آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
بازخوانی اعلامیه آیت‌ الله کاشانی در تحریم تجدید رابطه با انگلیس در سال 1332
آیت‌ الله کاشانی: روز تجدید رابطه با انگلیس روز «عزای ملی» است
بعد از کودتای امریکایی – انگلیسی 28 مرداد 1332، رژیم پهلوی کوشید رابطه با انگلیس را که در دوران نخست‌ وزیری مصدق تیره و تار شده بود، عادی کند. موضوعی که در 16 آذر همان سال نیز با واکنش دانشجویان مواجه شده بود.
 
در همین رابطه، آیت‌ الله سید ابوالقاسم کاشانی، از رهبران نهضت ملی نفت ایران که سابقه‌ ای طولانی در مبارزه با استعمار داشت، با صدور اعلامیه‌ ای مخالفت شدید خود را با برقراری مجدد رابطه با انگلستان اعلام کرد.
 
حسن سالمی، نوه دختری آیت‌ الله کاشانی که در ماجرای توزیع این اعلامیه فعال بود، در بخشی از کتاب خاطرات خود که با عنوان "تاریخ نهضت ملی شدن صنعت نفت ایران از نگاهی دیگر" توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است درباره اعلامیه آیت‌ الله کاشانی در رد از سرگیری رابطه با انگلستان می‌ گوید: «آیت‌ الله کاشانی در آن اعلامیه در خصوص تجديد رابطه با انگلستان سخن گفته و از مردم خواست که نوار سیاه به سینه بزنند. این اعلامیه در یک شماره اطلاعات که از آن چند صد نسخه چاپ شد وجود دارد ولی دولت از ادامه طبع آن جلوگیری نمود و مابقی نسخه‌ های روزنامه بدون اعلامیه، انتشار یافت و مجبور شدیم آن را به صورت شب‌ نامه منتشر کنیم... بعد از انتشار این اعلامیه، من و مرحوم کاظم خلیلی خواهرزاده‌ آیت‌ الله کاشانی و عده‌ ای از مریدان ایشان را به زندان انداختند، ولی من با کمک دایی‌ ام مصطفی یک روزه آزاد شدم...»
 
در اعلامیه آیت‌ الله کاشانی آمده بود: «هموطنان عزیز! با توکل به الطاف خدای لایزال و با استظهاری که به حسن تشخیص ملت رنجدیده ایران دارم، دیباچه‌ حیات خود را حفظ منافع و مصالح وطن قرار داده و در این راه از بذل جان هم دریغ نکرده و نخواهم کرد و تا پیروزی نهایی نصیب هموطنان ارجمندم نگردد، دمی از پای نخواهم نشست.»
 
آیت‌ الله کاشانی علاقه‌ ‎مندی خود به حفظ استقلال مملکت را محرک اصلی در ذکر حقایق عنوان کرده و نوشته بود: «به تبعیت از این هدف نهایی است که هر چند یک‌ بار بنا به مصالح مملکت و خیر و صلاح ملت به نشر اعلامیه مبادرت می‌ ورزم و به اتکای افکار عمومی، مصلحت نمی‌ دانم که برخی از وطن‌ فروشان فرومایه به تحریک اجانب در نهضت مقدس ملی ما رخنه کرده و به دسایس و حيل مزدورانه، جانبازی‌ های هموطنان ستم کشیده را تباه و زایل سازند.»
 
رهبر نهضت ملی نفت، تبلیغات شومی را که «می‌ کوشند نهضت مقدس ملی ما را بی‌ اساس و بی‌ ارزش جلوه دهند و از این راه به اغراض و نیات فاسد و وطن بر باد ده خویش نائل آیند و به زعم خود زمینه را بر وفق مراد انگلستان و امثال او مساعد کنند تا آن‌ها بتوانند نغمه‌ جدید روابط را ساز نمایند» تقبیح می‌ کرد.
 
وی در همین اعلامیه متذکر شد: «دولت انگلستان باید عملا مبارزات ضد استعماری و حق طلبانه ملت ما را اعتراف نموده و حق حاکمیت و استقلال ما را چنانچه در شأن یک ملت زنده و مستقل و آزاد است، برای ملت ایران قائل گردد...»
 
آیت‌ الله کاشانی تاکید کرده بود: «هر چه در این راه جراید مزدور بیشتر قلم فرسایی کنند، کمتر نتیجه خواهند گرفت؛ زیرا مردم هوشمند این مملکت با آن همه تلاش‌ ها و کوشش‌ ها و محرومیت‌ ها دیگر حاضر نخواهند شد که ببیند دولت بریتانیا بساط سابق را در این کشور گسترده و ایادی ناپاک خود را بر جان و مال و ناموس او مسلط سازد.» وی در پایان این اعلامیه از مردم ایران خواسته بود هرگز «تسلیم امیال بیگانگان» نشوند.
 
رکن دوم ارتش در 18 آذرماه 1332 درباره این اعلامیه آیت‌ الله کاشانی گزارش داد: «امروز (17 آذر) ساعت 10:30 صبح، کاشانی اعلامیه‌ ای مبنی بر مخالفت با تجدید روابط سیاسی با انگلستان... [را] انتشار داده و در آن اشاره نموده است که مردم لباس سیاه و یا علامت سیاه نصب نمایند و در مغازه‌ های خود هم علامت سیاه آویزان کنند.»
 
این گزارش همچنین درباره نحوه توزیع اعلامیه فوق افزود: «...دو نفر از اشخاص مزبور اعلامیه را در محوطه جلوی منزل کاشانی در بین مردم پخش نموده و حتی یک شماره از آن را به پاسبان پست و یک شماره به مامور کارآگاهی می‌ دهند. پس از چندی رئیس کلانتری از جریان امر مستحضر شده، به حوالی منزل کاشانی می‌ آید ولی آن دو نفر که مامور پخش اعلامیه بودند، فورا به داخل منزل کاشانی می‌ روند. در ساعت 12 یک ماشین سرباز و یک دستگاه فرستنده از فرماندار نظامی به جلوی منزل کاشانی می‌ آیند، چون مشاهده می‌ نمایند که خبری نیست، مراجعت می‌ کنند. ساعت 5 بعدازظهر سید محمد کاشانی اعلامیه‌ های مزبور را به چند نفر از اشخاص نامبرده بالا داده تا در خیابان‌ های لاله‌ زار و اسلامبول و ناصریه و بازار منتشر نمایند...»
 
 
آیت‌الله کاشانی در یک جلسه مطبوعاتی در 20 آذر بار دیگر تجدید رابطه با انگلستان را "عزای ملی" خوانده و عنوان کرد: «روزی که دولت اعلام تجدید رابطه بدهد روز عزای ملی است و باید مردم نوار سیاه به سینه خود نصب کنند و به علاوه هر مغازه با خط درشت به مغازه خود بنویسند و اظهار تنفر از انگلیسی ها و مساعدین آن‌ها چه خارجی و چه عمال داخلی بنمایند.»

منبع: پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی
   1397/10/10 13:54

دیداربا شخصیتهای بین المللی

دیدار استاد خسرو شاهی با علما
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved