آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
شصتمین سال شهادت نواب صفوی و رونمایی از مجموعه «فدائیان اسلام در آئینه اسناد»

مراسم بزرگداشت سالگرد شهادت نواب صفوی و یارانش در 27 دی ماه 1394 در مجموعه فرهنگی سید الشهداء(ع) با شرکت جمع کثیری از مردم و شخصیت های علمی ـ سیاسی برگزار شد. در این مراسم پس از تلاوت آیاتی از قرآن و اجرای سرود جمهوری اسلامی، نخست دکتر موسی حقانی مطالبی درباره شهید نواب صفوی و مراسم شصتمین سال شهادت وی، مطالبی بیان داشت و توضیح داد که هدف اصلی فدائیان اسلام دفاع از اساس اسلام و تشیع بود.
دکتر موسی حقانی در بیانات خود ضمن تأکید بر تاثیرگذار بودن حرکت فدائیان اسلام در پیشبرد انقلاب اسلامی گفت: گاهی برخی این حرکت فرهنگی ضد استعماری و ضد استبدادی را تنها یک حرکت مسلحانه توسط گروهی چند نفره و حتی گاه حرکتی تروریستی می‌ دانند، در حالی که حرکت فدائیان اسلام موثر در تاریخ فرهنگی ما و مواضع آن در راستای تحقق دغدغه‌ های مرجعیت شیعه در دویست سال اخیر بوده است. وی با بیان اینکه صیانت از سرزمین‌ های اسلامی، صیانت از تشیع و صیانت از ایران، سه دغدغه مهم مرجعیت است گفت: از جمله حرکت‌ های فدائیان اسلام، صیانت از اسلام و مسلمین، می‌ توان به دفاع از فلسطین و جهاد با صهیونیسم در دوران رژیم پهلوی و مقابله با بهائیت و نیز مبارزه با جریان وهابی‌ گری اشاره کرد. وی ادامه داد: در شرایطی که روحانیت نمی‌ توانست بدون مجوز، لباس بپوشد و امثال احمد کسروی تحرکات ضد تشیع داشتند، فدائیان اسلام اول از روش فرهنگی استفاده کردند و وقتی دیدند با ادبیات الحادی همراه با سلاح روبرو هستند، به ناچار دست به اسلحه بردند. وی همچنین گفت: صیانت از آرای مردم در انتخابات مجلس شانزدهم که مقدمه ملی شدن صنعت نفت بود و قتل رزم آرا از دیگر اقدامات موثر فدائیان اسلام به شمار می‌ رود.
سپس حجت الاسلام و المسلمین جناب سید معزالدین حسینی شیرازی، فرزند مرحوم آیت الله سید نورالدین شیرازی ضمن بیاناتی درباره اهداف «حزب برادران» در شیراز که به رهبری آیت الله سید نورالدین شیرازی تأسیس شده بود، در سخنانی با بیان اینکه نواب، باطن فدائیان اسلام و مظهر عزت الهی بود تصریح کرد: نواب از عالم رنگ‌ ها و سیاست بیرون آمده بود و به ایمان رسیده بود.
وی افزود: وی دارای ایمان و عزتی همراه با حکمت بود و خود را هرگز آلوده هواهای نفسانی نمی‌ کرد.
حجت الاسلام و المسلمین شیرازی تصریح کرد: نواب صفوی، اولین جوانه انقلاب اسلامی بود و توانست کلام خود را در تاریخ منعکس کند. به گفته امام خمینی(ره) نواب بسیار مخلص بود و هیچگاه از ولایت سرپیچی نمی‌ کرد.
سپس حجت الاسلام و المسلمین استاد سید هادی خسروشاهی محقق معاصر درباره اهداف فدائیان اسلام و مبانی فکری ـ فقهی شهید نواب صفوی در اقدامات مسلحانه خود، سخنان مبسوطی بیان داشته و جنبه های مختلف «جهاد دفاعی» را از دیدگاه فقهاء پیشین و بزرگان معاصر چون آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) را مورد بررسی قرارداد و نتیجه گرفت که اقدامات مسلحانه فدائیان اسلام در واقع نوعی دفاع از نفس و مال و ناموس کل مردم ایران بود و این امر، در این چهارچوب باید مورد ارزیابی و داوری قرار گیرد.
وی افزود: کسانی که این اقدامات را تروریستی می نامند بی تردید آشنایی کافی از مبانی فقهی و اصول مسلم اسلام در وجوب دفاع از بلد اسلامی در مقابل هجمۀ دشمن، حتی بدون اذن امام یا نواب خاص و عام آن، ندارند و اقدام  به این امر، به هنگام هجوم نظامی، فرهنگی، اقتصادی و یا اجتماعی، بر کسانی که امکان اقدام دارند، پس از به دست آمدن حجت شرعی، واجب است...
حجت الاسلام و المسلمین خسروشاهی سپس درباره خطر کسرویگری که خطرناک تر از بابیگری و بهائیگری بود، مطالبی با ارائه اسناد و مدارک تاریخی بیان داشت که مورد توجه حضار قرار گرفت.
وی در پایان این بخش، مطالبی را که امام خمینی در کتاب «کشف اسرار» درباره کسروی بیان داشته، نقل کرد که استناد به آن، از تازگی خاصی برخوردار بود.
سخنران سوم این همایش آیت الله حائری شیرازی بود. که در این مراسم عنوان کرد:
نواب صفوی دو کار بزرگ را انجام داد یکی اینکه جلو پیشروی کفر را گرفت و از آن بزرگتر اینکه مسیر پیشروی اسلام را هموار کرد.
به گزارش ایکنا وی در ادامه با اشاره به علاقه خاص امام علی(ع) به انسان‌ های شجاع گفت: ایشان در جنگ صفین وقتی با یک انسان سخی و شجاع روبرو شد سعی کرد او را به راه بیاورد تا به دستش کشته نشود.
حائری شیرازی تصریح کرد: انسان، طالب انسان‌ های سخی و شجاع است ولی رکنی که انسان را به سعادت می‌ رساند راستگویی و امانتداری است. بنابر این اروپائیان راستگو با اینکه دور از اسلامند اما نزدیکند. وی ادامه داد: میان جنود عقل که 70 مرتبه است وفاداری، دارای والاترین جایگاه است و نواب صفوی مظهر وفاداری و بصیرت بود. حائری شیرازی تاکید کرد: وقتی انسان دور از بصیرت باشد، ریشه اعتقاد را از دست می‌ دهد و ابلیس او را به عبادت کورکورانه بدون ولایت تشویق می‌ کند. چرا که نماز و روزه، بی ولایت، بی فایده است. وی تصریح کرد: نواب، مهمات دین را با بصیرت شناخته بود و به سفارش علمای نجف و تدارک امکان توسط شهید آیت الله مدنی وارد میدان شد و نماد عبودیت بود. وی با بیان اینکه اگر همراهان امام حسین(ع) اهل عبودیت نبودند قیام ایشان به سرانجام نمی‌ رسید ادامه داد: نواب، بسیار وفادار به عهد و پیمانش ماند و تاکید داشت که فرمان مرجعیت باید به بهترین شیوه به اجرا در بیاید.
در این همایش علاوه بر رونمایی از تمبر ویژه شصتمین سال شهادت نواب صفوی و یارانش، کتاب گرانسنگ و تاریخی مستند که تحت عنوان «فدائیان اسلام در آئینه اسناد» در چهار جلد قطور تهیه شده، توسط آیت الله حائری، آیت الله خسروشاهی، حجت الاسلام و المسلمین حجتی کرمانی، دکتر موسی حقانی، محمدحسن غفوری فرد رونمایی شد.
این کتاب ارزشمند محصول زحمات و تلاش مستمر حجت الاسلام جنب آقای محمدامین گلسرخی، فرزند شادروان حجت الاسلام و المسلمین شیخ رضا گلسرخی ـ از فدائیان اسلام دوره نخست در حوزه علمیه قم ـ است که سالیانی چند در راه جمع آوری اسناد ویژه و عکس های تاریخی کوشش ثمربخشی را مبذول داشته است.
در ادامه این مراسم از تمبر یادبود شصتمین سالگرد شهادت نواب صفوی و یارانش نیز رونمایی شد.
در بخش پایانی مراسم، ویدئوکلیپ مربوط به نحوه شهادت نواب صفوی در سریال معمای شاه با هنرمندی حسام نواب‌ صفوی، بازیگر سینما و تلویزیون برای حاضرین به نمایش درآمد.
   1394/11/10 11:45

دیداربا شخصیتهای بین المللی

دیدار استاد خسرو شاهی با جرج جرداق
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved