آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
مقدمه استاد خسروشاهی بر کتاب خاطرات مستند درباره دکتر ابراهیم یزدی
همراهی‌ ها و ناهمراهی‌ ها!
استاد سید هادی خسروشاهی

در اثری که هم‌ اینک در صدد معرفی آن هستیم، نخست به چگونگی آغاز آشنایی و همکاری فرهنگی - سیاسی با دکتر ابراهیم یزدی، از سال‌های ۱۳۳۲ به بعد و در تهران، سخن گفته‌ ام و اکنون بی‌ مناسبت نیست اشاره کنم که این همکاری، با آغاز مکاتباتی بسیار، هنگام اقامت وی در امریکا، ادامه داشته است.
 
محتوای ده‌ ها نامه به دست آمده که بین من و دکتر یزدی رد و بدل شده است، نشان‌ دهنده چگونگی تبادل فکری یک طلبه از حوزه علمیه قم و یک دانشجو از دانشگاه تهران - مقیم آمریکا - است که امروزه می‌ توان آن‌ها را بازگو کننده بخشی از تاریخ معاصر و نوع هماهنگی شخصیت‌ های فکری - فرهنگی در قرن پیشین نامید. در واقع این امر اتفاق جالب و قابل توجهی است که دکتر ابراهیم یزدی از آمریکا و اینجانب از ایران، در سال‌ های پیش از انقلاب دارای هم‌ اندیشی مشترکی بوده و به مدتی طولانی با هم مکاتبه داشته‌ ایم و مسائل کوچک و بزرگ را از راهی دور و دراز، با هم در میان گذاشته و به بحث و نقد پرداخته‌ ایم. با تأمل در لایه‌ های این نوشته‌ های چند وجهی و چند طیفی، می‌ توان چندین سیر را در مطاوی آن‌ ها مورد بررسی قرار داد: سخن در ابتدا یا نامه‌ های نخستین، کاملاً صبغه دوستی و فرهنگی دارد، اما به تدریج به سمت سیاست و تحولات سیاسی - اجتماعی مایل می‌ شود و با گذر زمان، به نوعی هم‌ اندیشی و هم‌ فکری در جهت مبارزه و اصلاح تبدیل می‌ شود.
 
بنابراین می‌ توان گفت: این مسئله دارای جوانبی متعدد و متنوع است و می‌ سزد که توسط کسانی که به مطالعه در تاریخ و ادبیات سیاسی عصر ما علاقه‌ مندند، مورد تعمَق قرار بگیرد. روح اصلاح‌ طلبی و تلاش برای تغییر و ایجاد تحول در جامعه و نهاد‌های مذهبی - سیاسی، در همه نامه‌ ها و مکاتبات آشکار است و در واقع هیچ نامه‌ ای خالی از دغدغه‌ های بزرگ فرهنگی، اجتماعی و سیاسی نیست. با گسترش زمینه‌ های هم‌ سخنی، همفکری‌ها نیز گسترش می‌ یابد.
 
در برخی از نامه‌ ها، می‌ توان نوعی از همکاری‌ های علمی - قلمی را مشاهده کرد. در برخی دیگر از نامه‌ ها، تشویق و ترغیب چاشنی اصلی نامه و حتی غرض و هدف تحریر است. جالب است که این حالت دو طرفه است و هر دو سوی این مکاتبات، چنین حالتی دارند و از نگاه انتقادی طرفین و نوع انتقاد‌ها و نوع بیان آنها، می‌ توان سمت و سوی فکری نویسندگان را بازشناسی کرد. مثلاً دکتر یزدی معمولاً از کیفیت چاپ نشریات مذهبی ایران و محتوای کهنه آن‌ها انتقاد به عمل می‌ آورد و مرتب تذکر می‌ دهد و اینجانب نیز از نبود نیروی کافی در حوزه علمیه قم و همچنین حوزه علمیه نجف... ولی در مجموع، همراهی با این مکتوبات و مکاتبات، خواننده را با متن وقایع به جلو می‌ برد و به راهی جدید می‌ رساند.
 
در این برهه، بی‌ تردید برخی از نامه‌ ها از تطاول ایام و عمله ظلمه و مأموران تعقیب و مراقبت‌ ها! در امان نمانده و از دست رفته است. از این رو، ملاحظات امنیتی همواره مورد توجه بوده است. تغییر مکرر آدرس‌ ها، انتخاب اسم‌ های مستعار توسط طرفین، از نوع «منتظمی»، «خسرونژاد»، «خلیل» و «سید مهدی»، «سید محمدهادی»، «دکتر شهاب» و... به دلیل وقوف به مراقبت و تجسَس ساواک و از باب هوشمندی و احتیاط است. در برخی از نامه‌ ها به اصل این مسئله اشارت رفته است.
 
در مجموع، این نامه‌ ها، به نوبه خود بخشی از تاریخ مبارزاتی حوزه و دانشگاه را در خود جای می‌ دهد و حاوی مسائل اصلی مبارزه در سال‌ های پیش از انقلاب است. به همین دلیل در اهمیت این نامه‌ ها نباید تردید کرد و اکنون انتشار این نامه‌ ها که خوشبختانه بی‌ کم و کاست و عیناً و به صورت دقیق و کامل صورت می‌ گیرد، زمینه‌ ساز آگاهی‌های تازه‌ ای خواهد بود که تا پیش از این پدید نیامده بود.
 
اهل تأمل و تحقیق با تمرکز در درونمایه این نامه‌ ها، می‌ توانند به مسائلی راه ببرند که ارزش تاریخی آن جدی است و چه بسا بتوان بر اساس مطالب قابل استخراج از این نامه‌ ها، به بسیاری از ابهام‌ ها و پرسش‌ ها و مجهول‌ های پیشین، جواب متقن و قابل قبول تدارک دید. اینکه دو طرز تفکر مختلف، چگونه با کنار گذاشتن تفاوت‌ ها، وحدت می‌ یابند و اینکه چگونه در دل اتحاد، عوارضی از اختلاف فکر و اختلاف سلیقه و نقد و اشکال و تفاوت نگاه، جریان دارد. این تبادل فکری -‌ فرهنگی تا پیروزی انقلاب اسلامی ادامه داشت و پس از پیروزی هم به نحو دیگری جریان یافت، گرچه مسائل خاص آغاز انقلاب، جدایی‌ها و دوری‌های مخصوص به خویش را داشت.
 
البته من در این دوران، در همه امور با دکتر یزدی و دوستانشان، همفکر و همراه نبودم ولی در صداقت آنان تردید نداشتم و به‌ رغم مخالف بودن در پاره‌ ای برداشت‌ ها و سیاست‌ های در پیش گرفته شده، به تفاهم و اخوت اسلامی ادامه دادیم و این اختلاف فکری را مجوزی برای دشمنی نمی‌ دانستم. در همین رابطه، من یک بار پس از یک گفت‌ و گوی طولانی با ایشان درباره مسائل روز و ضرورت ادامه همکاری با مسئولان نظام، برای حفظ ارزش‌ های انقلاب به ایشان گفتم که قرآن مجید هنگام برخورد با مشرکین! دستوری می‌ دهد که بسیار زنده و ارزنده است. در قرآن مجید آمده است: «و انا او ایاکم لعلی هدی او فی ضلال مبین قل لا تسالون عما اجرمنا و لا نسال عما تعلمون، قل یجمع بیننا ربنا ثم یفتح بیننا بالحق و هو الفتاح العلیم» (سوره سبا، آیات ۲۴ و ۲۵) - ما یا شما یا در راه راست یا گمراهی روشن هستیم، بگو شما مسئول گناهان ما نیستید و ما نیز در برابر اعمال شما مسئول نخواهیم بود - و قابل توجه است که درباره پیامبر اکرم (ص) تعبیر «جرم» به کار می‌ رود، ولی در مورد طرف مقابل از کلمه «عمل» استفاده می‌ شود و در پایان می‌ فرماید: «خداوند سرانجام در میان ما و آن‌ها بحق داوری خواهد کرد».
 
بدین ترتیب، اشتباهات آنان را تذکر می‌ دادیم که یا به نتیجه می‌ رسید یا هر کس با تشخیص خود به راه خود ادامه می‌ داد و اصولاً از آغاز خلقت هم قرار نبود که همه یکسان فکر کنند!

منبع: روزنامه جوان
   1398/6/27 13:44

دیداربا شخصیتهای بین المللی

دیدار استاد خسرو شاهی با مقامات مصر
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved