آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
افتتاح دارالقرآن علامه طباطبایی در قم
دارالقرآن علامه آیت الله طباطبایی(ره) در بیت قدیمی این علامه در قم افتتاح شد.

مراسم افتتاحیه دارالقرآن علامه طباطبایی روز پنجشنبه 25 آبان 1391 با سخنرانی آیات مکارم شیرازی، سبحانی و جوادی آملی و علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

به گزارش روزنامه اطلاعات ،آیت الله رسولی محلاتی نماینده بیت رهبر معظم انقلاب اسلامی، آیت الله حسینی بوشهری مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور، آیت الله سید هادی خسروشاهی، آیت الله مقتدایی، آیت الله استادی و آیت الله امینی نیز در این مراسم حضور داشتند.

 

علامه طباطبایی زمانی تفسیر قرآن را شروع کردند که در غربت بود

آیت الله ناصر مکارم شیرازی در آیین افتتاحیه دارالقرآن علامه طباطبایی با بیان اینکه علامه طباطبایی زمانی تفسیر قرآن را شروع کردند که تفسیر قرآن در حوزه رایج نبوده و در غربت بود، تصریح کرد: امروز بحث های تفسیری در حوزه ها به مقدار زیاد توسعه یافته ولو کافی نیست اما مثل سابق هم نیست و علاقه مندان و مشتاقان فراوانی پیدا کرده است.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه علامه طباطبایی مردی فقیه و فیلسوف بود، اما تفسیر را پایه گذاری کرد و این یکی از نکات اخلاقی ایشان بود، خاطرنشان کرد: ایشان از نظر اخلاقی نیز فوق العاده بود، مسایل اخلاقی ایشان بسیار واقعا ممتاز بود و بسیار از این نظر ایشان فوق العاده بود.


علامه طباطبایی یک موسوعه بود

همچنین آیت الله جعفر سبحانی با بیان اینکه مرحوم علامه طباطبایی در حقیقت یک موسوعه بود، تصریح کرد: ایشان در تفسیر برای خودش تخصص داشت و در فلسفه و کلام صاحب نظر بود، در علم ادب، ادبیات عرب برای خود منظومه هایی داشت که غالبا از بین رفته و تنها یک مجموعه در خط باقی مانده است، در ریاضیات نیز اطلاعات وسیعی داشت.

این مرجع تقلید تاکید کرد: علامه طباطبایی یک موسوعه بود که در اختیار یک موسوعه بزرگتر به نام قرآن کریم بود.

این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه حفظ و خدمت به قرآن امروز وظیفه همه ماست، تاکید کرد: دشمن هم می داند که اگر این ابزار را از ما بگیرد شکست ما در همین است.


علامه طباطبایی به جامعه عقلانیت داد

آیت الله جوادی آملی با اشاره به ویژگی های شخصیتی علامه طباطبایی تصریح کرد: علامه طباطبایی خود را شناخت که اگر خود را بشناسد رسالت خود را می شناسد برای این بزرگوار ثابت شد که از علمای نامدار دین است و از وراث بی چون و چرای انبیاست و دست به تالیف زد و عقل جامعه را بیدار کرد و به جامعه عقلانیت داد.

وی با تاکید بر اینکه علامه طباطبایی وقتی وارد قم شدند شاگردانی را مانند شهید مطهری و شهید بهشتی تربیت کردند، تصریح کرد: ایشان تفسیر المیزان را در قم و کتاب البیان را در تبریز مرقوم فرمودند، برای ایشان ثابت شد که من وارثم و گنجینه های عقلی را شناسایی کردن و در درون دلها راه یافتن و آن را بیرون آوردن کار من است.

این مفسر قرآن کریم گفت: مرحوم علامه طباطبایی در همه حالات موحدانه زندگی کرد و خوب هم نشان داد و توحید در بیان و قلم ایشان جلوه داشت.


امروز به الگوگیری از اخلاق علامه طباطبایی نیازمندیم

در ادامه آیین افتتاح دارالقرآن لامه طباطبایی علی لاریجانی با تاکید بر ویژگی های زندگی علمی و عملی علامه طباطبایی خاطرنشان کرد: کانون اصلی توجه ایشان در زندگی پرفراز و نشیبی که داشتند تفسیر المیزان بود که نگارش آن 20 سال طول کشید.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین رفتار اخلاقی علامه طباطبایی را مورد تاکید قرار داد و عنوان کرد: رفتار ایشان متواضعانه و اخلاقی بود، ایشان همیشه مراقب بودند و به این کار سفارش می کردند، برخی می گویند هیچ گاه از ایشان سخنی درباره کسی نشنیدیم.

 

مسلمانان بیش از هر زمان دیگری نیازمند تمسک به قرآن هستند

مدیرعامل دارالقرآن علامه طباطبایی نیز با اشاره به اینکه زبان از بیان فضایل اخلاقی، عرفانی و معنوی علامه طباطبایی قاصر است، گفت: ایشان از برترین علمای عصر خویش و صاحب نظر بود و حتی در ریاضیات و هیئت نیز تخصصی داشت و در مباحث تاریخی و علم رجال نیز بسیاری قوی و در ادبیات نیز به معنای واقعی کلمه متخصص بود.

محمد انصاری با تاکید بر اینکه زبان از بیان اون عظمت و ارزش تفسیرشریف المیزان الکن است، خاطرنشان کرد: در روزگار کنونی که شاهد جسارت ها به ساحت مقدس قرآن کریم و پیامبر عظیم الشان هستیم ما مسلمانان بیش از هر زمان دیگری نیازمند تمسک به قرآن هستیم و این مسئولیتی سنگین بر دوش ما می نهد.
   1391/9/2 13:14

دیداربا شخصیتهای بین المللی

احمد بن بلا - سيدهادى خسروشاهى
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
درباره آیت الله سید علی خامنه ای (حفظه الله)

 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved