آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
به بهانه انتشار مجموعه اعلامیه‌ های آیت‌ الله‌ العظمی سید عبدالله شیرازی
نمادی از تعامل مرجعیت با انقلاب
شاهد توحیدی
 
هشتمین جلد از مجموعه «اسناد نهضت اسلامی» به گردآوری و تدوین استاد ارجمند آیت‌ الله سید هادی خسروشاهی، به بیانیه‌ ها، تلگرافات و جوابیه‌ های مرجع مجاهد مرحوم آیت‌ الله‌ العظمی سید عبدالله شیرازی (قده) در مقاطع پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی اختصاص یافته است. این بیانیه‌ ها بازه زمانی نسبتاً گسترده‌ ای را تشکیل می‌ دهند و از مقطع آغاز نهضت اسلامی تا پایان حیات آن مرجع نامدار در مهرماه ۱۳۶۳ را در برمی‌ گیرند.

همچنین در این مجموعه، اعلامیه‌ هایی را نیز می‌ توان یافت که از حساسیت آیت‌ الله نسبت به شرایط شیعیان و مسلمانان نسبت به سرنوشت دیگر کشور‌های اسلامی حکایت دارد. تدوینگر ارجمند این مجموعه در دیباچه خویش بر این اثر تاریخی چنین آورده است:
 
«آیت‌ الله‌ العظمی سید عبدالله شیرازی از مراجع بزرگ تقلید از حامیان امام و مبارزان با رژیم پهلوی بود. او که در خطه جنوب همراه پدر بزرگوارش با نفوذ بریتانیا جنگیده بود به مدت شش ماه از طرف حکومت تبعید شد و طی این سال‌ ها روحیه شجاعت و استقامت در وجود ایشان شکل گرفت. وی در سال ۱۳۳۳ برای طی مدارج عالی تحصیل راهی نجف شد و در محضر آیات سید ابوالحسن اصفهانی، میرزای نائینی و آقا ضیاء‌ الدین عراقی تلمذ کرد تا اینکه پس از ۱۰ سال به زادگاه خود بازگشت و در بسط علوم حوزوی و تأسیس مدارس کوشید. در دوران رضا‌شاه و در عصر مبارزه با شعائر اسلامی، وی از شیراز به قم رفت و پس از مذاکره با آیت‌ الله حائری درباره کشف حجاب خواستار پیگیری و ممانعت از این امر شد. ایشان در جریان حمله رژیم به مسجد گوهرشاد در آنجا حضور داشت و توسط عمال رژیم دستگیر شد. از آن پس به نجف رفت و در آنجا اقامت نمود. با شروع نهضت اسلامی امام خمینی (ره) وی در حمایت از نهضت اعلامیه‌ ای علیه تصویب لایحه انجمن‌ های ایالتی و ولایتی صادر نمود. پس از آن در جریان حمله به فیضیه نیز این فاجعه را به علمای ایران گوشزد و در جریان قیام ۱۵ خرداد بیانیه مفصلی پیرامون حکومت ضد دینی شاه خطاب به ملت‌ ها و دولت‌ های مسلمان صادر کرد. مجموعه‌ ای که هم اینک معرفی می‌ شود، شامل اعلامیه‌ ها و نامه‌ های آیت‌ الله شیرازی است که هر کدام از آن‌ ها در جای خود سندی تاریخی محسوب می‌ شود و گوشه‌ ای از تاریخ نهضت اسلامی و انقلاب اسلامی را روشن می‌ کند.»
 
همانگونه که اشارت رفت، بیانیه‌ هایی که در این مجموعه آمده‌ اند، بازه زمانی گسترده‌ ای را دربرمی‌ گیرند. یکی از اولین اسناد این اثر، پاسخ آیت‌ الله‌ العظمی سید عبدالله شیرازی به پرسش جمعی از مدرسان حوزه علمیه قم درباره مشروعیت حکم دادگاه نظامی ارتش درباره اعضای جمعیت مؤتلفه اسلامی درپی اعدام انقلابی حسنعلی منصور است. اهمیت این سند تاریخی در آن است که رژیم پهلوی در پی آن بود که با تمسک به غیر شرعی بودن ترور در اسلام، اقدام اعضای این جمعیت را در اذهان عمومی مشوه سازد و آن را نامشروع نشان دهد. آیت‌ الله شیرازی در این جوابیه آورده‌ اند:

«حکومت جائر ایران در این دو، سه ساله اخیر آنچنان زبانه آتش ظلم و استبدادش بالا گرفته که به منظور بقای خود و انجام اوامر اربابان نصارا و یهود از هیچ‌ گونه عمل خلاف دین و قانون و انسانیت فروگذار نکرده و پس از جعل قوانین برخلاف دیانت مقدسه اسلام و خونریزی‌ ها از قبیل: فاجعه عظیمه مدرسه فیضیه قم و کشتار هزاران نفر از ملت مسلمان ایران در روز ۱۲ محرم‌ الحرام به جرم حقگویی و مساعدت علما که فراموش‌ شدنی نیست و سایر قضایا از حبس و تضییق بر حضرات علمای اعلام و بزرگان ملت، دولت منصور به دستور شاه و مساعدت مجلسین مصنوعی محرم دست به نغمه بالاتر زده و ملت مسلمان ایران را با تصویب نمودن مصونیت اتباع امریکا برده اجابت قرار داده و مملکت مستقل چند هزار ساله ایران را تحت استعمار حقیقی اجانب قرار داده، حضرت آیت‌ الله خمینی را که یکی از مراجع تقلیدند به جرم نصیحت، حق‌ گویی و برملا ساختن خطرات و نکبات این تصویبنامه و برخلاف قانون به خارج کشور تبعید نموده که اکنون اطلاع صحیحی از حال و مکان ایشان در دست نیست، در حالی که مراجع تقلید به نص قانون علاوه بر آزادی نطق و بیان، مصونیت دارند.»
 
به هر روی مجموعه‌ ای که از آن سخن رفت، بخشی از مجموعه اسنادِ حضور مستمر مرجعیت دینی در تاریخ انقلاب اسلامی است که بی‌ تردید مطالعه آن برای عموم محققان و در نگاهی کلی‌ تر، عموم علاقه‌ مندان تاریخ نهضت اسلامی مفید خواهد بود و چنین باد.

منبع: جوان آنلاین
   1398/6/27 12:57

دیداربا شخصیتهای بین المللی

استاد سید هادی خسروشاهی ، فتحی یکن ، امیر جماعت اسلامی لبنان
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved