آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
انتشار کتاب «زندگی‌نامه و خدمات علمی فرهنگی مرحوم استاد سید هادی خسروشاهی»
در پیشگفتار حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی بر این کتاب آمده است: «نخستین بار در مراسم تکریم استاد مهدی محقق و معارفه این حقیر در «انجمن آثار و مفاخر فرهنگی» (فروردین ۱۳۹۶) حضرت آیت ‌الله سید هادی خسروشاهی را زیارت کردم. پیش از آن با مقالات، آثار و به ‌ویژه کارهای فرهنگی عمیق ایشان در باب تقریب ادیان و مذاهب آشنا بودم.
 

 
بدون تردید نقش ظریف و مهم ایشان در تقریب اسلام و مسیحیت (در آن ۵ سالی که سفیر ایران در واتیکان بودند) و نیز تلاش و جهدشان در باب تقریب مذاهب اسلامی (و به ‌ویژه تقریب دو حوزه تمدنی بسیار مؤثر اسلامی یعنی ایران و مصر) نشان از حیات مؤثر و متعالی این فقید سعید دارد.
 
کثرت و وسعت موضوعیِ تحقیقات و تتبعات ایشان که تعداد آن در زندگی‌نامۀ پیش‌رو ۲۲۳ مورد ذکر شده (و این منهای نشریاتی است که این متفکر خوش ‌ذوق و کاملاً به روز، در طول حیات خویش باعث و بانی ظهور و انتشار آنها بود) نشان از اندیشمندی کاملاً آشنا و آگاه به مسائل روز در گسترۀ جهان و عالم اسلام دارد و به نظر این حقیر این ویژگی یکی از صفات ممتاز مرحوم خسروشاهی است.
 
شیعه هماره در طول تاریخ حیات خود بر بنیاد یکی از کلمات گهربار حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) که فرمود: الْعَالِمُ بِزَمَانِهِ لَا تَهْجُمُ عَلَيْهِ اللَّوَابِسُ (شبهات به کسی که زمانه خود را بشناسد هجوم نمی‌آورد) و نیز متکی بر اجتهاد پویای خود در جهت تربیت روحانیونی آگاه به زمان، نواندیش و آزادی ‌خواه سعی بلیغ نموده است.
 
به ‌همین دلیل تاریخ مجاهدات فرهنگی و سیاسی شیعه از این دست مردان بزرگ و سرنوشت‌ ساز کم ندارد. مرحوم خسروشاهی به شهادت ارجنامه ‌ای که پیش روی شماست، از جمله روحانیون نواندیش و زمان ‌شناس بود که بنا به گستره فعالیت‌ها و نیز نواندیشی نسبت به مسائل زمان، افق پیش‌روی را گسترده و روشن می‌دید.
 
علاوه بر آنچه گفته شد، ذهن نظام ‌مند او در تأسیس مراکزی که می‌توانست تحقق رویای امثال او در ورود به جهانِ نوتری از اندیشه و آگاهی اسلامی باشد، نشان از اندیشه تحزب‌گرای خسروشاهی در راستای تحقق ایده‌ها و آرمان‌ها دارد.
 
مراکزی چون مرکز فرهنگی اسلامی اروپا و نیز مؤسساتی چون انتشارات در راه حق، بعثت، رسالت، نذیر، دارالتبلیغ، مرکز الاعلام العالم للثورة الاسلامیه فی ایران و …
 
همچنین تلاش او در برجسته کردن ثبت و ضبط وقایع به ‌ویژه تاریخ معاصر ایران، جهد و سعی بلیغ در تأسیس کتابخانه‌ ای عظیم در قم، انتشار نشریات گرانقدر، تألیف آثاری نفیس و مشاوری امین برای مسئولان و دست‌اندرکاران کشور نشان از تضلع شخصیت ایشان دارد.»
 
از جمله ویژگی‌های این کتاب آن است که تمامی مقالات منتشر شده، درباره شخصیت علمی و فرهنگی این استاد فقید است و هیچکدام از مقالات جنبه اهدائی ندارند و هرکدام از نویسندگان، بخشی از حیات علمی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی مرحوم استاد خسروشاهی را مورد مداقه قرار داده ‌اند.
 
آیت ‌الله سید جمال ‌الدین دین ‌پرور، آیت ‌الله العظمی‌ جعفر سبحانی، دکتر علی لاریجانی، سید محمود خسروشاهی، حجت ‌الاسلام دکتر محمدرضا مهدوی‌ راد، دکتر محمدمهدی جعفری، آیت ‌الله زین ‌العابدین قربانی، حجت ‌الاسلام والمسلمین رضا مختاری، آیت ‌الله دکتر احمد مبلغی، حجت الاسلام والمسلمین محمد نقدی، دکتر سید محمود کاشانی، استاد مجید فرخ ‌زادی، دکتر فروغ پارسا، دکتر حجت ‌الله جودكي، دکتر محمدرضا زائری، دکتر کریم فیضی، سیده ‌حورا صدر، مهدی فیروزان، محمدکاظم تقوی، دکتر سعید الشهابی، مصطفی مصری عاملی، دکتر کمال الهلباوی، باقر صالحی، لیث کبه، حجت‌الاسلام علی ‌اکبر مهدی ‌پور، استادان و چهره‌هایی‌اند که آثار و گفتارهایی از آن ها در این کتاب آمده است.
 
این کتاب به همت معاونت پژوهشی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی منتشر شده و تهیه و تنظیم مقالات آن را صدرا صدوقی به عهده داشته است. کتاب «زندگی نامه و خدمات علمی فرهنگی مرحوم استاد سید هادی خسروشاهی» در شمارگان ۵۰۰ نسخه و با قیمت 45 هزار تومان روانه بازار نشر شده است.

   1400/2/4 16:29

دیداربا شخصیتهای بین المللی

استاد سید هادی خسروشاهی ، آیت الله سید محمد علی انگجی ، آیت الله چهلستونی(در تبریز)
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved