آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
انتشار سه جلد از اسناد نهضت اسلامی ایران با همکاری مرکز بررسی های اسلامی و مرکز اسناد انقلاب اسلامی

اسناد نهضت اسلامی ایران با همکاری مرکز بررسی های اسلامی و توسط انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی به چاپ خواهد رسید . به  گزارش سایت مرکز اسناد، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدهادی خسروشاهی مدیر مر کز بررسی ها ی اسلامی قم و از نویسندگان و پژوهشگران پیشگام تحقیقاتِ تاریخی مذهبی و حرکت‌های آزادی‌بخش با اقدامی ستودنی حجم انبوهی از اعلامیه‌های صادر شده در زمان نهضت را گردآوری و نگهداری نموده بودند که به تدریج توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی به چاپ خواهد رسید . گفتنی است از این مجموعه سه جلد شامل شامل اعلامیه‌های حجج اسلام و فضلای حوزه‌ی علمیه‌ی قم و دو نشریه بعثت و انتقام اخیرا به چاپ رسیده است که با هم معرفی کوتاهی از این سه جلد را می خوانیم .

اسناد نهضت اسلامی ایران (1) بعثت
 

با مقدمه و کوشش :سید هادی خسروشاهی
تعداد صفحات : 404
نوبت چاپ : اول، پاییز 1389
قیمت 53,000 : ریال

 

 

 

 

 

معرفی کتاب :
آنچه در ایران بعد از قیام 15 خرداد سال 1342 و تبعید امام خمینی (ره) تا پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن 1357 روی داد، حاصل تحولات شگرف و عمیقِ در باورها، اندیشه‌ها و خواسته‌های مردم مسلمان ایران بود . این تحولات شگرف محقق نمی‌شد مگر در پرتو تلاش‌های شبانه‌روزی و مجاهدت‌های خاموش نیروهای مبارز مذهبی. آنچه نیروهای مذهبی در عرصه‌ی فکری و فرهنگی نهضت اسلامی نگاشته و انتشار داده‌اند به دو دسته قابل تقسیم است: نخست آثار و تألیفاتی که با رویکردی مذهبی فرهنگی و به صورت آشکار منتشر می‌گردید و دسته دوم آثار و نشریاتی است که با رویکرد مبارزاتی مذهبی مخفیانه منتشر می‌گردید.

چاپ و انتشار و توزیع اعلامیه‌های انقلابی و همچنین برخی نشریات ادامه‌دار مذهبی از این دسته هستند . پرواضح است چاپ و تکثیر اعلامیه‌های انقلابی همراه با سختی‌ها و مشکلات بسیاری مانند امکان شناسایی نویسندگان و ناشران و کشف چاپخانه و توقیف اعلامیه‌ها و دسته‌اندرکاران چاپ و توزیع آنها توسط ساواک و... بوده است، بنابراین چاپ مداوم نشریه‌ای مخفی برای مدت زمانی یک یا دو ساله کار پرمخاطره و دلهره‌انگیزی بوده است.

نشریات «انتقام» و «بعثت» دو نشریه‌ی منحصر به فرد تاریخ نهضت اسلامی هستند که نشریه‌ی انتقام هشت شماره و نشریه‌ی بعثت تا چهارده شماره علی‌رغم پیگرد و تعقیب ساواک منتشر شدند. هر دو نشریه‌ی داخلی حوزه‌ی علمیه‌ی قم بوده، نشریه‌ی انتقام را محمدتقی مصباح یزدی می‌نوشت و منتشر می‌کرد و نشریه بعثت را آقایان هاشمی رفسنجانی، سیدهادی خسروشاهی، علی حجتی کرمانی و سیدمحمود دعایی .


اسناد نهضت اسلامی ایران (2) انتقام

 

با مقدمه و کوشش :سید هادی خسروشاهی
تعداد صفحات 220:
قیمت 29,000: ریال

 

 

 

 

 

 

معرفی کتاب :
برای تدوین تاریخ انقلاب اسلامی می‌بایست به منابع و مأخذ منتشرشده که اسناد انقلاب نام دارند مراجعه کرد. بدون تردید سخن گفتن و نوشتن از این حرکت عظیم اسلامی بدون استناد به اسناد کاری دشوار و پرلغزش است. از جمله روش‌هایی که با شروع نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی روحانیون و مبارزان مسلمان به کار گرفته و به اطلاع‌‍رسانی آموزه‌های انقلاب پرداختند، چاپ و تکثیر اعلامیه بود که سرگذشت و تاریخ شفاهی آن می‌تواند موضوع چند تألیف مستقل باشد .

نیروهای مبارز و انقلابی با استفاده از همین راهکار پس از تبعید امام خمینی از ایران ضمن اینکه اعلامیه‌های انقلابی را منتشر می‌کردند، به چاپ و انتشار نشریات مخفی هم مبادرت نمودند که در اسناد نهضت اسلامی ایران جلد اول نشریه‌ی مخفی بعثت معرفی و منتشر گردید و اینک در جلد دوم به چاپ مجدد دومین نشریه‌ی مخفی حوزه‌ی علمیه‌ی قم که از تاریخ 29 آذر 1343 تا 15 مهر 1344 با نام انتقام منتشر می‌شد پرداخته می‌شود .

آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی ضمن اینکه با نشریه‌ی مخفی بعثت همکاری قلمی داشت، خود شخصاً به تهیه و نوشتن مقالات، اخبار، تایپ و چاپ و حتی بسته‌بندی و توزیع نشریه‌ی انتقام می‌پرداخت. نام نشریه نیز نشانگر فضای سیاسی حوزه‌ی علمیه‌ی قم پس از تبعید حضرت امام است که در چنین فضایی حسنعلی منصور اعدام انقلابی می‌شود .


اسناد نهضت اسلامی ایران (3) اعلامیه‌های فضلای حوزه‌ی علمیه‌ی قم

 

با مقدمه و کوشش :سید هادی خسروشاهی
تعداد صفحات : 368
نوبت چاپ : اول، بهار 1390
قیمت 59,000: ریال

 

 

 

 

 

 

 

معرفی کتاب :
اسناد تاریخی انقلاب اسلامی را به دو دسته‌ی مهم می‌توان تقسیم کرد که هر یک به نوبه‌ی خود در تدوین و نگارش تاریخ انقلاب اسلامی کاربرد داشته و مورد نیاز محققان و پژوهشگران اسناد است: نخست اسناد کاغذی یا اسناد نوشتاری و دیگری اسناد دیداری و شنیداری که شامل عکس، فیلم، و نوار سخنرانی می‌شود.

در جریان نهضت اسلامی به ویژه سال‌های اولیه آن دوگونه سند بیش از سایرین وجود داشته و در مراکز پژوهشی در اختیار محققان قرار می‌گیرد: اعلامیه‌های چاپ‌شده و دیگری نوارهای سخنرانی از امام و شخصیت‌های انقلابی که دست به دست تکثیر و مخفیانه توزیع می‌شده است.

در سال 1356 و 1357 به‌ویژه بعد از جمعه‌ی سیاه (17 شهریور میدان شهدا) فیلم و عکس هم به‌صورت گسترده از حوادث انقلابی تهیه و موجود است . اعلامیه‌های انقلاب اسلامی را هم می‌توان براساس منشأ صادرکننده‌ی آن دسته‌بندی نمود؛ مثلاً اعلامیه‌های حضرت امام و مراجع یا سایر اقشار، و یا اعلامیه‌هایی که در برهه‌ی زمانی مشخص مثل دوران تبعید امام (ره) از همه اقشار گروه‌ها صادر شده است .

   1390/5/8

دیداربا شخصیتهای بین المللی

شیخ محمد غزالی (عالم معروف مصر) ، استاد استاد سید هادی خسروشاهی
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved