آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
مجموعه آثار استاد سعیدی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی

 
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا

 
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
..
 
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد

 
 
آدینه بوک

 
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
آیت الله کاشانی. .سید جمال الدین اسد آبادی . .نواب صفوی . .امام موسی صدر
به قلم آیت الله خسروشاهی؛
کتاب «زندگی و مبارزات آیت­ الله سید ابوالقاسم کاشانی» منتشر شد

کتاب خاطرات مستند استاد سید هادی خسروشاهی درباره «زندگی و مبارزات آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی»، از سوی انتشارات کلبه شروق قم منتشر شد.
 
کتاب «زندگی و مبارزات آیت الله کاشانی» جلد ششم از مجموعه خاطرات مستند استاد خسروشاهی است که از بخش ­های زیر تشکیل شده است: ۱. مقدمه اول: آیت­ الله کاشانی و حادثه ۲۸ مرداد، ۲. مقدمه دوم: ویژه ­نامه آیت ­الله کاشانی، ۳. آیت­ الله کاشانی در پیشگاه قضاوت تاریخ، ۴. خاطراتی از آیت ­الله کاشانی، ۵. نقش آیت الله کاشانی در انقلاب عراق، ۶. نگاهی به اسناد سری انگلیس در مورد آیت ­الله کاشانی، ۷. امام خمینی و آیت ­الله کاشانی (بیانات امام درباره آیت ­الله کاشانی)، ۸. تاریخ را تحریف نکنید (نقش آیت ­الله کاشانی، دکتر مصدق و فداییان اسلام در نهضت ملی)، ۹. درباره توصیه ­های آیت ­الله کاشانی (توضیحی در توصیه نامه ها به دولتمردان)، ۱۰. نامه شهید سید قطب به آیت­ الله کاشانی، ۱۱. آیت ­الله کاشانی، پیام­ آور وحدت و بیداری، ۱۲. پیوست ­ها.
 
پیوست­ های نه گانه این کتاب در ۱۵۰ صفحه بخش مهم و قابل استفاده ­ای برای محققان و علاقمندان به تاریخ معاصر و تاریخ نهضت روحانیون در دوره اخیر است. عناوین پیوست ها عبارتند از: ۱. درخواست الازهر از آیت الله کاشانی، (برای قطع روابط سیاسی ایران با اسرائیل و چگونگی اقدام و نتیجه نهایی آن)، ۲. مواضع آیت ­الله کاشانی در برابر سیاست ­های آمریکا، ۳. نامه سرگشاده احمدحسین، رئیس حزب چپ «مصر الفتاه» به آیت ­الله کاشانی و مصدق، ۴. نامه سرگشاده دکتر سعید رمضان (داماد شهید شیخ حسن البناء و پدر دکتر طارق رمضان و از شخصیت ­های برجسته اخوان ­المسلمین مصر) به آیت ­الله کاشانی؛ نهضت الهی درخشان برای ایران، (وی در این نامه آرزوها و ایده­ های خود را با آیت ­الله کاشانی در میان گذاشته است)، ۵. ایران به روی کوه آتشفشان! (گزارشی از حضور محمدحسنین هیکل، مورخ و نویسنده معروف مصری در اوج شکوفایی نهضت ملی نفت ایران)، ۶. آیت ­الله کاشانی و توطئه کشف حجاب رضاخانی، ۷. حزب توده و آیت ­الله کاشانی، ۸. آیت ­الله کاشانی و ملی­ گرایان (در این بخش چند مقاله کوتاه و توهین ­آمیز ملی ­گرایان و حزب توده درباره آیت ­الله کاشانی آمده است. در پایان هم فهرست اعلام، کتب و اماکن ذکر شده در کتاب آمده است.
 
ویژگی های برجسته کتاب
 
یکی از نکاتی که مطالعه این کتاب را برای مخاطبان و علاقمندان تاریخ معاصر ضروری می­ سازد شخصیت خاص نویسنده است که به عنوان روحانی انقلابی و مبارز، در مقاطع مختلف تاریخ معاصر حضور داشته است. از سویی دیگر نویسنده با آیت ­الله کاشانی ارتباط مستقیم داشته است و بدون واسطه و پیش داوری ها، خبرها و تحلیل ­هایی را به دست مخاطبان کتاب می­ رساند. از سویی به خاطر روحیه باز و ارتباطات گسترده با فعالان و مبارزان طیف­ های مختلف تاریخ معاصر، تحلیل ­های جامع و منصفانه و بدون تعصبی از تاریخ معاصر و نقش و جایگاه آیت ­الله کاشانی ارائه می ­دهد.
 
انگیزه‏ های نگارش کتاب
 
استاد خسروشاهی ضمن بیان ناجوانمردی ­هایی که در حق آیت ­الله کاشانی صورت گرفته، در بخشی از مقدمه می ­نویسند: «استمرار انتشار بعضی کتاب­ ها و مقالات توسط ملی ­گراها و ظلم علنی و رذیلانه بر این سید بزرگوار، آن هم با استناد به گزارشی مثلاً یک روزنامه ­نویس آمریکایی یا مزدور شاهی، نشان می ­دهد که متأسفانه آیت ­الله کاشانی نه ­تنها در زمان حیات برای امپریالیسم خطرناک بود، بلکه پس از رحلت هم حتی یاد و نام او همچنان دشمن را می ­ترساند و می ­لرزاند! و به همین دلیل ما را وا می ­دارد که به نشر ویژه ­نامه (درباره آیت ­الله کاشانی) بپردازیم... البته نشر این ویژه­ نامه به آن معنا نیست که آیت ­الله کاشانی را مطلق بدانیم و یا ایشان را معصوم و دور از اشتباه بنامیم... ولی این نکته را اثبات می­کند این خطا یا اشتباه هرگز عمدی و یا خدای نکرده از روی غَرَض نفسانی نبوده است. انکار حقایق و نادیده گرفتن زحمات و کوشش ­ها و تبعیدها و زندانی شدن­ های آیت ­الله کاشانی یک بار در اوج قدرت توده ­ای­ ها و هواداران دکتر مصدق... و یک بار هم اکنون، پس از پیروزی انقلاب اسلامی و به بهانه تاریخ ­نگاری و خاطره­ نویسی به شدت ادامه داشت و به شدت ادامه دارد.» (صص ۳۰ـ۳۱)
 
سخن جالب استاد خسروشاهی که می ­تواند سرمشق تاریخ­ نگاری منصفانه باشد: «باور ما این است که راه صحیح و منطقی بررسی تحلیلی تاریخ، بیان حقایق و نشر اسناد و طرد هرگونه خودمحوری است.» (ص ۳۴)
 
استاد خسروشاهی در مقدمه اول کتاب به شرح طرح و نقد گزارش اداره روابط خارجی وزارت امور خارجه آمریکا در سال­ های ۱۹۵۱ تا ۱۹۵۴ میلادی (و شامل وقایع ۲۸ مرداد ۱۳۳۲) می ­پردازد و انتشار این گزارش­ ها تحت عنوان اسناد!!، از طرف دولت آمریکا!! و پس از تعلّل و خودداری طولانی و با گزینش گزارش ­ها تلاشی برای چندقطبی­ شدن جامعه ایرانی و حتی برپایی نوعی آشوب سیاسی در داخل کشور می ­داند و به تحلیل و نقد این گزارشات می ­پردازد و در انتهای این مقدمه طولانی می ­نویسد: «اکنون هجمه ناجوانمردانه به آیت ­الله کاشانی توسط ملی ­گرایان قدیم و جدید، همکاران کریم پورشیرازی و غیره و هم­قلمان «پرخاش»، «شورش»، «به سوی آینده»، «باختر امروز»، «چلنگر»، «شهباز» و... سال ۱۳۳۲ در سال ۱۳۹۶ ما را واداشت که نمونه­ هایی از اسناد و مقالات تاریخی و خاطرات مستند خود را در رابطه با زندگی و مبارزات آیت ­الله کاشانی، یک­جا منتشر سازیم... .»
 
مقالات این کتاب، از پنجاه و پنج سال پیش – از سال ۱۳۴۱ – و پس از رحلت آیت الله کاشانی، به تدریج به مناسبت ­های مختلف توسط استاد خسروشاهی تحریر و ترجمه شده است و در زمان های مختلف در مطبوعات کشور منتشر شده است. استاد خسروشاهی در انتهای مقدمه می ­نویسد: «امید آن که نشر این مباحث مستند، برای دفاع از حق و حقیقت و روشن ساختن حقایق تاریخ معاصر ایران و نقش آیت ­الله کاشانی در آماده ­سازی بستر مبارزه و بیدارگری جهان اسلام بر چند انگلیسی – آمریکایی، برای جویندگان حقیقت و به دور از تعصب­ جاهلی و عصبیت قومی!! و قبیله­ای، مفید و راهگشا باشد.»
 
استاد خسروشاهی در این کتاب ارزشمند به سئوالات و شبهاتی که درباره زندگی، فعالیت­ ها و عملکرد و حتی اندیشه ­های آیت ­الله کاشانی وجود دارد پاسخ مفصل و قانع ­کننده ­ای داده است و تلاش کرده هر نوع شک و شبهه درباره زندگی و اندیشه این شخصیت مبارز و ملی ارزشمند تاریخ معاصر را بزداید.
 
در این کتاب به سئوالات و شبهاتی درباره ارتباط با انگلیسی ­ها، ارتباط با آمریکایی، علل انتقادات وی به دکتر مصدق و گروه­ های ملی ­گرا، رابطه آیت ­الله کاشانی و نواب صفوی و فداییان اسلام، فعالیت­ ها، ارتباطات و اثرات بین ­المللی آیت ­الله کاشانی، رابطه آیت ­الله کاشانی و اخوان ­المسلمین، تحلیل و بررسی گزارشات منتشر شده وزارت خارجه آمریکا در تیرماه ۱۳۹۶، سوابق علمی و فقهی آیت ­الله کاشانی و... پاسخ داده می­ شود.
 
خاطره و تحلیلی از آیت الله کاشانی درباره مصدق
 
در یکی از بخش­ های کتاب می­ خوانیم: «روزی از آیت ­الله کاشانی پرسیدم که اشکال عمده و اساسی جنابعالی به دکتر مصدق چه بود؟، ایشان در پاسخ گفتند: اشکال اساسی من این بود که این نهضت با همکاری همه گروه ­ها به پیروزی رسیده است و الآن نباید با خودمحوری و تک­روی، آن را در معرض خطر قرار داد... این انتصابات که مصدق­ السلطنه انجام می­ داد، هرگز به نفع آینده نهضت نبود... اختیارات تامه ­ای که مصدق السلطنه می­ خواست نه قانونی بود و نه مشروع و نه به صلاح مردم، سرآغاز یک نوع دیکتاتوری با پوشش مجلس و پشتیبانی احزاب بود... خوب من مخالف این کارها بودم.» (ص۶۴)
 
مشخصات کتاب
 
چاپ اول این کتاب در ۳۵۶ صفحه، قطع رقمی، تیراژ ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۱۲۰۰۰ تومان از سوی انتشارات کلبه شروق قم منتشر شد.

مراکز تهیه:
 
برای تهیه این کتاب و سایر مجموعه خاطرات مستند استاد خسروشاهی می ‌توانید در قم به کلبه شروق واقع در ابتدای خیابان صفاییه و در تهران به فروشگاه کتاب موسسه اطلاعات واقع در خیابان انقلاب روبروی دانشگاه تهران مراجعه نمایید و یا با مرکز پخش کتب در قم به شماره تلفن ۳۷۸۳۸۱۴۴ (۰۲۵) تماس بگیرید.

منبع:‌
خبرگزاری مهر
   1396/12/6 13:32

اخبار مرکز
لعنتِ مصدق!
کتاب خاطرات استاد خسروشاهی درباره سازمان ها و احزاب سیاسی اول انقلاب
خاطرات خسروشاهی درباره طرح مرکز فرهنگی – اسلامی اروپا منتشر شد
کتاب «زندگی و مبارزات آیت­ الله سید ابوالقاسم کاشانی» منتشر شد
خاطرات زندگی استاد سید هادی خسروشاهی منتشر شد
اخبار کتابخانه
گزارش تصویری بازدید حضرت آیت الله مکارم شیرازی از کتابخانه مرکز بررسی های اسلامی قم
حضرت آیت الله مکارم شیرازی: راه اندازی کتابخانه مرکز بررسی های اسلامی ابتکاری عالی و ارزشمند است
دانلود ویژه‌نامه مراسم افتتاح کتابخانه عمومی مرکز بررسی‌های اسلامی
فیلمی از مراسم افتتاح کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
متن کامل سخنان آیت‌الله العظمی سبحانی در مراسم افتتاحیه کتابخانه عمومی مرکز بررسی‌های اسلامی
اخبار فرهنگی
تحول خاصی در وضعیت نشر حوزه دین رخ نداده است
هشدار غرویان نسبت به کتاب‌سازی در حوزه‌ آثار دینی
جشن امضای کتاب کارِ لوسی است!
معرفی کتاب «مرزبان ایمان و یقین»؛ خاطرات آیت‌الله العظمی حاج سید محمدتقی خوانساری(ره)
رونمایی از پنجاه میلیون سند تاریخی
در رسانه های دیگر
نگاهی به مجموعه ده جلدی اسناد نهضت اسلامی ایران
شهید صدر شرایط را برای قیام بر علیه حکومت بعث مناسب نمی‌دانست
پنج کتاب بنیان فکری داعش
گزارشی جامع درباره کتابخانه آستان حضرت معصومه (س)
یادى از استاد محیط طباطبائى؛ ‏70 سال کوشش علمی و پژوهش فرهنگی
نشریه بعثت
بعثت : زمستان سال 1396
بعثت : پاییز سال 1396
بعثت : تابستان سال 1396
بعثت : بهار سال 1396
بعثت : زمستان سال 1395
دریافت فایل پی دی اف مجموعه آثار سید جمال الدین حسینی - چاپ قاهره

.   . .
 
دیداربا شخصیتهای بین المللی

استاد سید هادی خسروشاهی ، شیخ سعید شعبان ، مصطفی مشهور (مرشد اخوان مصر) علامه فضل الله ، شهیدحکیم
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
امام علی صدای عدالت انسانی
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
یادنامه علامه امینی
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved