آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
معرفی و بررسی کتاب «حدیث روزگار» خاطرات استاد خسروشاهی درباره امام موسی صدر
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر، نشست معرفی و بررسی کتاب «حدیث روزگار: خاطرات استاد سید هادی خسروشاهی» عصر یکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ با حضور حجت‌ الاسلام والمسلمین سید هادی خسروشاهی و دکتر علی ططری در سرای اهل قلم خانه کتاب برگزار شد.
 

استاد خسروشاهی در این نشست درباره مجموعه کتاب‌ های خاطرات خود گفت: مجموعه خاطرات من درباره شخصیت‌ های بزرگ و همچنین رویدادهای مختلف به طور کل 80 جلد می‌ شود که «حدیث روزگار» یک جلد از خاطرات من درباره امام موسی صدر است. البته این کتاب نخستین گفته های من درباره امام موسی صدر نیست و در ویژه نامه «فصلنامه تاریخ فرهنگ معاصر» و نیز «یادنامه امام موسی صدر» نیز مقالاتی درباره ایشان منتشر کرده‌ ام.
 
وی افزود: آشنایی من با امام صدر به دورانی برمی‌ گردد که تازه از تبریز به قم آمده و هنوز زبان فارسی را مسلط نبودم! در آن زمان در منزل آیت‌ الله العظمی سید صدرالدین صدر که نزدیک مدرسه حجتیه بود، جلساتی به همت آیت‌ الله سید رضا صدر برگزار می‌ شد و علما و فضلایی در حد ایشان در این جلسات حاضر شده و بحث‌ های علمی ـ طلبگی می‌ کردند و من شاید در آن جمع تنها کسی بودم که شاگردی می‌ کردم. در آن جلسات آیت‌ الله موسی شبیری زنجانی هم حضور داشتند که هم‌ بحث امام موسی صدر بودند و متاسفانه امروز می‌ بینیم که ایشان در یک نامه غیرمنطقی مورد خطاب و عتاب قرار می‌ گیرد!
 
استاد خسروشاهی در ادامه به فعالیت‌ های امام موسی صدر در مجله مکتب ‌اسلام اشاره کرد و گفت: در آن زمان چاپ این مجله در چاپخانه حکمت با مسئولیت من و مرحوم حجت‌ الاسلام دکتر احمد احمدی انجام می‌ شد اما پس از مدتی اعضای آن متفرق شدند و امام موسی صدر به لبنان رفت و در آنجا چنان چه می‌ دانید منشأ اثرات بسیار شد. اگر امام صدر در قم یا نجف می‌ ماند مرجعیت تامه‌ ای مانند آیت‌ الله خویی، بروجردی و ... پیدا می‌ کردند اما آیت‌ الله شهید سید محمدباقر صدر به امام صدر که پسرعمویش بود، توصیه کرده که به لبنان برود و کار سید جمال ‌الدین اسدآبادی را دنبال کند.
 
وی همچنین درباره کتاب یادنامه امام موسی صدر و دیگر خاطرات خود از امام موسی صدر نیز گفت: سال‌ ها قبل دانشگاه ادیان و مذاهب قم قرار بود که همایشی درباره بزرگداشت امام موسی صدر برگزار کند و از من و چند نفر دیگر نیز برای نوشتن کتاب و مقاله درخواست نمودند. آن همایش برگزار نشد، اما مطلب من به همراه چند مصاحبه و یادداشت آماده بود که این دانشگاه آنها را با عنوان «امام موسی صدر مصلح بزرگ اجتماعی» منتشر کرد. امیدوارم انتشارات مؤسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی نیز کتاب یادنامه امام موسی صدر را تجدید چاپ کند. البته خاطرات تکمیلی من درباره امام موسی صدر نیز در نوبت نشر قرار دارد.

حافظه بسیار دقیق خسروشاهی به اهمیت این اثر افزوده است

دیگر سخنران این نشست دکتر علی ططری، مدیر مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی و مدیر مرکز پژوهش کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی بود. او در بخشی از سخنان خود با اشاره به ویژگی‌ های ظاهری کتاب گفت: این اثر سه ضلع شخصیتی دارد که شامل قهرمان داستان امام موسی صدر است که خاطرات برای ایشان گردآوری شده، دیگری استاد سید هادی خسروشاهی است که روایت‌ کننده این خاطرات است و در نهایت مصاحبه‌ گر است که سابقه فعالیت و پژوهش در عرصه تاریخ شفاهی را دارد. برای یک پژوهشگری که در حوزه تاریخ شفاهی کار می‌ کند بسیار مهم است که خاطرات چه کسی را روایت می‌ کند.
 
وی افزود: استاد خسروشاهی بیش از 60 سال از عمر خود را صرف نگارش در حوزه‌ های مختلف فرهنگی کرده و بیش از 80 عنوان تألیف دارد. همچنین او از پایه‌ گذاران اصلی مجله مکتب‌ اسلام است که در زمان خود تیراژ صدهزارتایی داشته و در برهه‌ ای از زندگی نیز در واتیکان، نمایندگی سیاسی ایران را داشته است.
 
به گفته این پژوهشگر تاریخ، حافظه بسیار دقیق استاد سید هادی خسروشاهی در این کتاب این اثر را با اهمیت کرده از سوی دیگر ایشان برای صحه گذاشتن مطالب شفاهی خود درباره موضوعات مهم کتاب اسناد مکتوبی را هم ضمیمه کرده است. حمید قزوینی نیز که کار مصاحبه‌ گری کتاب را انجام داده در این حوزه تاکنون به جانبداری و سانسور شناخته نشده و یک چهره علمی کم ادعاست که کارهای مهمی در این حوزه داشته است.
 
دکتر ططری، در ادامه با بیان اینکه شخصیت امام موسی صدر نیز از آن جهت که می‌ تواند به رفع ابهامات تاریخی کمک کند در این کتاب حائز اهمیت است، عنوان کرد: او شخصیتی تأثیرگذار و در داخل کشور کمتر شناخته شده است و این کتاب می‌ تواند به بازشناسی او کمک کند. خوشبختانه این اثر از لحاظ ظاهری شرایط بسیار مناسبی دارد و نقش مصاحبه‌ گر با توجه به شیوه دسته‌ بندی خاطرات و طرح سؤالات در آن بسیار مهم است؛ چرا که سؤالات کتاب با مطالعه و جامع‌ الاطراف طرح شده است.
 
به گفته وی، علاوه بر این در پی‌ نوشت‌ های کتاب درباره شخصیت‌ هایی که در فراز و فرود اثر از آن‌ ها یاد شده توضیحات کوتاهی آمده است. اسناد هم یکی از امتیازات مهم کتاب است که توانسته این اثر را در حوزه تاریخ شفاهی مستند کند. در بخش نمایه‌ ها نیز اطلاعات جامعی درباره شخصیت‌ ها، مکان‌ ها و غیره ارائه شده و من حتی یک مورد غلط ویرایشی در این اثر پیدا نکرده‌ ام.
 
دکتر ططری در ادامه با بیان اینکه شخصیت امام موسی صدر به ارزش این کتاب افزوده، گفت: زندگی و ماجرای ربوده‌ شدن امام صدر و باز بودن پرونده ربایش این کتاب را با اهمیت‌ تر کرده است. اگر ایشان امروز در میان ما حاضر بود بسیاری از مشکلات امروزی در جامعه ما وجود نداشت و مطالب این کتاب باید به استخراج نتایج و تحلیل‌ هایی که امروز به کارمان بیاید منتهی شود. به طور مثال در این کتاب می خوانیم که ایشان راهکارهای بسیار جامعی برای حل مسأله فلسطین ارائه می‌ دهد، یعنی که در همان زمان چه نگاه واقع‌ بینانه‌ ای به این موضوع داشته است و ما می‌ توانستیم با توجه به تجربیات ایشان هزینه‌ هایی که تاکنون داده‌ ایم، نداشته باشیم. همچنین امروز حضور گروه‌ هایی مانند داعش و سلفی‌ ها ضرورت فعالیت شخصیت‌ هایی چون امام موسی صدر را بیشتر نشان می‌ دهند.
 
دکتر ططری در پایان با طرح سؤالاتی مرتبط با خاطرات مطرح شده در کتاب درباره روابط میان یاسر عرفات و امام موسی صدر گفت: به نظر می‌ آید روابط تیره‌ ای بین این دو با توجه به مطالب این کتاب برقرار بوده و حتی می‌ توان او را یکی از متهمان اصلی ربوده‌ شدن امام موسی صدر دانست. 
 
استاد خسروشاهی در پاسخ به این اظهارنظر ططری گفت: امام موسی صدر به من گفته بود زمانی که برای وساطت میان عرفات و حافظ اسد رفته بود فلسطینی ها هلی‌ کوپترشان را به گلوله بستند چون نمی‌ خواستند شخصیتی مانند ایشان در لبنان باشد بنابراین در این که عرفات آدم متقلبی بود شکی نیست و تفاوت امام موسی صدر نیز با ما در این بود که این موضوع را به موقع فهمیده بود. 
 
وی ادامه داد: در لبنان فسطینی‌ ها با امام موسی صدر موافق نبودند چون نمی‌ خواستند جنوب لبنان پایگاه شیعیان باشد حتی فلسطینی‌ ها زمانی که ما برای سخنرانی امام موسی صدر رفتیم بارها بلندگوی امام را قطع کردند و در سخنرانی ایشان اخلال ایجاد کردند. بنابراین آنها در صدد حذف شخصیت امام موسی صدر بودند نقش افرادی چون جلال فارسی هم در این میان مشخص بود او شخصیتی مجنون‌ الحال بود که حتی با توجه به حضورش در لیبی در زمان ربوده‌ شدن امام صدر می‌ توان یکی از متهمان اصلی این پرونده باشد. اما از آنجا که یاسر عرفات رابطه خوبی با قذافی نداشت من فکر نمی‌ کنم او در این پرونده چندان مؤثر بوده باشد.
 
استاد خسروشاهی در بخش پایانی سخنانش در پاسخ به سؤال مجری نشست درباره محتوای جلسه دیدار امام موسی صدر با مالک بن نبی در الجزایر که او نیز در آن حضور داشت، گفت: این جلسه در حدود یک ساعت و نیم طول کشید و مباحث امام صدر با مالک بن نبی بیشتر در حوزه فلسفه بود و انصافاً امام موسی صدر از او بسیار برتر بود.
***
... این جلسه به مناسبت انتشار چاپ دوم کتاب حدیث روزگار برگزار گردیده بود که گزارش فوق خلاصه ای از مباحث مطرح شده در آن است.
 
   1397/8/30 13:25

دیداربا شخصیتهای بین المللی

دیدار استاد خسرو شاهی با مقامات مصر
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved