آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
آیت الله اعرافی: نگاه استاد خسروشاهی به اسلام تمدنی و کلان بود
آیت الله اعرافی پیش از ظهر امروز در آیین نکوداشت و رونمایی از نرم افزار مجموعه آثار استاد سیدهادی خسروشاهی که از سوی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی منتشر شده است گفت: نوری که از سوی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی ایجاد شده و به جای جای حوزه پرتو افکنده محل تقدیر و تشکر دارد.
 
 
وی افزود: ویژگی های خوب و جذابی در شخصیت مرحوم استاد خسروشاهی دیده می شد؛ از جمله شرح مباحث تفسیر سوره حمد حضرت امام راحل که در اولین دیدارهای بنده با ایشان در واتیکان دیده شد.
 
مدیر حوزه های علمیه عنوان داشت: مرحوم آقای خسروشاهی شخصیتی بود که در حوزه ریشه داشت و از حوزه فراتر می رفت و به این ارتباطات فراحوزوی اهتمام داشت؛ ما باید ضمن حفظ اصالت حوزوی خود از اجتماع و فضای بیرون حوزه غافل نشویم.
 
وی گفت: در عصر اختناق و فشار حوزه کسانی که بتوانند با فضاهای بیرون از حوزه ارتباط برقرار نمایند کم بودند؛ مرحوم خسروشاهی یکی از آن کمتر افراد حوزوی بودکه در همان دوران با دانشگاه ها و سایر نهادهای فرهنگی کشور ارتباط داشت.
 
استاد درس خارج حوزه قم با بیان این که ویژگی دیگر مرحوم خسروشاهی شخصیت فراملی و داشتن اندیشه بین المللی بود،گفت: مرحوم استاد خسروشاهی نگاهش به اسلام نگاه تمدنی و کلان بود.
 
عضو شورای عالی حوزه های علمیه خاطرنشان کرد: وی اهل قلم بود و به ویژه به زبان فارسی می نوشت؛ این موضوع در زمان حاضر شاید خیلی مسئله پیچیده ای نباشد، اما در دهه هایی همچون دهه چهل شمسی داشتن قلم روان فارسی به نحوی که برای همگان قابل درک باشد، در محافل حوزوی به واقع امری مشکل بود که جای تقدیر دارد.
 
وی افزود: استاد خسروشاهی اهل تحلیل بود و تحلیل تاریخی خوب و دقیقی داشت؛ رویکرد تحلیلی به تاریخ مورد تأکید بزرگانی همچون مرحوم آیت الله بروجردی و همچنین علامه طباطبایی بوده است که ایشان در کتاب اصول فلسفه و روش رئالیسم به این مهم اشاره داشته اند.
 
آیت الله اعرافی  با بیان این که مرحوم خسروشاهی اهل تحول با گرایش به نهضت و تطور اسلامی بود،بیان داشت:  وی نوگرا و نواندیش اما از نوع ضابطه مند و در چارچوب بود؛ این نگاه در آثارش پیداست.
 
وی اظهار کرد: ایشان در ایام اوج شیوع کرونا و در غربت از دنیا رفتند؛ جا دارد در مورد این استاد طرح های تحقیقاتی انجام شود و شخصیت این عالم مجاهد مورد واکاوی قرار گیرد.
 
آیت الله اعرافی در پایان گفت: از مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی خواستاریم محتواهای علمی را به شکلی ارائه دهند که در گوشی های همراه نیز به جهت دسترسی آسانتر قابل نصب باشند.

لینک منبع: خبرگزاری رسمی حوزه

 
   1399/12/14 13:40

دیداربا شخصیتهای بین المللی

استاد سید هادی خسروشاهی ، از شیوخ اداره امور مذهبی الجزائر ، دکتر سید جعفر شهیدی
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved