آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
آلودگی‌ های نشر دیجیتال
در شرایطی که بالا رفتن هزینه های تولید کتاب ها و محتوای دیجیتال بر بستر غیر دیجیتال (کتاب های صوتی بر روی CD و DVD و مانند آن) شرایطی را فراهم کرده است که بتوان به رشد مطالعه محتوای دیجیتال بر بستر دیجیتال امید بست، پاره‌ ای از رویدادهای مرتبط به هم این نگرانی را در فعالین حوزه نشر ایجاد کرده است که در ادامه شاهد یک فرصت سوزی تاریخی باشیم.
 
اخیرا شاهد بودیم که یکی از بسترهای مبادله و خرید و فروش کالای فیزیکی که مدل کسب و کار خود را از خرده فروشی به مرکز تبادل محصول تغییر داده است، به دلیل عدم توانایی در کنترل آنچه محل تبادل یا Market Place خوانده می‌ شود با مشکلات عدیده‌ ای در زمینه پاسخگویی به انتظارات مشتریان روبرو شده است و فعالین حوزه کسب و کارهای اینترنت بسیار نگران هستند که با از دست رفتن اعتماد مشتریان فضای دیجیتال، تمامی کسب و کارهای این حوزه آسیب ببینند.
 
در حوزه نشر دیجیتال نیز، همین اتفاق در حال روی دادن است. گزارشاتی که از بسترهای دیجیتال می‌ رسد نشان می‌ دهد، بی اعتمادی در هر دو سوی این مراکز تبادل یا Tow Sided Platform ها در حال تشدید است. از یک سو ناشران تمایلی به همکاری با این بسترها ندارد. دلایل این عدم تمایل، بسیار متفاوت است. از جمله دلایل این عدم اعتماد می توان به این موارد اشاره کرد:
 
عدم ارائه گزارشات شفاف.
عدم امکان اعتبار سنجی گزارشاتِ محدودِ موجود.
قراردادهای گاهاً یک طرفه و غیر قابل امضاء از سوی ناشران زبده و آگاه.
عدم رعایت استانداردهای حاکمیتی در حوزه فناوری اطلاعات و ITIL در این بسترها.
عدم رعایت استانداردهای لازم در تولید نسخه دیجیتال (به خصوص در کتاب‌ های صوتی)
برخورد غیر فرهنگی و بازاری صرف با ناشرانی که کتاب را فقط یک کالا نمی‌ بینند و ارزش فراتر از  کالا برای محصول خود (کتاب) قائل هستند.
سوء استفاده از خلاء وجود قوانین سفت و سخت در حمایت از حقوق مولفین و مصنفین
انتشار نسخه دیجیتال کتاب‌ های پر مخاطب ناشرانی که حاضر به همکاری با این بسترها نمی‌ شوند با ترجمه‌ ای دیگر که گاهی به یک ویراست شبیه است
و …
 
در سوی دیگر، مخاطبان را داریم. بنا به دلایل مختلف از جمله کیفیت پایین برخی از محتواهای دیجیتال، محتوای دیجیتال ناقص یا مخدوش (به خصوص در حوزه کتاب‌ های دیجیتال صوتی)، عدم انجام بهینه سازی‌ های فنی محتوا (از جمله فشرده‌ سازی محتوا، عدم امکان استفاده آفلاین، عدم بهینه بودن حجم اینترنتی مصرفی، عدم شفافیت در پرداخت انجام شده، عدم تناسب محتوای دریافت شده با آنچه وعده داده شده و ...) عملاً بخش مهمی از پذیرندگان اولیه یا Early Adopterهای اولیه‌ این ابزارها را دلسرد می‌ کند و موجب بی‌ اعتمادی آنها می‌ شود.
 
مشکلات و محدودیت‌ های قانونی را نیز باید مدنظر داشت. در برخی از انواع محتوا (از جمله محتوای صوتی یا کتاب‌ های صوتی) صدور مجوز نسخه دیجیتال گاهی با برخوردهای سلیقه‌ ای روبرو می‌ شود. مشاهده می‌ شود که برای دریافت شامد (شابک نسخه دیجیتال کتاب) اصلاحیه‌ هایی لحاظ می‌ شود که این موجب افزایش هزینه‌ های تولید می‌ شود. بر خلاف نسخه چاپی کتاب، محتوای دیجیتال (مثلاً در کتاب‌ های صوتی) به شکلی نیست که بتوان با زدن کلید Delete بخشی از آن را حذف یا ویرایش کرد و گاهی لازم است کل یک بخش یا فصل از نو ضبط شود که هزینه‌ های تولید محتوای دیجیتال را به شدت افزایش می‌ دهد.
 
به نظر می‌ رسد اگر روند فعلی ادامه داشته باشد، در نهایت، همه در صنعت نشر دیجیتال بازنده خواهند بود. هم ناشران و تولیدکنندگان محتوا، هم بسترهای نشر دیجیتال و هم مصرف‌ کنندگان و مخاطبانی که به این شکل از محتوا علاقه‌ مند هستند، همه با هم متضرر می‌ شوند.
 
به عنوان راه‌کار به نظر می‌ رسد در صورتی که نهادهای صنفی (بدون نیاز به دخالت نهادهای دولتی و وزارت محترم ارشاد اسلامی)، از جمله اتحادیه ناشران یا انجمن های صنفی ناشران، نقش خود را به عنوان واسط یا ناظر بر فرآیندها بپذیرند و اعمال کنند، می‌ توان شاهد کاهش مشکلات و بهبود وضعیت جاری و پیش‌ رو شد. به نظر می‌ رسد که تا همین اینجا هم عزیزان فعال صنفی به دلیل مشغله‌ ها و اختلافات داخلی، موضوعات مهمی را که به آینده‌  صنعت نشر مربوط است نادیده گرفته و از چنین موضوع مهمی غافل شده‌ اند.
 
البته مسائل دیگری نیز وجود دارند. مثلاً فرهنگ‌ سازی برای ناشران یکی از الزامات به نظر می‌ رسد. ناشران ما باید بپذیرند که فضای کسب و کارها امروزه تغییر کرده است و ناچار از پذیرش تغییرات هستند. بسترهای تبادل محتوا نیز باید بپذیرند که نمی‌ توانند تعیین کننده‌ اول و آخر قوانین بازی باشند. صحنه‌ نشر دیجیتال، زمین بازی فوتبال نیست که هر یک از طرفین تصور کند می‌ تواند طرف مقابل را به زانو درآورد، این بیشتر یک تاتر است که هر دو طرف باید نقش خود را به بهترین شکل و در هماهنگی با بازی طرف مقابل اجرا کنند تا تماشاگران (مخاطبان نشر دیجیتال) از دیدن آن استفاده کنند. در چنین صورتی، و اگر این تعامل و ارتباط دوسویه با در نظر گرفتن منافع هر دو طرف شکل بگیرد، مخاطبان به صورت خودکار از منافع تعاملی که ایجاد می‌ شود بهره‌مند خواهند شد و از مزایای ابزارهای جدید و Format های جدید محتوا و نشر دیجیتال بیشتر از پیش بهره خواهند برد. مخاطب راضی، هزینه‌ بیشتر و بیشتری را برای آنچه موجب رضایت اوست خواهد پرداخت و به این شکل، چرخه‌ صنعت نشر، می‌ تواند با کمک فرصت‌هایی که در حوزه دیجیتال وجود دارد جانی دوباره بگیرد.
 
   1397/11/17 12:46

دیداربا شخصیتهای بین المللی

دیدار استاد خسرو شاهی با مقامات مصر
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved