آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
معرفی کتاب اسلام یا مارکسیسم

اسلام یا مارکسیسم

به انضمام افسانه اسلام چپ

مؤلف: دکتر مصطفی محمود

مترجم: استاد سیدهادی خسروشاهی

ناشر: احسان

چاپ اول: 1390

144 صفحه ـ 2000 تومان

دکتر مصطفی محمود، اندیشمند معاصر مصری، در سال 1920م متولد شد. وی پس از طی مراحل مقدماتی تحصیلی، در سال 1952م از دانشکده پزشکی دانشگاه قاهره تخصص گرفت و به عنوان یک پزشک سرشناس به طبابت پرداخت.

وی از دوران تحصیل در باور مسائل غیبی، به شک و تردید افتاد و سرانجام به نفی متافیزیک پرداخت و مهمترین اثر او در این زمینه کتاب «الله و الانسان» بود که موجب سر و صدای زیادی در مصر و جهان عرب گردید.

مصطفی محمود خود می نویسد که در مراحل بحران فکری، کسی درصدد هدایت و ارشاد او نبود، بلکه یا او را طرد می کردند یا حاضر نبودند با او به بحث بنشینند و به پرسش‌ های وی پاسخی بدهند و همین امر باعث شد که تحیر و شک و تردید وی بیش از سی سال استمرار یابد.

پس از سی سال مطالعه و تحقیق در زمینه‌ های گوناگون علوم و فلسفه، سرانجام دکتر مصطفی محمود گمشده خود را در «عرفان اسلامی» می یابد و به پاسخ پرسش‌ های خود می رسد و به سوی اسلام راستین و خویشتن خویش برمی گردد که این مرحله از زندگی وی نیز، که همراه با نشر کتاب‌ ها و مقالاتی بود، موجب ایجاد موجی در میان روشنفکران جهان عرب می گردد.

اثر حاضر ترجمه یکی از آثار دکتر مصطفی محمود با عنوان «المارکسیه و الاسلام» است که شامل چهارده مقاله در تقابل اسلام و مارکسیسم می شود. همچنین چند مقاله دیگر که با مطالب این کتاب هماهنگ است، از دیگر کتاب‌ های مصطفی محمود ترجمه شده و تحت عنوان «افسانه اسلام چپ» به انتهای اثر حاضر ضمیمه شده است. در بخشی از این کتاب آمده است: «اسلام هرگز از ابزار نظام طبقاتی قریش و جامعه جزیرة العرب به شمار نمی رفت و یک دین ارتجاعی نگهبان حکومت ستمگران و دارایی رباخواران هم نبود، و هرگز افیون توده‌ ها هم نمی توانست باشد؛ چرا که به آنها دستور نمی داد که ظلم و ستم و محرومیت را بپذیرند، بلکه درست در نقطه مقابل این وضع ایستاد و از همه توده‌ ها خواست که در راه یک زندگی سالم و معتدل انسانی بکوشند و بر ضد ستمگران و خودکامگان و استثمارگران به نبرد برخیزند.»

   1391/6/5

دیداربا شخصیتهای بین المللی

عبدالرحمن خلیفه (رهبر اخوان المسلمین اردن)، استاد سید هادی خسروشاهی
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved