آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
با ترجمه و مقدمه مرحوم آیت الله خسروشاهی؛
کتاب «سیاست حسینی» آیت الله کاشف الغطاء منتشر شد
کتاب «سیاست حسینی» از شش بخش تشکیل شده است: ۱. مقدمه آیت الله خسروشاهی رحمة الله علیه (سیاست حسینی و دیدگاه‌ ها)، ۲. سیاست حسینی (پاسخ به سوالی از عراق)، ۳. سیاست حسینی (پاسخ به سوالی از آمریکا)، ۴. خطبه تاریخی: وحدت و بیداری، ۵. بلای استعمار و کشتی نجات، ۶. سوسیالیسم یا اشتراکیت در اسلام.


 
محور اصلی این کتاب، ترجمه دو خطبه و سخنرانی تاریخی و چند مقاله آیت الله کاشف الغطاء در موتمر پاکستان و… است و مترجم تلاش دارد مخاطب فارسی زبان با دیدگاه‌ های ایشان در زمینه مسائل سیاسی و اجتماعی جهان اسلام بیشتر آشنا شود.
 
آیت الله خسروشاهی رحمة الله علیه در مقدمه کتاب می‌ نویسد که حدود شصت سال پیش، در سال ۱۳۷۶ ق (۱۳۳۵/ ۱۳۳۶ ش)، این کتاب را ترجمه کرده و توسط کتابفروشی سروش تبریز به چاپ رسانده است. آیت الله خسروشاهی پیش از این کتاب «پژوهشی درباره انجیل و مسیح» (ترجمه: التوضیح فی بیان ما هو الانجیل و من هو المسیح) این عالم برجسته دوران معاصر مقیم نجف را ترجمه کرده بود.
 
مرحوم خسروشاهی بر نخستین چاپ این کتاب، در حدود شصت سال پیش، مقدمه ای طولانی نوشتند که دورنمایی از اندیشه‌ ها و دغدغه‌ های ایشان در دوران جوانی و یکی از منابع اندیشه سیاسی ایشان است. ایشان در بخشی از مقدمه کتاب می ‌نویسد: «وضع کنونی مسلمین جهان به قدری رقت ‌آور است که هر مسلمانی اگر در علل پیدایش این وضع دقیقاً بررسی کند، می ‌بیند برای اصلاح اوضاع حادّ ضد دینی فعلی خود جز یک جنبش حادّ دینی، هیچ کاری و امری، هیچ موعظه و نصیحتی، تأثیری نداشته و وضع را به حد اعتدال در نخواهد آورد.» (ص ۳۱)
 
بخش اول کتاب متن ترجمه «سیاست حسینی» آیت الله کاشف الغطاء است. در این بخش آیت الله کاشف الغطاء به سوالی از یک منتقد عراقی اهل ناصریه جواب می‌ دهد. در این بخش به این سوال و شبهه پاسخ داده می ‌شود که چرا امام حسین (علیه السلام) با علم به کشته شدن خود و اسیری خانواده، راضی شد خانواده ‌اش را همراه خود ببرد و دشمنان به عائله ‌اش تعرض کنند و هتک حرمت شود. عناوینی چون هدف امام حسین (علیه السلام) چه بود؟، سیاست حسینی، در طی راه چه گذشت، مجلس یزید، خطابه زینب کبری (سلام الله علیها)، خطبه دیگر زینب کبری (سلام الله علیها)، زینب کبری (سلام الله علیها) در مجلس یزید و پس از واقعه کربلا در این بخش می ‌آید.
 
بخش دوم این کتاب، پاسخ آیت الله کاشف الغطاء به پرسشی از میشیگان آمریکا درباره رساله «السیاسه الحسینیه» است (که در بخش اول کتاب آمده) و این منتقد آمریکایی پرسش‌های جدیدی از محتوای پاسخ اولیه ایشان استخراج می‌ کند و می پرسد و این عالم به این سوالات جدید پاسخ می‌ دهد.
 
بخش سوم کتاب «خطبه تاریخی؛ وحدت و بیداری» خطبه تاریخی آیت الله کاشف الغطاء در موتمر جهانی مسلمانان در کراچی پاکستان (سال ۱۳۳۰ شمسی) است. آیت الله کاشف الغطاء در این سخنرانی، مردم مسلمان را بر ضد سیاست‌های استعماری و امپریالیستی خونخوار اسلام و مسلمین دعوت کرده است. در این بخش زندگی و اندیشه‌ های آیت الله کاشف الغطاء به تفصیل بیان می‌ شود (حدود ۱۲ صفحه) و جالب اینکه ترجمه این سخنرانی را آقای جلال ‌الدین فارسی در سال ۱۳۳۵ ش انجام داد و در اختیار آیت الله خسروشاهی رحمة الله علیه قرار داد که با مقدمه ایشان، در تبریز منتشر شد و هم اکنون در این چاپ جدید، در ضمن این کتاب آمده است.
 
بخش چهارم کتاب، سخنرانی آیت الله کاشف الغطاء در شب ولادت امام علی (علیه السلام) در حسینیه محله باب السیف بغداد (در سال ۱۳۶۸ ق / ۱۳۲۸ ش) است. معظم له در این سخنرانی، به طور مستقیم مسائل اجتماعی و سیاسی مورد نیاز جوامع اسلامی را صریح و شفاف مورد بحث و بررسی قرار می ‌دهد و افکار توده‌ های مردم را روشن می ‌سازد. کشتی نجات، فرهنگ استعماری و قرآن راه سعادت از عناوین اصلی این سخنرانی مختصر است. در بخشی از این سخنرانی آمده است: «بر شما باد قرآن! قرآن را سرمشق وحدت عربی و وحدت اسلامی قرار دهید و از اختلافات مذهبی و فرقه‌ ای بپرهیزید و هر فرقه‌ ای بدون جنگ و جدال، در مسائل فرعی به مقتضای مذهب خود عمل کند.» (ص ۱۶۲)
 
بخش آخر کتاب هم ترجمه مقاله «الزکاة و الاشتراکیه الصحیح و التعاون فی الاسلام» آیت الله کاشف الغطاء است که تحت عنوان «تعاون در اسلام، زکات و سوسیالیسم» به همت آیت الله خسروشاهی رحمة الله علیه ترجمه شده و پیش از آن به عنوان رساله کوچک و مستقلی منتشر شده است.
 
چاپ اول کتاب «سیاست حسینی، وحدت و بیداری اسلام و سوسیالیسم» در ۱۹۲ صفحه، قطع رقعی، تیراژ ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۲۰,۰۰۰ تومان عرضه شده است.
 
علاقه مندان برای تهیه این کتاب و مجموعه آثار و خاطرات مستند مرحوم خسروشاهی می‌ توانید در قم به فروشگاه کلبه شروق واقع در ابتدای خیابان صفاییه و در تهران به فروشگاه کتاب مؤسسه اطلاعات واقع در خیابان انقلاب روبروی دانشگاه تهران مراجعه نمائید و یا با مرکز پخش کتب در قم به شماره تلفن ۳۷۸۳۸۱۴۴ (۰۲۵) یا فروشگاه‌ های بوستان کتاب و سایت مرکز بررسی‌ های اسلامی www.iscq.ir یا سایت پاتوق کتاب فردا www.bookroom.ir تماس بگیرید.

لینک منبع: خبرگزاری مهر
   1399/6/6 13:17

دیداربا شخصیتهای بین المللی

دیدار استاد خسرو شاهی با پاپ
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved