستیم كه عملیات 11سپتامبر توسط گروه‌های القاعده و طالبان صورت گرفت. اكثر افرادی كه در این عملیات شركت كردند از كشورهای عربی بودند و جالب اینكه این كشورها تحت حمایت دولت آمریكا هستند. درحالی‌كه القاعده و طالبان این همه آسیب را در آمریكا ایجاد كرده و عملیات انفجار در لندن و اسپانیا را سامان داده‌اند، اما شاهد هستیم كه باز هم انگلستان نیروهای القاعده را در سراسر دنیا ساماندهی كرده و از آنها حمایت می‌كند تا برای اهداف خود استفاده كند. همین افراد هستند كه از كشورهای مختلف در تركیه جمع شده و از این كشور وارد سوریه می‌شوند، به‌دلیل اینكه دولت‌های غربی اسلام ناب را سد بزرگی در برابر خود می‌دانند كه نمی‌توانند آن را فریب دهند اما این گروه‌ها فریب می‌خورند. فتواهای تكفیری و جهاد در واقع از سازمان سیا صادر می‌شود اما توسط مفتی‌های برخی كشورهای مرتجع عرب اعلام می‌شود. زمانی فتوای جهاد می‌دهند و محل آن را در افغانستان اعلام می‌كنند و زمانی دیگر محل جهاد را عراق یا سوریه مطرح می‌كنند. در هر صورت فتوا‌دهنده، سازمان سیا و برخی كشورهای اروپایی هستند ولی اعلام‌كننده این فتواها امثال شیخ‌قرضاوی هستند كه شایدخودشان هم آگاه نیستند كه از كجا تحریك می‌شوند.

• در این میان جای سؤال است كه رژیم صهیونیستی به‌عنوان دشمن اصلی تمام مسلمانان در حاشیه امن قرار می‌گیرد و حتی فلسطینی‌ها برای جهاد در افغانستان و سوریه مبارزه می‌كنند و شاید این اتفاق برای شیعیان نیجریه هم روی دهد! سر این اتفاقات چیست؟

همینطور است. كسی كه بیشترین كشتارها را در اسپایكر نظامی در عراق انجام داد و حدود هزار و 800نفر را كشت، یك مرد فلسطینی بود.

• چنین فردی اگر می‌خواهد مبارزه كند چرا در كشور خودش، فلسطین، مبارزه نمی‌كند؟ درواقع چه راهی برای روشنگری مردم نیجریه وجود دارد تا این اتفاق برای جوانان این كشور تكرار نشود؟

به این دلیل كه به او تلقین كرده‌اند اگر می‌خواهی در راه خدا جهاد كنی باید در میدان مبارزه كه سوریه یا عراق است حضور داشته باشی و به این ترتیب او در عراق با شیعیان می‌جنگد به جای آنكه با صهیونیست مبارزه كند. به همین علت می‌توان درك كرد سد بزرگی كه برای نظام سلطه وجود دارد، گفتمان اسلام ناب و انقلاب اسلامی است و دشمنان از همین موضوع هراس دارند. شاخصه‌های اسلام ناب شامل مواردی می‌شود ازجمله عقلانیت در برابر جمود است. از طرف دیگر عدالت‌محوری در این زمینه مطرح است و اسلام ناب در پی ایجاد عدالت در جوامع بشری است و دشمنان اسلام از این مسئله هراس دارند. همچنین ظلم‌ستیزی شاخصه دیگر جهان اسلام است و مسلمانان اجازه نمی‌دهند منابع ملی و ثروت‌های مردمی آنها توسط دیگران غارت شود و در عین حال از مظلومین و مستضعفین عالم حمایت می‌كنند.

• با این مقدمات مناسب است به اوضاع نیجریه بپردازیم. می‌دانیم كه اتفاقات اخیر در این كشور بسیار ناگوار بود و براساس شواهد و مستندات موجود، از قبل برنامه‌ریزی شده بود.

همینطور است. ارتش به‌دنبال فرصتی برای اجرای برنامه خود بود. یكی از شواهد این ادعا آن است كه دستگاه ارتش نیجریه از قبل فیلم‌ها و كلیپ‌هایی را تهیه كرده بود كه برخی از جوان‌های حركت اسلامی مانع از عبور رئیس ارتش می‌شوند و این كلیپ‌ها به‌صورت حرفه‌ای تهیه شده و در شبكه‌های اجتماعی و رسانه‌های نیجریه به‌طور گسترده پخش شده بود. گاهی كه جوان‌هایی با شور انقلابی فعالیت‌هایی را انجام می‌دهند، بزرگ‌ترها باید با دیده اغماض با آنها برخورد كنند اما این كارها را برجسته می‌كنند تا بهانه‌ای برای توجیه جنایات خود داشته باشند.

• در این‌باره مستنداتی هم وجود دارد؟

بله. بعضی از اسنادی كه در ویكی‌لیكس پخش شده نشان می‌دهد كه برخی از كشورهای عربی از دولت‌های آفریقایی خواسته‌اند كه با جریان شیعی مقابله كنند و متأسفانه جریان‌های شیعی را در كنار جریان داعش قرار داده و آنها را یكسان معرفی كرده‌اند.

• یكی از مسائلی كه بعضی از دشمنان به آن استناد می‌كنند، وجود شكاف مذهبی بین مردم نیجریه است و آنها ابراز می‌كنند كه فاصله و شكاف دینی میان مردم این كشور سرمنشأ اختلافات شده است. چگونه می‌توان به این شبهه پاسخ داد؟

حقیقت این است كه شكاف مذهبی میان مسلمانان و مسیحیان در كشور نیجریه به شكاف سیاسی تبدیل شده و در برخی از اوقات درگیری‌هایی بین قبایل مسلمان و مسیحی به‌وجود می‌آید. به‌دلیل اینكه نیجریه، كشوری قبیله‌ای است و بیش از 350قبیله در این كشور زندگی می‌كنند. این كشور همواره شاهد كودتاهای نظامی و درگیری‌های قبیله‌ای بوده است. از میان این قبایل، 3 قبیله اهمیت و تأثیرگذاری بسیاری در جامعه نیجریه دارند. از جمله قبیله هوسا كه بزرگ‌ترین قبیله نیجریه است كه در كشورهای نیجر، شمال كامرون، غنا و برخی از كشورهای دیگر زندگی می‌كنند و بیش از 98درصدمردم این قبیله مسلمان هستند. همچنین قبیله یوربا كه در جنوب این كشور زندگی می‌كنند اكثریت آنها مسیحی هستند. البته بارها بین 2 قبیله یوربا و هوسا درگیری‌هایی ایجاد شده است. سومین قبیله بزرگ نیجریه، قبیله ایبو است كه در مناطق نفت‌خیز این كشور زندگی می‌كنند و تركیبی از مسلمان و مسیحیت هستند. دقیقا به‌دلیل تنوع قبیله‌ای، درگیری‌های دولتی و قبیله‌ای در این كشور وجود دارد.
البته اسلام جایگاه ویژه‌ای بین مردم نیجریه دارد، به همین دلیل به رغم تلاش‌های بسیاری كه دستگاه‌های وهابیت در این كشور انجام داده‌اند، نتوانسته‌اند جایگاهی بین مردم این كشور به‌دست آورند. به این دلیل كه آموزه‌های فكری و اعتقادی مردم این كشور با آموزه‌های وهابیت همخوانی ندارد.

• شیخ زاكزاكی چگونه به آیین تشیع مشرف شد؟

مردم نیجریه از سال‌ها قبل چشم‌انداز خود را در گفتمان انقلاب اسلامی پیدا كردند. بر این اساس برای اینكه با اندیشه‌های انقلاب اسلامی بیشتر آشنا شوند و آموزه‌های اهل‌بیت علیهم‌السلام را فرابگیرند، نمایندگانی را به جمهوری اسلامی ایران اعزام كردند و البته در دوره‌ای كه امام‌خمینی‌(ره) در فرانسه بودند، نمایندگانی به این كشور فرستادند تا از نزدیك با آموزه‌های انقلاب اسلامی آشنا شوند. یكی از افرادی كه برای آشنایی بیشتر با اندیشه‌های امام‌(ره) به نمایندگی از انجمن اسلامی دانشجویان نیجریه به ایران آمد و با امام‌(ره) در قم دیدار كرد، شیخ محمد ابراهیم زاكزاكی بود كه در آن زمان سنی مالكی مذهب بود. او در قم ضمن دیدار با امام‌(ره)، كتاب‌هایی از برخی از اندیشمندان اسلامی دریافت كرد و در همان زمان روش و منش خود را براساس اندیشه‌های اسلام ناب و دیدگاه‌های امام‌خمینی‌(ره) تنظیم كرد. او مدتی بدون اینكه به مذهب شیعه مشرف شود، جلسات سخنرانی را براساس اندیشه‌های‌ امام‌(ره) تجزیه و تحلیل می‌كرد. اما در دهه 80 بین پیروان خود اعلام تشیع كرد كه اگر بخواهم پیرو اندیشه‌ها و روش امام‌خمینی(ره) باشم، باید ملتزم به مكتب اهل‌بیت علیهم‌السلام باشم. چون این مكتب عدالت‌محور و ظلم‌ستیز است لذا اعلام تشیع كرد و جوانان و پیروان او بعد از تحقیقات و مطالعه به مكتب تشیع گرایش پیدا كردند.
شیخ زاكزاكی در ابتدای دهه80 اندیشه‌های خود را اعلام كرد و به همین دلیل دولت وقت احساس خطر كرد و به خانه او حمله و او را دستگیر كرد. بعد هم شیخ را به 9سال زندان محكوم كردند. اما او هیچ‌وقت از اندیشه‌های انقلابی و شیعی خود كوتاه نیامد. در همان زمان محكوم به اعدام شد و قرار بود كه حكم اعدامش اجرا شود اما با پیگیری نهادهای حقوق بشری و سازمان ملل این حكم لغو شد، به این دلیل كه شیخ زاكزاكی هیچ فعالیت فیزیكی و كودتایی نداشت.

• شیخ زاكزاكی در سال 1990میلادی از زندان آزاد شد. اما فعالیت‌های انقلابی او پس از آزادی از زندان چگونه انجام می‌شد؟

شیخ همچنان فعالیت‌های انقلابی خود را ادامه می‌داد. به دلیل شخصیت كاریزماتیكی كه ایشان دارد و فعالیت‌ها و پیام‌های او كه برگرفته از اسلام ناب است، تعداد زیادی از جوانان، اساتید دانشگاه‌ها و شخصیت‌های برجسته كشور نیجریه به او گرایش پیدا كرده‌اند. بر این اساس در حدود 25سال قبل كشور نیجریه حتی یك شیعه هم نداشت اما امروز بین 10تا 20میلیون شیعه در این كشور زندگی می‌كنند. این مسئله برای دستگاه‌های غربی و وهابیت خوشایند نیست. شیخ زاكزاكی با تاسیس جنبش اسلامی نیجریه فعالیت‌های خود را سازماندهی و در هر شهری نماینده‌ای تعیین كرد كه معارف اسلامی را به مردم آموزش دهد. در روز قدس سال گذشته هم وقتی شیعیان راهپیمایی كردند، ارتش نیجریه به آنها حمله كردند و 3 فرزند شیخ زاكزاكی را در برابر چشم‌های او به شهادت رساندند. طبق سنوات گذشته، در اربعین امسال هم شیعیان از مناطق دوردست به طرف شهر زاریا راهپیمایی كردند. در این مسیر هم چند عملیات انتحاری انجام شد و بیش از 30نفر از شیعیان به شهادت رسیدند.در روز آخر صفر هم پرچم امام‌رضا(ع) را در بالای حسینیه نصب می‌كردند، رئیس ارتش قصد عبور از همان مسیر را داشت و چون جمعیت شیعیان زیاد بود، ارتش دستور داد نفربرهای ارتش آمده و از مردم می‌خواهند كه حسینیه را تخلیه كنند.مردم از آنجا رفتند اما چند نفری هنوز در حسینیه بقیة‌الله بودند و ارتش 2‌ آرپی‌جی به حسینیه زد كه طی آن تعدادی از شیعیان كشته شدند. به فاصله یك‌كیلومتری حسینیه هم خانه شیخ زاكزاكی قرار داشت و مردم مانع شدند كه ارتش به خانه شیخ نزدیك شود اما ارتش با آر‌پی‌جی خانه شیخ را هدف قرار داد و تعداد زیادی از اطرافیان شیخ و ازجمله 3فرزند دیگر او در این حمله كشته شدند و خود شیخ و همسرش مجروح شدند. طبق آمار، حدود هزار نفر از مسلمانان آن منطقه توسط ارتش نیجریه به شهادت رسیدند. اما ارتش فورا جنازه‌ها را جمع كرده و مجروحین را می‌كشد و به‌صورت دسته‌جمعی دفن می‌كند تا مدركی در این‌باره باقی نماند، سپس با بولدوزر و ماشین‌آلات سنگین حسینیه را تخریب می‌كنند. شیخ را هم دستگیر كرده و به بیمارستان ارتش می‌برند. در حال حاضر شهدا تحویل داده نشده‌اند و مجروحین به‌طوری كه باید، معالجه و مداوا نشده‌اند و در عین حال اجازه ملاقات با شیخ زاكزاكی را هم به كسی نداده‌اند.

• اسلام در سرزمین نیجریه

كشور نیجریه با بیش از 170میلیون نفر جمعیت در منطقه غرب و مركز آفریقا قرار دارد. بیش از 60درصد مردم این كشور مسلمان هستند كه عمدتا مالكی مذهبند و حدود 5 درصد از كل مسلمانان این كشور، شیعه هستند. بنابراین آمار شیعیان كشور نیجریه حدود 5 تا 10میلیون نفر گفته شده اما نمی‌توان آمار دقیقی از تعداد شیعیان این كشور اعلام كرد، به این علت كه گرفتن آمار و سرشماری در كشورهای آفریقایی بسیار مشكل است و دولت‌های این كشورها هم توان سرشماری دقیق ندارند چون اكثر مردم این كشورها در روستاها زندگی می‌كنند و دسترسی به مردم این روستاها بسیار سخت است و معمولا بودجه‌ای برای این منظور اختصاص پیدا نمی‌كند.
كشور نیجریه پرجمعیت‌ترین كشور آفریقایی و دهمین كشور پرجمعیت در جهان محسوب می‌شود كه در شمال این كشور مسلمانان و در جنوب این كشورمسیحیان زندگی می‌كنند. دوره رئیس‌جمهور قبلی نیجریه، گودلاك جاناتان مسیحی و مورد حمایت مسیحیان بود. رئیس‌جمهور جدید كه ژنرالی بازنشسته است، محمد بوخاری و به تعبیر محلی نیجریه، محمدو‌بوهاری، نام دارد كه بین مسلمانان طرفداران زیادی داشته است.

 
منبع: همشهری آنلاین
   1394/10/26 12:24

دیداربا شخصیتهای بین المللی

رهبران جماعت اسلامی پاکستان ، استاد سید هادی خسروشاهی
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved