آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
حاشیه‌ای بر اثر استاد سید هادی خسروشاهی
درباره «تاریخ‌ نگاری کودتای ۲۸ مرداد»
مجموعه مجلدات «خاطرات مستند» استاد سید هادی خسروشاهی، رفته‌ رفته پرشمار‌تر می‌ شود و بر غنای تاریخ نگاری معاصر می‌ افزاید. آنچه در این مجال مورد معرفی قرار می‌ گیرد، یکی از مجلدات نو انتشار این مجموعه است که به «تاریخ نگاری معاصر و کودتای ۲۸ مرداد» پرداخته و ابعادی مغفول از این رویداد تاریخی را بازنمایانده است. همانگونه که در دیباچه این اثر آمده، بخش مربوط به ۲۸ مردادماه متأثر از تبلیغات واژگونه جریانات موسوم به ملی‌ گرا و در گفت‌ و شنود با روزنامه «جوان» بیان شده است. در این مقدمه می‌ خوانیم:
 
«کتاب حاضر شامل دو گفت‌ و گوی تاریخی مشروح با حجت‌ الاسلام والمسلمین استاد سید هادی خسروشاهی درباره مسائل تاریخ معاصر و نیز کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ است که در مجموع اطلاعات وسیع و مستندی را در این زمینه ارائه می‌ کند و یک پیوست هم در آخر کتاب موضوع کودتا و نقش دیگران را در آن روشن‌ تر می‌ سازد.
 
گفت‌ و گوی اول در سال ۱۳۶۸ توسط افاضل محترم مجله وزین و گران‌ سنگ «حوزه» انجام گرفت که در همان سال در مجله چاپ و منتشر شد. گفت‌ و گوی دوم در مرداد سال ۱۳۹۴ درباره کودتای ۲۸ مرداد و موضع مرحوم آیت‌ الله کاشانی و عملکرد یا نقش آقای دکتر مصدق در آن انجام پذیرفت که در دو شماره از روزنامه جوان منتشر شد و اکنون تکمیل شده این بحث به اضافه متن کامل و ویرایش شده گفت‌ و گوی اول یکجا همراه اسناد و عکس‌ هایی جالب در اختیار عموم قرار می‌ گیرد. بعضی از این اسناد و عکس‌ ها برای نخستین بار منتشر می‌ شود که بی‌ تردید مورد توجه علاقه‌ مندان قرار خواهد گرفت.
 
دلیل اصلی چاپ و نشر این رساله که پس از اشاره اجمالی به مسئله تاریخ‌ نگاری معاصر عمدتاً مسئله نهضت ملی ایران و حوادث ۲۸ مرداد را بررسی می‌ کند، آن است که در سالیان گذشته با نزدیک شدن روز ۲۸ مرداد، دوستان ملی‌ گرا یک بار دیگر و طبق عادت دیرینه در شماره‌ های ویژه جراید و مجلات که در واقع آن‌ها را باید مصدقی‌ نامه نامید، اغلب به‌ طور یکجانبه به داوری نشسته و مدعی شده‌ اند که گویا پایه‌ گذار و همه‌ کاره نهضت ملی ایران ملی‌ گرایان و شخص آقای دکتر مصدق بوده است و هیچ نقش سازنده یا تأثیرگذاری برای دیگران خصوصاً آیت‌ الله کاشانی و فدائیان اسلام قائل نشده‌ اند که در واقع تحریف علنی و عملی مسائل تاریخ معاصر است.
 
در این میان از مصاحبه با استاد خسروشاهی یا دیگر صاحب نظران و تاریخ‌ نگاران منصف خبری نبود و آیا در چنین شرایطی سکوت شخصیت‌ هایی مانند ایشان که در واقع شاهد و ناظر عینی حوادث نهضت ملی و نقش فدائیان اسلام و آیت‌ الله کاشانی و مراجع و علمای قم و تهران در پیشبرد اهداف نهضت بودند، نوعی سکوت غیرمقبول و کناره گرفتن از مسائل روز محسوب نمی‌ شود؟ با مطرح شدن این پرسش توسط بخش تاریخ مرکز بررسی‌های اسلامی قم، استاد پاسخ‌ های کوتاه، اما مستندی به سؤالات ما درباره مواضع دکتر مصدق، آیت‌ الله کاشانی و فدائیان اسلام و نیز نوع اتهامات بیگانگان و روایتگران معاصر ارائه کردند که به دنبال بحث قبلی و در واقع برای تکمیل آن در اینجا آورده می‌ شود. بخش آخر کتاب، در واقع پیوستی است که اشاره کوتاهی به حوادث ۲۸ مرداد دارد و پرسش‌ های جناب دکتر زیباکلام را در این باره به نقد می‌ کشد و پاسخ می‌ دهد... نقل این پیوست، نقش دوستان! را در قضیه کودتای ۲۸ مرداد و علل و عوامل آن روشن می‌ کند. البته هر گونه نقد منطقی یا پاسخ و توضیحات مستند را پذیرا هستیم و بی‌ تردید از آن‌ها در تجدید چاپ این رساله استفاده خواهیم کرد.»

منبع: روزنامه جوان
   1398/5/13 13:56

دیداربا شخصیتهای بین المللی

استاد سید هادی خسروشاهی با مرحوم آیت الله حاج سید هادی خسروشاهی!
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved