آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
نگاهی به کتاب «الامام علی صوت العدالة الانسانیه» نوشته جرج سمعان جرداق
الامام علی صوت العدالة الانسانیه، نوشته جرج سمعان جرداق، نگاهی است جامع به ابعاد گوناگون شخصیت علی بن ابیطالب و جایگاه و نقش آن حضرت در تاریخ اندیشه بشری و حیات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و اخلاقی انسان، به ویژه قوم عرب، با نگارشی ادیبانه و زیبا.
جرداق کیاعرب مسیحی لبنانی است که در زمینه های شعر و داستان آثار متعدد دارد، مانند المشردون، قصور و اکواخ، صلاح الدین و قلب الاسد، وجوه من کرتون، غرام الالهه، اساطیر العربی، بومیمیه و...
وی امام علی (علیه السلام) را شخصیتی جهانی می داند که افکار بلندش در تحول اندیشه انسانی و به ویژه تکامل تاریخ عربی و اسلامی نقشی بسیار مهم و سازنده داشته است. از این رو برای هرچه بهتر شناساندن سیمای آن حضرت و نقش ایشان در تاریخ اندیشه بشری و تبیین تعالیم اسلامی، به نگارش این کتاب پرداخته است، او ابراز تأسف می کند که بیشتر نوشته های موجود، تنها بر محور جنبه های مادی زندگانی علی (علیه السلام) مثل قدرت بازو، ضربت شمشیر و نیروی نیزه اش دور می زند و جنبه های معنوی و انسانی و تاریخی زندگانی وی از دیده ها دور مانده است.
جرداق کتاب خویش را در پنج جلد و با عناوین زیر به رشته تحریر در آورده است:
علی و حقوق بشر.
علی و انقلاب فرانسه.
علی و سقراط.
علی و دوران زندگانی اش.
علی و قومیت عربی.
چنانکه از عناوین کتاب پیداست، جرداق شخصیت امام علی (علیه السلام) را در قلمروی بس گسترده به بحث گذارده است، و همین امر کتاب وی را از نوشته های دیگر مسیحیان مشرق و مستشرقان ممتاز گردانیده اعجاب و تحسین بسیاری از دانشمندان شیعی را برانگیخته است.
آیت الله شرف الدین خطاب به جرداق می نویسد: ای جرداق، اگر بخواهی از نبوغ تو و ارزش نوشته جاویدانت سخن بگویم باید که آن قلم و بیان خویش را به من وام دهی.
آیت الله سید محسن حکیم می گوید: من این زحمت و کوشش و این اثر نفیس شما را به دیده عظمت می نگرم و به همگان توصیه می کنم که این کتاب را در پرتو عقل و فطرت بررسی کنند تا حقیقت را از صدای عدالت انسانی بشنوند و با این روح عالی تربیت شوند.
شیخ محمد جواد مغنیه می نویسد: جرج جرداق با سحر بیان و نیروی دانش و عظمت هنر خویش انسان را مدهوش می کند و بر عقل و احساساتش آن چنان تسلط می یابد که انسان فقط به نویسنده و کتاب او می اندیشد.
هرچند که او خود مدعی ادای کامل حق مطلب نیست و در نامه ای خطاب به مترجم فارسی کتاب، سید هادی خسروشاهی، می نویسد: من اعتراف می کنم که در بررسی شخصیت علی بن ابی طالب، همچنان ناتوانم. زیرا یک نویسنده هر اندازه کار کند و هر قدر کوشش بنماید و به هر میزان نیرومند باشد، اگر بخواهد شخصیت یک انسان عادی را بررسی نموده و به حقیقت او برسد یا عمق واقعی او را دریابد. نمی تواند حق مطلب را ادا کند، تا چه رسد به این که آن شخصیت علی بن ابی طالب و کسی مانند او باشد.
با آنکه مجلدات پنجگانه کتاب مجموعه ای واحد و هماهنگ را تشکیل می دهد، هر کدام نیز به نوبه خود در موضوعی مستقل نگاشته شده است؛ که خلاصه محتوای آن ها به شرح زیر می باشد:

 
 

1ـ علی و حقوق بشر
جرداق علی (علیه السلام) و افکار ایشان را سهم اعراب در پیشبرد انسانیت و تاریخ بشری می داند و آن حضرت را نه تنها به اعراب، بلکه به همه انسانیت متعلق می داند. او در آغاز گفتارش از پیامبر اسلام و تعالیم آن حضرت سخن به میان می آورد؛ و ضمن یادآوری جنبه های انسانی تعالیم اسلام، ارزشمندی مفاهیمی همچون مبارزه با زنده به گور کردن دختران و جنگ و کشتار، تساوی عرب و عجم؛ آزادی زن؛ سودمند بودن به حال بندگان؛ رعایت موازین اخلاقی در برخورد با دشمنان و احترام به طبیعت را یادآور می شود.
از دیدگاه جرداق علی (علیه السلام) پرورده دست پیامبر (صلی الله علیه و آله) و وراث ویژگی های روحی و اخلاقی آن حضرت است، او رفتار پیامبر (صلی الله علیه و آله) مبنی بر به خانه بردن علی (علیه السلام) را بازتاب محبت های ابوطالب نسبت به آن حضرت می داند. داستان غدیر را تعیین علی (علیه السلام) به جانشینی رسول خدا (صلی الله علیه و آله) و رهبری جامعه تفسیر می کند و شواهد بسیاری را در تأیید مدعای خویش ارائه می دهد.
زهد، جوانمردی، گذشت، صدق و اخلاص، شجاعت، دوری از ظلم و ستم، عدالت، صراحت، سادگی، پاکدلی، بخشش، اعتماد به نفس را از ویژگی های برتر اخلاقی علی (علیه السلام) می داند و معتقد است که غنای علمی نهج البلاغه ، آن حضرت را در صف نخست دانشمندان جهان قرار داده است.
مبارزه با استبداد، ثروت اندوزی، جامعه طبقاتی، فقر و گرسنگی و استیفای حقوق ستمدیدگان سرلوحه کار همه پیامبران و مصلحان اجتماعی بوده است که علی (علیه السلام) در زمره سرآمدترین آنها است؛ و جرداق حکومت علی (علیه السلام) را انقلابی ملی برای حاکمیت توده ها معرفی می کند.
نویسنده بیان می دارد که علی (علیه السلام) حکومت خویش را بر عدالت بنیاد نهاد و حقگویی و حق شنوی ـ چیزی که به فرموده خود آن حضرت بر حکمرانان دشوار است ـ را شعار خویش قرار داد. استعمار، احتکار، خوردن حق تهی دستان و بینوایان و انباشت ثروت از راه های نامشروع در حکومت علی (علیه السلام) ممنوع بود. اهمیت این اصول به ویژه آنجا خودنمایی می کند که بیش از ایشان بیت المال در اختیار و انحصار گروهی خاص قرار داشت و گروهی از نزدیکان خلیفه (سوم) به ثروت هایی کلان دست یافته بودند. تیول داری و پدید آمدن زمین داران بزرگ، حضرت را به اتخاذ سیاست هایی سخت و عادلانه واداشت و بازگردانیدن ثروت های غصب شده را وجهه همت بلند خویش قرار داد و از همان آغاز راه اعتراض بر این سیاست را بست. رعایت حق و عدالت و حقوق بیت المال از شرایط گزینش کارگزاران ایشان بود و آنهایی که روشی جز این داشتند بلافاصله معزول و مؤاخذه می شدند. با رشوه خواری، حتی در اندازه خوردن یک وعده غذا، به شدت مبارزه می شد و خورندگان رشوه بی درنگ باز خواست می شدند. گرفتن خراج و مالیات هر چند برای اداره کشور ضرورت داشت ولی از دیدگاه آن حضرت به زور یا اجحاف نمی باید ستانده شود؛ و باید به شیوه ای اخذ شود که موجب اصلاح وضعیت مردم گردد.
 

2 ـ علی (علیه السلام) و انقلاب فرانسه
جرج جرداق انقلاب فرانسه را رویدادی می داند که به انسانیت خدمت کرده، موجب اعلان حقوق بشر گشته است؛ و برای درک مقام و موقعیت علی بن ابی طالب آن انقلاب را مورد بررسی قرار می دهد. وی درباره دلایل این کار چنین می نویسد:
1ـ تشابه کامل میان حکومت فرانسوی مرکب از پادشاهان، اشراف، نجباء، فئودال ها و استعمارگران پیش از انقلاب و میان پلوتوکراسی (حکومت صاحبان ثروت) عربی دوران جاهلیت که متأسفانه شکل و ویژگی های قدیمی آن در دوران عثمان و پیش از حکومت علی (علیه السلام) زنده گشت.
2ـ انقلاب فرانسه محصول همه انقلاب های انسانی پیشین و سرچشمه انقلابهای بعدی بوده و نخستین انقلابی است که پس از آن منشور حقوق بشر اعلان گردید؛ و چنان اهمیتی داشت که باعث شد متفکران جهان به اتفاق آرا آن را انقلاب بزرگ بنامند. پس اگر ما، بین مبادی این انقلاب و مبادی و اصول انقلاب علوی مقایسه ای به عمل آوریم، مقام و موقعیت علی بن ابی طالب در میان پدیدآورندگان مبادی انسانیت در تاریخ، به خوبی روشن و آشکار خواهد شد.
3ـ میان آن مروت و مردانگی و بیداری وجدان و انسان دوستی که پدران انقلاب کبیر و ادیبان و نویسندگان و رهبران بزرگ آن با آنها ممتاز بوده اند؛ و میان خصلت هایی که علی بن ابی طالب در این زمینه دارد و بدانها ممتاز است، وحدتی شگفت آور وجود دارد.
4ـ احساس مشترک بزرگان انقلاب کبیر و علی بن ابی طالب نسبت به مسؤولیت خطیرشان در قبال وظیفه برطرف ساختن نیازمندی توده مردم و برچیدن بساط ظلم و فساد، در هر کجا که باشد و به هر گونه ای که جلوه گر شود.
همانندی کامل مضمون اصول انقلاب فرانسه و قانون اساسی علی بن ابی طالب از نقطه نظر وسعت و شمول ...
6ـ همانندی موجود میان مبادی انقلاب کبیر و مبادی علی (علیه السلام)، از نقطه نظر مواد صریح و روشن هر دو.


3ـ علی و سقراط
جرداق در بخش نخست این جلد از کتاب خویش، پس از نقل مهم ترین مواد اعلامیه حقوق بشر، به بیان دیدگاه های امام علی (علیه السلام) در این زمینه می پردازد و مدعی است که میان دیدگاه های علی (علیه السلام) و اعلامیه حقوق بشر تفاوتی جوهری دیده نمی شود، مگر آن جنبه هایی که به زمان و تحولات آن مربوط می شود. علاوه بر آن رحمت و شفقت انسانی ای که در کلام علی (علیه السلام) وجود دارد، در اعلامیه حقوق بشر دیده نمی شود.
بخش دیگر کتاب مقایسه ای میان افکار سقراط، حکیم آتن و علی (علیه السلام)، تعبیر او حکیم کوفه و نشان دادن تشابهات بسیار نزدیک میان آن دو است.
او می نویسد که علی و سقراط هر دو به خیر بودن مطلق هستی و انسان اعتقاد داشتند و خود نمونه کامل و عالی انسانی بودند؛ و داستان مبارزه آن دو با دشمنانشان، داستان مبارزه میان نور و ظلمت، یا بهتر بگوییم حق و باطل بود. آنگاه به بیان وجوه تشابه زندگی و مبارزات آن دو می پردازد و به مواردی همچون تشابه میان جوامع آن دو، ارتباط نزدیک هر دو با انسانی بزرگ، جنگ آنان با سرکشان، رویارویی هر دو با ثروتمندان و اعتقاد هر دو به رسالت اجتماعی متفکران اشاره می کند.


4 ـ علی و عصر زندگی اش
نویسنده در این جلد حوادث روزگار علی (علیه السلام) را به رشته تحریر در آورده است. او پیش از بحث درباره اصل موضوع به معرفی ویژگی های خاندان اموی که مخالفان عمده علی (علیه السلام) را تشکیل می دادند می پردازد.
از مهم ترین مباحث این جلد ارجی است که جرداق بر جنبه های اجتماعی تعالیم اسلام و موضوع انقلابی این دین در برابر نیروهای استبدادی و مستضعفان و تهیدستان می نهد. به باور وی، اسلام، عرب را از خواب گران چندین ساله شان بیدار کرد؛ و این بیداری در پرتو انقلاب اجتماعی اسلام، اوضاع طبقاتی جامعه را دگرگون ساخت.
به باور مؤلف، دوران کوتاه صدر اسلام یکی از پربارترین دوره های تاریخ بشری است. چرا که مردم شرافت نفس پیدا کردند و احساساتشان بیدار شد. دوعاملی که به نوبه خود موجب وحدت کامل انسان می گردد، به طوری که تعارض میان کردار، گفتار و اندیشه اش از میان می رود.
به اعتقاد مؤلف؛ بزرگترین خطر برای جوامع اسلامی این است که کسانی حوادث بزرگی را که باطبیعت جامعه و پایه های نظام های اقتصادی و اجتماعی ارتباطی وثیق دارند، معلول اراده افراد بداند. او شگفتی اش را از دیدگاه احمد امین که به چنین اشتباهی در افتاده است ابراز می دارد. امین معتقد بود که ابوذر غفاری مرد ساده ای بود که عبدالله بن سبا او را با عقاید مزدکی می فریفت. گویی که ضرورت ایجاد محدودیت برای ثروتمندان و برطرف کردن نیاز نیازمندان ریشه در افکار مزدک دارد.
در پایان این جلد، جرداق با قلمی ادیبانه و سرشار از شعور و احساس، ماجرای شهادت امام (علیه السلام) را به رشته تحریر درآورده است.


5 ـ علی و قومیت عربی
نویسنده در این جلد از کتاب خویش نقش علی بن ابیطالب (علیه السلام) را در تحول زندگی قومیت عربی به بحث کشیده است. به اعتقاد او بزرگترین چیزی که آن حضرت به قوم عرب پیشکش کرد همانا جهت بخشیدن به سیاست های حاکم بر آنان در راستای منافع مردم بود. نخستین اصل علوی که برای همیشه روزگار در خدمت قومیت عرب بوده و خواهد بود، نفی اصول و اندیشه های استبدادی است.
جرداق در این اثر ارزشمند خویش، به جای آنکه یک مورخ باشد، یک ادیب جلوه می کند و به جای پرداختن به تاریخ زندگانی علی (علیه السلام)، شخصیت و دیدگاه های سیاسی، اجتماعی، اخلاقی و اقتصادی آن حضرت را از لابه لای سخنان خود ایشان بازشناسنده است. از این رو برخی دیدگاه های تاریخی وی با باورهای تاریخی و اعتقادات شیعیان ناسازگار است.
برای مثال او پس از بیان ارزش نهادن علی (علیه السلام) به آرای عمومی و آزاد بودن مردم در انتخاب حاکم و تحمیلی نبودن حکومت در اسلام می گوید: و به خاطر اینها و غیر اینها بود که کسی را پس از خود به خلافت سفارش نکرد، برای اینکه این امر فقط باید منوط به نظر توده باشد؛ و آنگاه که مردم پیش وی آمده از او خواستند که فرزندش حسن، را جانشین خود سازد، آن را نپذیرفت و سخنی گفت که عالی ترین مرتبه صفات یک حاکم را نشان می دهد، چنانکه آخرین اعتراف صریح به آزادی های عمومی را در انتخاب راه کارشان ـ آن طور که خود می دانند و می خواهند ـ می رساند: «من نه به شما دستور می دهم و نه شما را منع می کنم، شما خود بهتر می دانید.»
روشن است که این سخن با اعتقاد شیعیان مبنی بر امام بودن امام حسن (علیه السلام) پس از پدرش سازگار نیست.
جرداق در فصلی زیر عنوان «از اینجا» پس از بیان نمونه هایی از گفتار علی (علیه السلام) درباره مبارزه با استبداد، ثروت اندوزی ، اجتماع طبقاتی و نیز مبارزه با فقر و گرسنگی و استیفای حقوق ستمدیدگان می نویسد: به این ترتیب علی (علیه السلام) به زودی در آن ساعتی که اداره امور مردم به دست او سپرده شود،از همین جا کار را آغاز خواهد کرد. فراهم کردن نان و آب و پوشاک برای همه مردم! با اسلوب و روشی که به راههای سوسیالیزم نزدیک تر است.»
روشن است که هرچند مبارزه با فقر سرلوحه کار علی (علیه السلام) بوده است ولی آن حضرت هیچ گاه اسلوب و روش سوسیالیزم را در پیش نگرفته اند.
ترجمه فارسی این اثر سال ها پیش با افزوده هایی در ترجمه در شش جلد منتشر شد. جلد اول تا چهارم توسط حجت الاسلام سید هادی خسرو شاهی، جلد پنجم توسط مرحوم مصطفی زمانی و جلد ششم توسط دکتر احمد بهشتی به فارسی برگردانده شد؛ و پس از آن همه مجلدات به قلم آقای خسروشاهی نشر یافت.
از دیگر آثار جرداق که به امام (علیه السلام) مربوط می شود، کتاب «روائع نهج البلاغه » است.

 
منبع: کتاب ماه دین- شماره 37
   1394/12/12 12:35

دیداربا شخصیتهای بین المللی

دیدار استاد خسرو شاهی با شخصیتهای داخلی
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved