آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
به بهانه انتشار اثر تاریخی «درباره شهید نواب صفوی» از سوی استاد خسروشاهی؛ حاشیه و متن یک جنبش اسلامی
سید محمود خسروشاهی

كتابی كه هم‌اكنون در معرفی آن به خوانندگان ارجمند جوان سخن می‌رود، مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها و گفت‌وگوهای روزنامه‌ها و نشریات مختلف با والد ماجد، استاد سیدهادی خسروشاهی است كه موضوع همه آنها فعالیت و نوع مبارزه فدائیان اسلام و نقش شهید نواب صفوی در این حركت بنیادین تأثیرگذار است.

در واقع این مجموعه شامل بخش‌هایی از خاطرات مستند والد ماجد درباره حوادث دوران نهضت ملی شدن صنعت نفت و نوع فعالیت‌های فدائیان اسلام در صحنه سیاسی كشور و نقش آنها در به پیروزی رساندن ملی شدن صنعت نفت به گواهی شاهدان عینی و عناصری است كه خود حضور چشمگیر در عرصه اقدامات داشتند و به همین دلیل در ضمن مجموعه «خاطرات مستند» ایشان منتشر می‌شود. البته این خاطرات علاوه بر مسائل سیاسی روز مربوط به آن برهه و دوران پیش از آغاز نهضت شامل مسئله فعالیت فدائیان اسلام در حوزه علمیه قم و برخورد مراجع و علمای بزرگ و فضلا و طلاب حوزه علمیه قم با این جریان هم است.

استاد سیدهادی خسروشاهی قبل از ورود به حوزه علمیه قم از زمان اقامت در تبریز با این جریان اسلامی در تماس و ارتباط بودند و پس از حضور در قم و ادامه تحصیلات در حوزه علمیه قم به‌طور عینی و عملی در جریان این اقدامات قرار می‌گیرند و خود به عنوان یك طلبه نوجوان هوادار حركت فدائیان اسلام شاهد حوادث گوناگون و مشكلاتی هستند كه رهبری فدائیان اسلام در قم با آنها روبه‌رو بوده‌اند... و اكنون به بیان پاره‌ای از این مسائل و نكات در قالب پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران جراید و مجلات پرداخته‌اند و به عنوان «خاطراتی مستند» حقایق مسائل را روشن می‌سازند.

البته باید اشاره كرد چون این مصاحبه‌ها چه شفاهی و چه كتبی در فرصت‌ها، مناسبت‌ها یا فاصله‌های زمانی مختلف انجام گرفته است این امكان وجود دارد در اشاره به برخی از خاطرات و نقل چگونگی حوادث نوعی تكرار وجود داشته باشد كه با توجه به اهمیت موضوعات می‌تواند در كشف حقایق تاریخی راهگشا باشد.

یادآوری این نكته هم بی‌مناسبت نیست كه والد ماجد علاوه بر این كتاب مجموعه مصاحبه‌ها و كتاب‌های ارزشمند دیگری نیز درباره فدائیان اسلام و رهبری شهید آن به نام‌های «فدائیان اسلام؛ تاریخ، عملكرد و اندیشه» و «زندگی و مبارزه شهید نواب صفوی» دارند كه بارها تجدید چاپ شده و در اختیار عموم قرار گرفته‌اند و این كتاب سومین كتاب راجع به این حركت تأثیرگذار در جامعه ایرانی و بین مردم مسلمان و نسل جوان با ایمان است.

علاوه بر اینها كتاب پر محتوای دیگری تحت عنوان «مبانی فكری ـ فقهی مبارزات فدائیان اسلام» آماده چاپ شده است كه بازنویسی و تكمیل سخنرانی مبسوط ایشان در همایش بزرگداشت شصتمین سال شهادت نواب صفوی است كه از سوی مؤسسه تاریخ معاصر در دی ماه سال گذشته، سال 1394 در مركز فرهنگی سیدالشهدا در تهران برگزار شد و اكنون پس از تكمیل، اضافات و ویرایش در آستانه چاپ مستقل قرار دارد.

هرگونه نقد منطقی یا پیشنهاد اصلاحی را پذیرا هستیم.

امید می‌بریم كه انتشار این اثر پژوهشی، محققان تاریخ معاصر، به ویژه دوران نهضت ملی ایران را به كار آید و باعث غنای هرچه بیشتر مطالعات و تحقیقات آنان گردد، ان‌شاء‌الله.

منبع: روزنامه جوان، شماره 4939، یکشنبه 2 آبان 1395

 
   1395/8/5 13:02

دیداربا شخصیتهای بین المللی

دیدار استاد خسرو شاهی با مقامات مصر
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved