آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
هشدار غرویان نسبت به کتاب‌سازی در حوزه‌ آثار دینی
حجت‌الاسلام والمسلمین محسن غرویان، از چهره‌های شناخته‌ شده‌ی حوزه است. عمده مطالعات این پژوهشگر در حوزه‌ی فلسفه‌ی اسلامی بوده  است. او از وضعیت کنونی فعالیت‌های پژوهشی در حوزه‌های مختلف انتقاد می‌کند و می‌گوید: «اخیرا خدمت آیت‌الله سبحانی بودم. ایشان فرمودند که سطح علمی حوزه کاهش پیدا کرده و نویسندگان حوزه سطح‌شان نازل شده است و کتاب‌های علمی در حوزه کمتر نوشته می‌شود و هشدار دادند که این موضوع برای حوزویان نگران‌کننده است.» با این پژوهشگر درباره کتاب‌سازی در حوزه‌ دین و عرفان گفت‌وگو کردیم که در ادامه می‌آید.
 
به‌نظر شما امروز سطح کیفی کتاب‌های حوزه دین در کشور چگونه است؟
اخیرا خدمت آیت‌الله سبحانی بودم. ایشان فرمودند که سطح علمی حوزه کاهش پیدا کرده و نویسندگان حوزه سطح‌شان نازل شده است و کتاب‌های علمی در حوزه کمتر نوشته می‌شود و هشدار دادند که این موضوع برای حوزویان نگران‌کننده است. به‌نظر می‌رسد که در کل جامعه، ارزش علم و عالم و پژوهش‌های علمی پایین آمده و این موضوع انگیزه تحقیق و پژوهش را در عرصه تالیف کاهش داده است. شاید یکی از دلایل این است که ارزش‌گذاری لازم و عادلانه در این حوزه صورت نمی‌گیرد. به‌عنوان مثال درآمد فوتبالیست‌ها بسیار بالاست، ولی به جوانی که می‌خواهد کار پژوهشی انجام داده و کتاب بنویسد بها داده نمی‌شود و حمایتی صورت نمی‌گیرد. تالیف و پژوهش عاشقی می‌خواهد. اگر کسی عاشق کتاب و تحقیق باشد، دنبال آن می‌رود ولی اگر عاشق نباشد، با دلایل ذکر شده، انگیزه‌ای وجود ندارد.
 
چه عواملی در بروز این پدیده تاثیرگذارند؟
اینترنت و فضای مجازی به راحتی منابع اطلاعاتی مختلف را در دسترس قرار داده و افراد برای نوشتن کتاب، مقاله و پایان‌نامه، دیگر کتاب‌ها و منابع پژوهشی را ورق نمی‌زنند بلکه از اینترنت منابع و اطلاعات موردنیاز خود را به‌دست می‌آورند. من سال‌هاست که دست‌اندرکار تحقیق و پژوهش هستم و بارها به‌عنوان استاد راهنما، مشاور و داور در پایان‌نامه ایفای نقش کرده‌ام و می‌توانم بگویم برخی دانشجویان که از این طریق پایان‌نامه می‌نویسند، حتی به‌طور کامل آن‌را نخوانده‌ و تنها مقالات و مطالب را از منابع مختلف کپی کرده و کنار هم چیده است. از دیگر دلایل بروز این پدیده، امرار معاش مولفان است که آن‌ها را به سمت انجام کارهای نازل، سطح پایین و کوچه‌بازاری سوق داده است. همچنین ارتقای سطح در مراکز علمی از دیگر عواملی است که موجب می‌شود افراد برای رسیدن به درجات بالاتر، آثاری را در کارنامه علمی خود ثبت کنند که مصداق کتابسازی است.

می‌توانید مصادیق عینی از کتاب‌سازی را در جامعه مثال بزنید؟
نسبت به شخصیت و مقامات عرفانی و سیر و سلوک آیت‌الله بهجت آن‌قدر کتاب‌سازی صورت گرفته که شگفت‌آور است. این کارها بیش‌تر بازاری و پرفروش هستند. مطالب همه یکی است و تنها طرح جلد و عنوان کتاب تغییر می‌کند و مطالب از کتابی به کتاب دیگر منتقل می‌شوند. عامه جامعه می‌خواهند از غیب راه‌حلی برای مشکلات خود بیابند و روی به چنین آثاری می‌آورند و به ذکر و دعاهای مختلف برای رفع انواع مشکلات تمسک می‌جویند. موجی در جامعه حتی در برنامه‌های رسانه‌ ملی ایجاد شده که مردم به این‌گونه کتاب‌ها و کتاب‌های طالع‌بینی و بخت‌گشایی گرایش پیدا کرده‌اند. نویسنده هم وقتی می‌بیند این آثار فروش و بازار دارند، به این کار عادت می‌کند. این‌گونه کتاب‌ها حتی برخی نویسندگان حوزوی و دانشگاهی را نیز به خود مشغول کرده است. این نویسندگان تنها کتاب‌سازی انجام می‌دهند و دنبال پژوهش و تحقیقی تازه نیستند.
 
به‌نظر شما برای کاهش این پدیده چه ‌می‌توان کرد؟
به اعتقاد من راه بالا بردن سطح تالیفات، ایجاد انگیزه و عشق و علاقه در نسل جوان است. همچنین احترام به صاحبنظران، علما، پژوهشگران و نویسندگان، احترام به علم و کار پژوهشی است.


منبع: خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)
   1395/12/4 12:37

دیداربا شخصیتهای بین المللی

آیت الله طالقانی ، استاد سید هادی خسروشاهی ، محمد حسن بکائی ، دکتر شهاب پور و اعضاء مهندسین و انجمن
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved