آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
حاشیه‌ ای بر انتشار خاطرات استاد سید هادی خسروشاهی از رهبر معظم انقلاب
هم دوست، هم رهبر
علی احمدی فراهانی

مجموعه «خاطرات مستند» استاد فرزانه حضرت آیت‌ الله سید هادی خسروشاهی درباره شخصیت‌ های علمی و سیاسی معاصر در واپسین مجلد خود، به بیان خاطرات ایشان از رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌ الله العظمی خامنه‌ ای (دام ظله) اختصاص یافته است. این مجموعه که پیشتر بخش‌هایی از آن در روزنامه «جوان» انتشار یافته بود، این بار به گونه‌ ای تکمیل شده و همراه با اسناد و تصاویر، روانه بازار نشر شده است. پیش از ورود به موضوع رساله مورد معرفی، توضیحی پیرامون مجموعه «حدیث روزگار» به قلم استاد خسروشاهی مفید به نظر می‌ رسد:
 
«تصور آن است که هرکدام از این رساله‌ های حدیث روزگار در کم‌ حجم‌ ترین صورت‌ ها شامل ۱۰۰ صفحه باشند که در مواردی خاص، تعداد صفحات رساله‌ ها از ۲۰۰ صفحه هم فزون‌ تر خواهد بود. البته باید یادآور شد که حسن اصلی این خاطرات، مستند بودن آنهاست که به نظر می‌ رسد بخشی از حوادث تاریخ معاصر و جریان نهضت اسلامی ایران را به‌ طور دقیق و صحیح با مدرک و سند ارزیابی و مطرح می‌ کند... در حال حاضر حدود ۵۰ کتاب یا رساله تهیه شده است که ۲۰ جلد از آن‌ ها هم‌ اکنون زیر چاپ قرار دارد یا در مراحل پایانی آماده‌ سازی و اخذ مجوز برای چاپ و نشر است. بی‌ تردید در صورت تکمیل نشر این رساله‌ ها مجموعه کامل آن‌ ها را باز تحت عنوان کلی حدیث روزگار می‌ توان به صورت چند مجلد در چندین هزار صفحه و با چند صد عکس و سند، در اختیار عموم قرار داد. محتوای اغلب این رساله‌ ها همان طور که اشاره شد، شامل شرح حوادث تاریخی است که بیشتر آن‌ ها نتیجه و محصول گفتگو با علاقه‌ مندان به مسائل تاریخی از اهالی قلم و جراید است که پیش‌ تر در بعضی از مجله‌ های هفتگی، ماهنامه، فصلنامه یا روزنامه‌ های یومیه و هفتگی به مناسبت‌ های مختلف منتشر شده‌ اند. نقل مکرر بعضی از حوادث و خاطرات در برخی موارد، به علت مرور ایام و سنوات و فاصله زمانی بین انجام گفتگو‌ها و مصاحبه‌ ها ظاهراً یک امر طبیعی است که به یاری خدا در چاپ‌ های بعدی می‌ توان از آن پرهیز کرد، به‌ ویژه اگر یاران تاریخ‌ دان و صاحبان خاطرات در رفع این نقیصه ما را با تذکار‌های خود یاری دهند.»
 
همانگونه که اشارت رفت، آخرین مجلد از مجموعه حدیث روزگار، به خاطرات استاد خسروشاهی از رهبر معظم انقلاب اختصاص یافته است. مؤلف ارجمند در دیباچه خود بر این اثر تاریخی، درباره محتوای آن چنین نگاشته‌ اند:
 
«این بخش از حدیث روزگار شامل خاطرات مستند اینجانب درباره حضرت آیت‌ الله سید علی خامنه‌ ای -حفظه‌ الله- است و محصول یک گفت‌ و گوی مفصل و مکتوبی است که به خواست بعضی از دوستان، در سه سال پیش، انجام گرفت و جستار‌هایی از آن نخست در مجله دو ماهه پاسدار اسلام نشریه وزین فرهنگی، سیاسی، اجتماعی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم چاپ شد و بخش‌ های دیگری هم به طور مفصل‌ تر، در چند شماره از روزنامه «جوان» چاپ تهران، منتشر گردید. البته بنای نخستین این بود که در حدیث روزگار به نشر خاطرات مستند، درباره اعاظم معاصر پرداخته نشود و به‌ طور طبیعی، در این صورت تکمیل و تنظیم یادداشت‌ های مربوطه هم در بایگانی کتابخانه ما باقی می‌ ماند! اطلاع یافتن بعضی از دوستان از این امر، باعث شد که گروهی از یاران و علاقه‌ مندان و دوستان قدیم و جدید، خواستار تنظیم و نشر خاطرات مربوط به رجال و علمای معاصر شدند و در میان این دوستان، شخصیت‌ های برجسته‌ ای، علاوه بر ایران، از کشورهای: عراق، لبنان، حوزه خلیج‌ فارس و حتی مصر، پاکستان، ترکیه و... هم بر این امر اصرار ورزیدند و دلیل ایشان هم این بود که درباره درگذشتگان می‌ توان در فرصت‌ های دیگر هم اقدام نمود ولی در مورد معاصرین، ضرورت روشن شدن حقایق و کشف نکات تاریخی، ایجاب می‌ کند که مسئله در اولویت کامل قرار گیرد. این تأکید و اصرار از سوی دوستان و بزرگان داخل و خارج -که شاید بالغ بر چند ده نفر می‌ شوند- موجب گردید که به‌ تدریج ضمن نقل حوادث پیشین و خاطرات مربوط به گذشته‌ ها، به تنظیم و نشر خاطرات مربوط به عصر خود نیز بپردازیم... و در همین رابطه مصاحبه بعضی از دوستان، موجب شد که نخست از رهبر معظم انقلاب، آیت‌ الله خامنه‌ ای، آغاز کنیم.
 

استاد سید هادی خسروشاهی در کنار رهبر معظم انقلاب در دوران ریاست جمهوری ایشان
 
در این میان باید سپاس و تشکر خود را از برادر ارجمندی که اهتمامی خاص به تاریخ معاصر، اسناد و عکس‌ ها، مصاحبه و گفتگو با رجال معاصر دارد، ابراز دارم که با پیگیری‌ های مکرر -لیل و نهار- باید بانی اصلی تنظیم و نشر بخش‌ هایی از خاطرات مستند حقیر نامیده شود که نخست قسمت‌های بسیاری از گفتگو‌های مختلف را درمورد شخصیت‌ های متعدد، در ماهنامه ارزشمند شاهد یاران و روزنامه «جوان» و فصلنامه وزین و گرانسنگ یادآور به چاپ رساند و همین امر، عامل تکمیل و ویرایش و چاپ مستقل آن‌ ها گردید. علاوه بر پیگیری‌ های مستمر، نباید ناگفته بماند که ایشان در اهدای بعضی از عکس‌ های مورد نیاز که یا بنده فاقد آن‌ها بودم یا آن که پیدا کردن آن‌ها در بین انبوهی از اوراق و اسناد و عکس‌ ها، بسیار وقت‌ گیر بود و گاهی همراه با موفقیت نبود، هیچ وقت دریغ نکرد، و این بار، تعقیب و مراقبت‌ های تلفنی و حضوری لیل و نهاری ما را -گاهی در ساعت ۱۲ شب‌- پذیرا شد و ما را یاری داد. این برادر عزیز آقای: محمدرضا کائینی -شاهد توحیدی- است که همچنان، بر اصرار و تأکید خود در مورد تحریر خاطرات درباره شخصیت‌ های دیگر، ادامه می‌ دهد! که خود جای شکر مضاعف دارد؛ و برای اطلاع دوستان علاقه‌ مند، می‌ توان اشاره کرد که حدود ۵۰ رساله، در این زمینه، و تحت همین عنوان حدیث روزگار، روی میز! -و گاهی زیر میز! قرار داشت و دارد- که بعضی از آن‌ ها چاپ شده و بعضی دیگر آماده حروفچینی و چاپ است و بقیه نیز، اگر عمری باشد، در آینده نه چندان دور، تقدیم عزیزان علاقه‌ مند خواهد شد. در این بخش از خاطرات، که پس از تکمیل به طور مستقل به دست چاپ سپرده می‌ شود، ملحقاتی نیز بر آن افزوده شد که شامل نامه‌ ها، گزارش‌ ها، مقالات، اسناد و عکس‌ های تاریخی گوناگونی است و هرکدام، در نوع خود، ارزش تاریخی خاصی را دارد و این اضافات به تناسب، در بخش ملحقات نقل شده است. اشاره به این نکته هم بی‌ مناسبت نیست آنچه در این رساله آمده است، همه خاطرات من درباره آیت‌ الله خامنه‌ ای نیست، بلکه فقط نکاتی است که به هنگام گفت‌ و گوی خاصی به خاطر آمد و مکتوب و نقل شد... به امید آنکه خاطرات دیگر نیز اگر توفیق یار شد و اسناد و عکس‌ های مربوطه در بین اوراق به دست آمد، تنظیم و در چاپ مجموعه کامل خاطرات افزوده شود. بی‌ شک برای اصلاح و تکمیل این خاطرات، و بخش‌ های دیگر، نقد و تذکار دوستان و علامندان موجب مزید امتنان خواهد بود.»

منبع: روزنامه جوان، دوشنبه 18 آذرماه 1398، شماره 5812
   1398/9/24 13:41

دیداربا شخصیتهای بین المللی

تصویر اختصاصی
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved