آشنایی با مرکز  |  موسس مرکز  |  اساس نامه مرکز  |  فعالیت های مرکز  |  اخبار مرکز  |  اخبار کتابخانه  |  اخبار فرهنگی  |  نشریه بعثت  |  در رسانه های دیگر
فهرست سایت  
صفحه نخست
مقالات سیاسی
مقالات مذهبی
مقالات و مصاحبه های تاریخی
مصاحبه ها
اندیشمندان و علمای معاصر
امام موسی صدر (ویژه نامه)
سید جمال الدین (ویژه نامه)
آیت الله کاشانی (ویژه نامه)
شهید نواب صفوی (ویژه نامه)
مجموعه آثار علامه طباطبایی
مجموعه آثار سید جمال الدین
مجموعه آثار استاد سعیدی
کتب خاطرات استاد خسروشاهی
گالری تصاویر
دانلود کتاب
ارتباط با ما
 
استاد سید هادی خسرو شاهی

 
 
آثار استاد در پاتوق کتاب فردا

 
 
فروش اینترنتی کتب کلبه شروق
..
 
 
نرم افزار مجموعه آثار استاد

 
 
آدینه بوک

 
 
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
 
آیت الله کاشانی. .سید جمال الدین اسد آبادی . .نواب صفوی . .امام موسی صدر
کتاب «مانیفست یا منشور جهانی اسلام، و بحران فعلی جهان» منتشر شد.
کتاب «مانیفست یا منشور جهانی اسلام، و بحران فعلی جهان» نوشته پروفسور دکتر محمد رفیع ‏الدین ـ رئیس آکادمی اقبال ـ با ترجمه استاد سید غلامرضا سعیدی و به کوشش و مقدمه استاد سید هادی خسروشاهی منتشر شد.

 این کتاب مجلد چهارم از مجموعه آثار مرحوم استاد سعیدی جلد 7ـ8 است که در اختیار علاقمندان و فرهنگ‏ دوستان قرار می‏ گیرد. بخش اول کتاب ترجمه کتاب Mainifest of Islam (مانیفیست اسلام) دکتر رفیع ‏الدین است که به همت استاد سعیدی، پیش از این در قالب کتابی تحت عنوان «منشور جهانی اسلام» ترجمه و منتشر شده است. کتاب دیگری هم که با نام «منشور نهضت اسلام در برابر بحران فعلی جهان» به تناسب موضوع کتاب به ضمیمه این کتاب منتشر شده است. این بخش، نوشته مارگرت مارکوس (مریم جمیله)، بانوی فرهیخته آمریکایی است که پس از مکاتبات زیاد با استاد سید ابوالاعلی مودودی، به اسلام گروید و مسلمان شد و حتی برای اقامت در دار الاسلام، از آمریکا به پاکستان هجرت نمود و در لاهور ـ مرکز اصلی جماعت اسلامی ـ سُکنی گزید. این کتاب با نظارت و اشراف کامل استاد سعیدی، توسط خانم اقدس گیوه ‏چیان، ترجمه شد و در سال 1349 از سوی انتشارات دار التبلیغ اسلامی قم منتشر شد و اینک، دو کتاب به عنوان یک مجلد دیگر از مجموعه آثار استاد سعیدی پس از ویرایش و تحقیق خانم فاطمه ذو القدر به دست چاپ رسیده است.

نویسنده در مقدمه کتاب می‏ نویسد: «مسلمانان آشکارا و علنی در برابر جهانیان ادعا می ‏کنند که اسلام تنها ایدئولوژی یا طرز تفکر است که می ‏تواند برای همیشه، نوع بشر را متحد ساخته و صلح دائم و پایداری را در روی زمین برقرار کند و انسان را به عالی‏ ترین مرحله تکامل فکری، اخلاقی و مادی و معنوی رهبری کند.»

لذا کتاب «مانیفیست اسلام» بدین منظور تألیف شده است که پاسخ کوتاه و مختصری دهد به سئوالات غربیان درباره اسلام چیست؟ با سایر ادیان چه فرقی دارد؟ اساس مبانی فکری و ذهنی این ادعای مسلمانان چیست؟ هدف‏ ها و مقاصد آنها چیست؟ چگونه اسلام می‏ تواند این هدف ها و مقاصد را مشخص سازد؟ خلاصه اینکه اسلام را با منطق و زبان علمی، به مخاطبان غربی معرفی کند و به مهم ترین سئوالات احتمالی و شبهات و تبلیغات منفی درباره اسلام پاسخ دهد.

مندرجات این کتاب، بیان و توضیحی از اصول اساسی اسلام است که زمینه و طرحی اصولی آن به شکل نظریه تاریخی مبتنی بر نظریه طبیعی تشریع می‏ شود. طبق این نظریه، اسلام عبارت است از یک ایدئولوژی الزامی و غیرقابل اجتناب برای آینده و نقطه نظر مرکز فکری راجع به این نظریه طبیعی بشری این است که عامل و محرک اصلی یا انگیزه ایده ‏آل (آرمان) انسانی که به «کمال مطلوب» تعبیر می‏ شود. این بخش از کتاب به موضوعات زیر می‏ پردازد «اسلام چیست؟، روح و حقیقت اسلام، احتیاج به اسلام، صفات کلی یک ایده ‏آل، اسلام و صفات حقیقت، خاصیت نبوت، چگونه عمل اخلاقی به تدریج آسان تر می‏ شود؟، عبادت، اهمیت و خاصیت گناه، ماهیت فکر غلط، راه استخلاص از آثار زشت گناه، منابع افکار غلط، زندگی آینده مومن واقعی، زندگی آینده گناهکار،  بهشت و جهنم، علت انهدام فرهنگ و تمدن گذشته، جنگ صحیح و معقول، اهمیت خانواده، منظور از دولت اسلامی، ارتباط فرد و دولت، اسلام و تکامل، علت انقلاب، تأسیس حکومت جهانی، قابلیت انطباق در اسلام (اجتهاد)، مشخصات مهم ایدئولوژی اسلامی، بردگی، تعدد زوجات، میل به ایده ‏آل در قیاس به میل به خوراک و...»

بخش دوم کتاب با عنوان «منشور نهضت اسلام در برابر بحران فعلی جهان» از موضوعات زیر تشکیل شده است: بشر و اندیشه ‏های گوناگون، فقر در نتیجه استثمار و بی‏ عدالتی، اساس نهضت اسلامی، اظهارنظرها درباره کتاب های مریم جمیله، نگاهی به گذشته  1400 سال؛ قرآن مجید نوشته دکتر محمد حمیدالله، قدیمی‏ ترین قانون مکتوب، پیامبر خدا (ص) مرز تاریخ، کیش جهانی، اثر اسلام در تاریخ، تسلط بر نجوم، طب و جراحی، اولین دانشکده طبی، جبر و مقابله و هندسه کُروی، مکانیک و فیزیک، سهم مسلمانان در گیاه‏ شناسی و... مارگارت مارکوس (مریم جمیله) در این کتاب درصدد است اسلام را به مخاطبان غربی معرفی کند و به سئوالات احتمالی در این باره پاسخ دهد. این کتاب مانند دیگر کتب این نویسنده، ارزیابی انتقادی و تحقیقی اجمالی از منابع ماتریالیسم غرب، فلسفه مدرن و استدلال غلط مدرنیسم به عمل می ‏آورد و برای به پا خواستن و شناخت اسلام دور از تبلیغات، شجاعت لازم را به دست آورند.

 استاد سعیدی در مقدمه این بخش از کتاب می‏ نویسد: «با این تلاش و کوششی که غربی‏ ها برای دشمنی با اسلام از خود نشان می‏ دهند، از میان همان ملت، دختر نیکو سیرت و موفقی ـ منظور مارگرت مارکوس: مریم جمیله ـ  قیام می کند و در راه دفاع از اسلام، به وسیله قلم، دست به کار جهاد می‏ شود! این است اعجاز قرآن و این است کرامت اسلام و این است مصداق و مفهوم آیه مبارکه‏ ای که فرمود یریدون لیطفوا...»

چاپ اول این کتاب در 304 صفحه قطع وزیری تیراژ 1000 نسخه، قیمت  6400 تومان از سوی کلبه شروق قم منتشر شده است.
   1391/9/9 12:23

اخبار مرکز
همراهی‌ ها و ناهمراهی‌ ها!
نمادی از تعامل مرجعیت با انقلاب
درباره «تاریخ‌ نگاری کودتای ۲۸ مرداد»
یک تبار، یک تاریخ
ده غرفه بیش از یکصد و پنجاه عنوان از مجموعه آثار استاد خسروشاهی را در نمایشگاه بین المللی کتاب عرضه می کنند
اخبار کتابخانه
گزارش تصویری بازدید حضرت آیت الله مکارم شیرازی از کتابخانه مرکز بررسی های اسلامی قم
حضرت آیت الله مکارم شیرازی: راه اندازی کتابخانه مرکز بررسی های اسلامی ابتکاری عالی و ارزشمند است
دانلود ویژه‌نامه مراسم افتتاح کتابخانه عمومی مرکز بررسی‌های اسلامی
فیلمی از مراسم افتتاح کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
متن کامل سخنان آیت‌الله العظمی سبحانی در مراسم افتتاحیه کتابخانه عمومی مرکز بررسی‌های اسلامی
اخبار فرهنگی
حسابی که علامه طباطبایی برای کمک به فلسطین باز کرد همراه با سند
کتابخانه‌ ای با بیش از 110 هزار اثری که حاج حسین ملک وقف کرد
رسمی شدن تعطیلی شهادت امام صادق علیه السلام از آثار جاودانه آیت‌ الله کاشانی است
تحول خاصی در وضعیت نشر حوزه دین رخ نداده است
هشدار غرویان نسبت به کتاب‌سازی در حوزه‌ آثار دینی
در رسانه های دیگر
اخوان المسلمین و: نیروهای تندرو و مرتجع!
آیت‌ الله کاشانی: روز تجدید رابطه با انگلیس روز «عزای ملی» است
مروری بر مجموعه آثار علامه طباطبایی
نگاهی به مجموعه ده جلدی اسناد نهضت اسلامی ایران
شهید صدر شرایط را برای قیام بر علیه حکومت بعث مناسب نمی‌دانست
نشریه بعثت
بعثت : تابستان سال 1398
بعثت : بهار سال 1398
بعثت : زمستان سال 1397
بعثت : پاییز سال 1397
بعثت : تابستان سال 1397
دریافت فایل پی دی اف مجموعه آثار سید جمال الدین حسینی - چاپ قاهره

.   . .
 
دیداربا شخصیتهای بین المللی

نماز عید فطر با آیت الله طالقانی در گلشهر کرج 1339
جستجوی کتاب در کتابخانه مرکز بررسی‌های اسلامی
.
 
نشریه بعثت
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تاریخ و فرهنگ معاصر
. مصلح جهانی
 
امام علی صدای عدالت انسانی
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
شهید نامدار عاشورا
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
یادنامه علامه امینی
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
تصاویر استاد در سایت وارثون
. اسناد سيد جمال الدين اسدآبادي
 
Home Contact Us Login RSS
Copyright © 2009 site. All Rights Reserved