آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
مروری بر مجموعه آثار علامه طباطبایی
24 آبان سال 1360 سالروز درگذشت علامه سید محمد حسین طباطبایی، یکی از دانشمندان و عرفای بزرگ روزگار معاصر، فقیه، فیلسوف، حکیم، مفسر قرآن و نویسنده تفسیر المیزان است.
 
علامه طباطبایی در سال 1281 در تبریز متولد شد، در پنج سالگی مادر و در 9 سالگی پدر خود را از دست داد؛ وصی پدر او و تنها برادرش محمدحسن الهی، ایشان را برای تحصیل به مکتب فرستاد، تحصیلات ابتدایی شامل قرآن و کتب ادبیات فارسی را از سال 1290 تا 1296 فراگرفت و سپس از سال 1297 تا 1304 به تحصیل علوم دینی پرداخت و به تعبیر خود «دروس متن در غیر فلسفه و عرفان» را به پایان رساند. خود ایشان درباره دوران تحصیلش نوشته است: «در اوایل تحصیل که به صرف و نحو اشتغال داشتم، علاقه زیادی به ادامه تحصیل نداشتم و از این رو هر چه می خواندم، نمی فهمیدم و چهار سال به همین نحو گذراندم. پس از آن یکباره عنایت خدایی دامن گیرم شده عوضم کرد و در خود یک نوع شیفتگی و بی تابی نسبت به تحصیل کمال، حس نمودم. به طوری که از همان روز تا پایان ایام تحصیل که تقریباً هفده سال طول کشید، هرگز نسبت به تعلیم و تفکر درک خستگی و دلسردی نکردم و زشت و زیبای جهان را فراموش نموده و تلخ و شیرین حوادث، برابر می پنداشتم. بساط معاشرت غیر اهل علم را به کلی برچیدم، در خورد و خواب و لوازم دیگر زندگی، به حداقل ضروری قناعت نموده باقی را به مطالعه می پرداختم؛ بسیار می شد به ویژه در بهار و تابستان که شب را تا طلوع آفتاب با مطالعه می گذراندم و همیشه درس فردا را شب پیش مطالعه می کردم و اگر اشکالی پیش می آمد با هر خودکشی بود حل می نمودم و وقتی که به درس حضور می یافتم از آنچه استاد می گفت قبلاً روشن بودم و هرگز اشکال و اشتباه درس را پیش استاد نبردم.»
 
علامه طباطبایی بعد از تحصیل در مدرسه طالبیه تبریز همراه برادرشان به نجف می روند و 10 سال تمام در نجف به تحصیل علوم دینی و کمالات اخلاقی و معنوی مشغول می شوند. علامه طباطبایی علوم ریاضی را در نجف اشرف نزد آیت الله سید ابوالقاسم موسوی خوانساری نوه آیت الله العظمی سید ابوالقاسم خوانساری بزرگ فراگرفت. او دروس فقه و اصول را نزد استادانی چون آیات عظام محمد حسین نائینی و محمدحسین غروی اصفهانی خواند.
 
استاد او در فلسفه حکیم متاله، آیت الله سید حسین بادکوبه ای بود که سالیان دراز در نجف اشرف در معیت برادرش سید محمدحسن الهی طباطبایی، نزد او به درس و بحث مشغول بودند. ایشان معارف الهیه و اخلاق و فقه الحدیث را نزد عارف بزرگ آیت الله سیدعلی قاضی طباطبایی آموختند و در سلوک و مجاهدات نفسانیه و ریاضات شرعیه تحت نظر و تعلیم و تربیت آن استاد کامل بودند. علامه در مدتی که در نجف مشغول تحصیل بود به علت تنگی معیشت و نرسیدن مقرری، مجبور به مراجعت به ایران می شود و مدت 10 سال در قریه شادآباد تبریز به زراعت و کشاورزی مشغول می شود؛ فرزند ایشان می گوید: «خوب به یاد دارم که پدرم دائماً و در تمام طول سال مشغول فعالیت بود و کارکردن ایشان در فصل سرما در حین ریزش باران و برف های موسمی درحالی که چتر به دست گرفته یا پوستین به دوش داشتند امری عادی تلقی می شد، در مدت 10 سال بعد از مراجعت علامه از نجف به روستای شادآباد و به دنبال فعالیت های مستمر ایشان قنات ها لایروبی و باغ های مخروبه تجدید خاک و اصلاح درخت شده و در عین حال چند باغ جدید احداث گردید و یک ساختمان ییلاقی هم در داخل روستا جهت سکونت تابستانی خانواده ساخته شد و در محل زیرزمین خانه حمامی به سبک امروزی بنا نمود.»
 
علامه طباطبایی بعد از مدتی اقامت در تبریز در سال 1325 تصمیم می گیرد به قم برود و تدریس دروس را آغاز نماید. پس از مدتی که به اصرار برخی علما مجلس درس روزانهٔ اسفار او تعطیل شد، با اصرار طلاب، تدریس شفا را آغاز کرد، در این میان، وی به تشکیل کلاس های شبانه اسفار پرداخت که هفته ای دو شب (شب پنجشنبه و جمعه) و به صورت سیار در خانه شاگردان تشکیل می شد و تعداد معدودی شاگرد ثابت در آن شرکت می کردند. 
 
در اینجا مروری بر آثار علامه طباطبایی داریم که تحت عنوان «مجموعه آثار» به همت و کوشش استاد سید هادی خسروشاهی جمع آوری و تنظیم و تحقیق شده و توسط انتشارات بوستان کتاب قم به زیور طبع آراسته شده است.
 
اصول فلسفه و روش رئالیسم
 
اثر شاخص دیگر علامه «اصول فلسفه و روش رئالیسم» است، این کتاب شامل 14 مقاله فلسفی است که طی دهه های 20 و 30 شمسی تألیف شده و توسط استاد شهید آیت الله مطهری و با رویکرد فلسفه تطبیقی شرح داده شده است. اصول فلسفه و روش رئالیسم، اثرى سترگ و گران سنگ در فلسفه اسلامى و حاصل بحث هاى فلسفى فیلسوف گرانقدر استاد علامه سید محمدحسین طباطبایى است. نخستین مقاله درباره چیستى فلسفه، مقاله دوم، فرق میان فلسفه و سفسطه، سومین مقاله علم و ادراک، مقاله چهارم ارزش معلومات و پنجم پیدایش کثرت در ادراکات، ششمین مقاله ادراکات اعتبارى، مقاله هفتم پیرامون وجود... و در نهایت در چهاردهمین مقاله درباره خداى جهان و جهان بحث شده است.
 
آثار علامه محمدحسین طباطبایی (به استثنای تفسیر المیزان) را می توان به دو بخش تقسیم کرد: کتاب توحید، کتاب انسان، رساله وسائط به زبان عربی و کتاب های شیعه در اسلام، قرآن در اسلام، وحی یا شعور مرموز، اسلام و انسان معاصر، حکومت در اسلام، سنن النبی، علی و فلسفه الهی، خلاصه تعالیم اسلام، رساله در حکومت اسلامی و نسب نامه خاندان طباطبایی از آثار ایشان به زبان فارسی است که در ادامه به معرفی برخی از آنها می پردازیم.
 
آغاز فلسفه
 
آغاز فلسفه، ترجمه گویا، علمى و روان از کتاب گران‏سنگِ «بدایه الحکمه» تالیف مرحوم علامه طباطبایى است که در آن، علاقه ‏مندان فلسفه را با بحث‏ هاى مقدماتى فلسفه به صورت دقیق و منظم، آشنا مى ‏کند. این کتاب را آیت الله محمدعلى گرامى که خود از اساتید مشهور و پرسابقه فلسفه ‏اند به فارسى ترجمه کرده ‏اند. اثر حاضر، درباره این موضوعات بحث کرده است: کلیات مباحث هستى، وجود ذهنى و خارجى، مواد سه‏ گانه وجوب، امکان و امتناع، ماهیت، معقولات عشر، علت و معلول، واحد و کثیر، سبق و لحوق، قوه و فعل، علم و عالم و معلوم، مسائل مربوط به واجب ‏الوجود.
 
انسان از آغاز تا انجام
 
نحوه آفرینش انسان چگونه بود؟ فلسفه خلقت چه بود؟ در این دنیا چگونه باید باشد؟ پس از آن و در دنیاى دیگر، مراحل انسان چیست: قبر، برزخ، رستاخیز، نامه اعمال و.... همه این مراحل از موضوعات بسیار ژرف و پر معنایى است که متفکر بزرگ اسلامى علامه طباطبایى در «کتاب الانسان» آنها را کاویده و وجود آدمى را در سه مرحله بررسى کرده است: قبل از دنیا، در دنیا، بعد از دنیا.
 
بررسی های اسلامی (دو جلد)
 
بررسى هاى اسلامى، مجموعه مقاله ها، پرسش ها و پاسخ‏ هایى است که علامه طباطبایى به مناسبت هاى گوناگون به نگارش آنها همت ورزیده یا سؤال ‏هایى را در طول سالیان متمادى به صورت کتبى پاسخ داده است. این نگاشته‏ هاى ارزش‏مند که هر یک در گوشه‏ اى و نزد صاحب‏ نظرى، یافت مى‏ شد، به همت استاد سید هادى خسروشاهى گردآورى و در دو جلد با نام «بررسى هاى اسلامى» با موضوعات زیر، تنظیم شده است: جلد اول: اسلام‏ شناسى، امامت و تشیع، مسائل قرآنى، مقام و موقعیت زن در اسلام. جلد دوم: مسائل فلسفى، مسئله آفرینش و رستاخیز، مسائل اجتماعى اسلام، مسائل گوناگون.
 
تعالیم اسلام
 
تعالیم اسلام، مجموعه قوانین و مقررات فطرى است که سعادت دنیا و آخرت، بشر را تأمین مى کند. این تعالیم از جنبه هاى مختلف فلسفى، کلامى، اقتصادى، اجتماعى، سیاسى، فرهنگى و تربیتى، گوناگون و گسترده است. بى تردید گزینش مقوله هایى از آن، کار دین شناسانى است که بر زوایاى گوناگون آن، تسلط و تبحر دارند و نقش آنها را در ارتباط با منظومه دین، به نیکى مى شناسند. اثر حاضر با نام «تعالیم اسلام» دست چینى از موضوعات اسلامى است که به انتخاب و قلم متفکر بزرگ اسلامى، علامه سید محمدحسین طباطبایى در سه بخش تنظیم شده است: اعتقادات، اخلاق، احکام. ذیل هر یک از این بخش ها، مطالب عمیق و خواندنى طرح شده است.
 
رسالت تشیع در دنیای امروز
 
رسالت تشیع، بسط توحید و گسترش اسلام براساس آموزه‏ هاى اهل بیت‏ علیهم ‏السلام است. عالمان شیعى، از همان سده هاى نخستین، با همت هایى کوه ‏سان، همین راه و روش را پیموده و با حفظ هویت خود، در مسیر «وحدت اسلامى» گام نهاده ‏اند. اثر حاضر یکى از تلاش ‏هاى علمى متفکر بزرگ شیعى، حضرت علامه طباطبایى است که در آن به موضوعات زیر پرداخته است: بشارت مذهب تشیع، معادشناسى از نظر شیعه، پیدایش سیر معنوى و عرفان. این اثر با توضیحات و مستند سازى مرحوم آیت الله احمدى میانجى، غناى بیشترى یافته است.
 
رساله لب اللباب به ضمیمه مصاحبات
 
فیلسوف و متفکر بزرگ اسلامى علامه سید محمدحسین طباطبایى (ره)، از ماه صفر تا جمادى الاولى 1400 هجری قمرى به مدت چهار ماه در تهران اقامت داشتند. یکى از شاگردان مبرز ایشان، آیت الله سید محمدحسین حسینى طهرانى (ره)، فرصت را مغتنم شمرده و در غالب روزها، چند ساعتی از محضر ایشان بهره برده و مطالب خود را در قالب سؤال، طرح مى ‏کرده و علامه طباطبایى هم آن پرسش ها را به تفصیل، پاسخ می گفته است که اینک مجموعه آنها تحت عنوان «مصاحبات»، پیش روى شماست. شاید بحث هاى این کتاب که از هر نظر، بدیع و عمیق است، در هیچ یک از آثار علامه طباطبایى یافت نمى ‏شود، این مباحث در پنج قسمت تنظیم شده است: قرآنى، فلسفى، عرفانى، علمى و تاریخى. ضمیمه این اثر نیز رساله «لب اللباب» می باشد که در مورد شیوه درست سیر و سلوک، مطابق با آموزه های شیعه است.
 
روابط اجتماعی در اسلام
 
آفرینش با ائتلاف و به هم پیوستگى قرین و ملازمند و همه اجزاى آن دست به دست هم منظومه دقیقى را ساخته ‏اند. اسلام نیز که دینى فطرى است این ‏چنین است که به راه و رسم خلقت مى ‏رود و زندگى اجتماعى و روابط سالم برخاسته از آن را ارج مى ‏نهد و بدین سان به همه جنبه هاى وجودى انسان پاسخ مى ‏دهد. اساساً یکى از ملاک‏ هاى سنجش دین فطرى، اجتماعى بودن آن است. چگونگى روابط اجتماعى در اسلام و پى ‏بردن به ماهیت و بایستگى آن، از بحث هاى بسیار دقیقى است که متفکر بزرگ اسلامى علامه طباطبایى در تفسیر گران‏قدر «المیزان» آورده ‏اند. اثر حاضر، ترجمه آن بحث‏ هاست که به ضمیمه مباحثى چون: جبر و تفویض، معجزه، تقلید و پیروى از خرافات و محکم و متشابه و تاویل در قرآن، تقدیم مى ‏شود.
 
سنن النبی (ص)
 
به فرموده قرآن کریم، پیامبر گرامى اسلام (ص) الگو و اسوه همه انسان‏ هاست و رفتار و گفتار آن بزرگوار، منبع اصیل و بسیار اطمینان ‏بخشى برای زندگی است. لذا تاسّى به این اسوه حسنه، شناخت سنت ‏هاى آن حضرت، یک ضرورت است.... علامه سید محمدحسین طباطبایى در اثر حاضر، بخشی از سنن پیامبر اسلام (ص) را در این زمینه ها آورده است: آداب معاشرت، زینت کردن، سفر، زناشویى، خوردنى ها و آشامیدنى ‏ها، امور مربوط به اموات، آداب نماز، قرائت قرآن، آداب دعا و...
 
شیعه
 
شیعه، تفسیر درست تعالیم قرآن و سیره نبوى را در پیروى از اهل بیت پیامبر(ص) مى ‏داند. این گرایش از نخستین سال‏ هاى صدر اسلام پدید آمد و در پیروى مطلق از اهل‏ بیت پیامبر تجلى و استمرار یافت. داستانِ شکل‏ گیرى شیعه، مشکلات و موانعى که بر سر راه آن ایجاد شد، تهمت‏ هاى ناروا به شیعه، چگونگى مرجعیت اهل بیت «ع»، پى ‏ریزى علوم توسط آنان، طرز تفکر فلسفى در بیانات آنان، پاسخ به شبهه‏ ها و سؤال‏ هاى گوناگون، از جمله مباحثى است که در این کتاب از آنها به طور مستند و منطقى، بحث شده است. این کتاب در واقع، حاصل گفت ‏وگوها و نیز نامه هایى است که میان پروفسور هانرى کُرْبَن، محقق بزرگ فرانسوى و نیز متفکر شهیر اسلامى علامه طباطبایى در سال 1338 ش صورت گرفته و با توضیحات و تحقیقات دو تن از شاگردان برجسته علامه، آقایان: على احمدى میانجى و سید هادى خسروشاهى پر بارتر شده است.
 
قرآن در اسلام
 
قرآن، ریشه دارترین مدرک اسلامى است که محور همه تلاش هاى فرد و اجتماع مسلمان است. استاد علامه طباطبایى، مفسر بزرگ اسلامى، با سال ها تدبر در این کتاب عظیم، جایگاه قرآن را در اسلام در این فصل ها نگاشته است: ارزش قرآن مجید در میان مسلمانان؛ چگونگى تعلیم قرآن؛ وحى قرآن مجید؛ رابطه قرآن مجید با علوم؛ ترتیب نزول قرآن و انتشار آن در میان مردم.
 
گلچینی از معارف تشیع
 
پس از دو کتاب «قرآن در اسلام» و «شیعه در اسلام» سومین اثر این مجموعه که به پیشنهاد یکی از اساتید مغرب زمین، توسط علامه طباطبایی نوشته شده است، اثر «گلچینی از معارف تشیع» است که متونی از دعاها و معنویات ائمه تشیع، همراه با شرح حال مختصری از امامان شیعه و متن عهدنامه مالک اشتر است.
 
مجموعه رسائل (سه جلد)
 
متفکر بزرگ اسلامی، علامه طباطبایی، علاوه بر کتاب های مستقل، رساله های کوچکی هم دارند که در آنها مطالب عمیق فلسفی، عرفانی و دینی مطرح شده و به سبب همین ژرفایی، مورد توجه دانشوران مسلمان قرار گرفته است. این رساله ها را چند تن از دانشمندان اسلامی ترجمه و شرح کرده اند و اینک یک جا و در سه جلد با این عنوان ها ارائه می شود: جلد اول: اثبات واجب الوجود، توحید، خلق جدید پایان ناپذیر، وحی، علی و فلسفه الهی، اعجاز و معجزه. جلد دوم: رساله الولایه، علم، برهان و علم امام. جلد سوم: تعلیقات بر بحارالانوار، تعلیقات بر اصول کافی، ذوالقرنین یا کورش، خلقت انسان و جهان تکامل و اعجاز از دیدگاه قرآن.
 
نسب نامه خاندان طباطبایی
 
سلسله سادات طباطبایی، جملگی از خاندان «ابراهیم طباطبا» هستند که فرزند «اسماعیل دیباج» و او هم فرزند ابراهیم عمر، فرزند «حسن مثنی» است. حسن مثنی، فرزند بلافصل امام حسن مجتبی (علیه السلام) است. از این سلسله، عالمان، عارفان و دانشوران فراوانی سر برآورده اند که علامه سید محمدحسین طباطبایی یکی از شخصیت های برجسته آنهاست. در اثر حاضر «نسب نامه خاندان طباطبایی» را از قلم و بیان، علامه سید محمدحسین طباطبایی و نیز مقدمه استاد سید هادی خسروشاهی درباره سادات طباطبایی، می خوانیم.
 
نهایت فلسفه
 
«نهایت فلسفه»، ترجمه سلیس و روانى از کتابِ پر ارجِ «نهایه الحکمه»، تالیف مرحوم علامه طباطبایى است که در آن، مسائل عمیق و دشوار فلسفى را به مدد برهان و ابتکار فلسفى و ذهن و ذوق مثال‏ زدنى، تعلیم مى‏ دهد. این اثر در واقع، خواننده را با خود تا قله هاى فلسفه و نهایت حکمت، مى ‏برد و از سیر در مسائل فلسفى مشعوف مى ‏سازد. موضوعاتى که در کتاب حاضر بحث شده اینهاست: مسائل کلى وجود، وجود مستقل و وجود رابط، مواد قضایا، ماهیت و احکام آن، مقولات ده‏ گانه، واحد و کثیر، علت و معلول، قوه و فعل، سبق و لحوق و قدم و حدوث، عقل و عاقل و معقول، درباره واجب‏ الوجود.
 
رسائل توحیدی
 
رسائل توحیدی، اثری ژرف درباره بنیادی ترین اصل اسلامی ـ توحید ـ است. مؤلف در این کتاب با تبحر و چیره دستی در علوم عقلی و نقلی، مطالب عمیقی را درباره توحید در چهار رساله بررسی کرده است: رساله اول در خصوص وحدت حقّه وجود و توحید اطلاقی ذات اقدس اله، است. رساله دوم، مربوط به اسم ها و اوصاف حضرت حق می باشد که همان تعینات ذات مقدس است. رساله سوم، راجع به افعال الهی و متفرعات آن، مانند قضا و قدر، بداء، جبر و تفویض و... است. رساله چهارم درباره موجوداتی است که واسطه فیض میان حق تعالی و عالم ماده اند.
 
شیعه در اسلام
 
شیعه، مذهبى ریشه دار و اصیل در اسلام است که همیشه عقلانیت و معنویت را در همه عرصه هاى زندگى فردى و اجتماعى رقم زده است. اثر حاضر که به خامه برجسته ترین عالم شیعى معاصر، نگاشته شده، دورنماى کلى این مذهب را در سه بخش معرفى مى کند: 1- کیفیت پیدایش و نشو و نماى شیعه 2- تفکر مذهبى شیعه -3 اعتقادات اسلامى از نظر شیعه دوازده امامى.
 
منبع: روزنامه جمهوری اسلامی / مورخ 22/8/97
   1397/9/6 13:59

دیداربا شخصیتهای بین المللی

دیدار استاد خسرو شاهی با مقامات مصر
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved