آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
حسابی که علامه طباطبایی برای کمک به فلسطین باز کرد همراه با سند
یکی از موضوعاتی که رژیم پهلوی به شدت نسبت به آن احساس مسئولیت می‌ کرد، جلوگیری از هرگونه مخالفت با اسرائیل از طرف ایرانیان بود. امام خمینی (ره) در سخنرانی تاریخی خود که منجر به قیام ۱۵ خرداد شد، گفتند: «امروز به من اطلاع دادند که بعضى از اهل منبر را برده‌ اند در سازمان امنیت و گفته‌ اند شما سه چیز را کار نداشته باشید، دیگر هر چه مى‏ خواهید بگویید، یکى شاه را کار نداشته باشید؛ یکى هم اسرائیل را کار نداشته باشید؛ یکى هم نگویید دین در خطر است. این سه تا امر را کار نداشته باشید، هر چه می‌ خواهید بگویید. خب، اگر این سه تا امر را ما کنار بگذاریم، دیگر چه بگوییم؟! ما هر چه گرفتارى داریم از این سه تاست.» در چنین فضای آلوده‌‌ ای که حق سخن گفتن علیه اسرائیل نیز وجود ندارد، علامه طباطبایی از لحاظ نظری اسرائیل را «دولت پوشالی و دست نشانده» خطاب می‌ کنند.[1]
 
استاد سید هادی خسروشاهی در وصف علامه می‌ گوید: «علاوه بر مسائل داخلی، علامه طباطبایی در مسائل مهم دنیای اسلام هم به ‌نحوی اظهار نظر و یا ادای تکلیف می‌ کردند که یکی از آن موارد مساله فلسطین بود که معظم ‌له همراه مرحوم آیت الله سید ابوالفضل زنجانی (مقیم تهران) و شهید آیت‌ الله شیخ مرتضی مطهری با افتتاح حساب مشترک در چند بانک تهران، برای کمک‌‌ رسانی به مردم فلسطین اقدام لازم را به عمل آوردند که در آن شرایط حساس این عمل احساس مسئولیت ویژه را نشان می‌ دهد.»
 
 
 
 
ساواک این عمل را که در اردیبهشت ماه سال ۱۳۴۹ صورت گرفته است، گزارش کرده است. در این اسناد منتشر نشده که از طریق مؤسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی در اختیار فارس قرار گرفته آمده است: «چند روز قبل اعلامیه ‌ای که با خط نوشته بودند، در داخل مسجد دانشگاه مشاهده گردید؛ متن این اعلامیه چنین بود: (به اطلاع می‌ رسد آقایان مرتضی مطهری، علامه طباطبایی، سید ابوالفضل زنجانی حساب‌ های زیر را برای کمک به سازمان‌ های چریکی فلسطین (الفتح) باز نموده‌ اند.)»
 
این اعلامیه‌ ها که با حدیث «من سمع رجلاً ینادی یا للمسلمین فلم یجبه فلیس بمسلم» آغاز می‌ شد، در بازار، مساجد، هیأت‌ ها و دانشگاه‌ ها در حال توزیع بود. همچنین روحانیون انقلابی در منابر از مردم دعوت می‌ نمودند تا از طریق این شماره حساب‌ ها به مردم فلسطین کمک نمایند. حتی جهت درج در روزنامه‌ های اطلاعات و کیهان نیز داده شد، اما ساواک از انتشار آن جلوگیری کرد.
 
طبیعی بود که این عمل می‌ توانست الگویی برای دیگران باشد و این یکی از نگرانی‌ های ساواک در این امر بود. یکی از گزارش‌ های ساواک به ذکر گفت‌ وگو میان دو نفر اختصاص یافته که یکی از آن‌ ها بنای کمک مالی به یاسر عرفات دارد و دیگری با الگوگیری از این اقدام علامه می‌ گوید: «فرستادن پول مثل اینکه ایرادی ندارد، چون آقای علامه طباطبایی و آقای مطهری و آقای زنجانی حساب‌ هایی جهت ارسال پول باز نموده‌ اند.» در اسناد مختلفی ممانعت از فرستادن این پول توسط ساواک ذکر شده، اما سرانجام ساواک فریب خورده، مبالغ جمع ‌آوری شده توسط شهید محلاتی به مکه برده شده و از آنجا به فلسطینیان تحویل داده شد.
 
پی‌نوشت:
 
[1]-https://razavi.aqr.ir/portal/home/?news/597975/598075/1073365/

منبع: خبرگزاری فارس
   1397/11/16 13:28

دیداربا شخصیتهای بین المللی

راشد الغنوشى - سيدهادى خسروشاهى - محمدى - يوسف ندا
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved